Türk Telekom internet çok yavaş

Baban altyapı konusunda haklı, düzelebilir ama risk. Babanı ikna edebilirsen Kablonet altyapısı var ise Kablonet'e geçmenizi tavsiye ederim. Bu mesajı hem TurkNet hem Kablonet abonesi olan biri olarak yazıyorum.

İkna olmuyor. Bir şeyi çok ısrar edersek yapacağı varsa bile yapmıyor. Kendisi Facebook'den başka bir yere girmiyor. Bizi anlamıyor. Binamızda Türksat Kablonet altyapısı var ama çok pahalı diyor.

192.168.1.1 Buradan modem içi değerlere bakabilirsin.

Modem içi değerleri atar mısın?

Buyrun;

Ben 50Mbps interneti 40Mbps alıyorum Türk Telekom altyapınıza göre değişiyor modeminiz eskiysede az internet verebilir veya kablolar paslanmış olabilir müşteri hizmetlerini birkaç kez aradıktan sonra ekip gönderiyorlar ki mahkemeye taşısanız bile sonuç alamazsınız çünkü size 40-50 Mbps'ya da sabit 50Mbps hız veriyoruz demiyorlar 50Mbps'ye kadar diyorlar.
Evet sabit olarak 50Mbps alamayacağımı bende biliyorum, fakat benim 50Mbps olan tarifemi 10Mbps vermeleri kabullenilecek birşey değil ki

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-06-11-19-28-30-05_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    Screenshot_2023-06-11-19-28-30-05_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.jpg
    92,5 KB · Görüntüleme: 38
Delikanlı sana adım adım yardımcı olmak isterim ama burada yazışarak zor. O yüzden yapabileceğini umarak topluca yazıyorum.

Modem ayarlarına gir.
1) - Modem hem 2.4G, hem de 4,5 ya da 5G yayın yapar. 5G , 4,5G yayını deaktif et. Sadece 2.4g yayın yapsın.
2) - 1 den 12 ye kadar kanalların olduğu, modem de varsayılan olarak '' otomatik seç'' şekilde bir ayar vardır. Otomatik olmasın 8,9,10,11,12 den birisini seç. Persormansta yeterince düzelme olmazsa farklı bir kanal seçerek tekrar kontrol et.
3-) - Tavsiye ama illaki yapman gerekmez. Modemden değil, bilgisayarından ya da telefonundan DNS (ipv4) ayarlarını değiştir. Yandex DNS yi seçebilirsin. DNS nasıl değiştilir bilmiyorsan Youtube'den bakabilirsin. Tonla video vardır.

4-) Aklıma şimdilik bu kadar geldi. Başka gelirse yazarım. Yukarıdaki ayarlar birbiri ile bağlantılı değildir. Sadece birini, ikisini veya her üçünü de yapabilirsiniz. Herbirinin az yada çok faydası olacaktır.

Bu arada yukarıdaki gönderdiğin resme şimdi baktım. Hattın gerçekten daha fazla hızı desteklemiyor görünüyor. Hattın desteklemiyor ya da zaten internet paketiniz gereği o kadarsa elbette yukarıdakilerin faydası olmazzz.

Hocam Türk Telekom dan bıkmış durumdayım 50Mbps interneti 10mbps olarak alıyorum. Parasını ödediğim interneti %80 kayıpla sunacaklarsa verdiğim paranın ne anlamı kalıyor? En sonunda işi mahkemeye taşıyacağım bıktım valla.
Bu - Yukarıdaki mesaj size yardımcı olabilir.

Son düzenleme:
Buyrun;

Evet sabit olarak 50Mbps alamayacağımı bende biliyorum, fakat benim 50Mbps olan tarifemi 10Mbps vermeleri kabullenilecek birşey değil ki
Bu altyapıda 50Mbps paket almanın mantığı ne onu anlamadım maksimum 15 destekliyor ben senin yerinde olsam müdürlüğe dilekçe veririm altyapı için.

Bu altyapıda 50Mbps paket almanın mantığı ne onu anlamadım maksimum 15 destekliyor ben senin yerinde olsam müdürlüğe dilekçe veririm altyapı için.
Hatta dava açar eski verdiğim bedelleri bile geri isterim. Madem altyapın yok ve bana bu hızı sağlayamıyorsun. Sahip olmadığın birşeyi nasıl satarsın.

Hatta dava açar eski verdiğim bedelleri bile geri isterim. Madem altyapın yok ve bana bu hızı sağlayamıyorsun. Sahip olmadığın birşeyi nasıl satarsın.
Hayır 2-3 hafta öncesine kadar 35-36mbps internet alabiliyordum, hatta internet başvurusu için Türk Telekomu aradığımda altyapımı sorgulayıp bana maksimum 50mbps internet alabileceğim söylendi artı olarak ben kendim sorguladığım zamanda da 50mbps desteği olduğunu görüyorum. Müşteri temsilcisini arayıp durumu izah edeceğim bakalım ne olacak bu işin sonu.

Hayır 2-3 hafta öncesine kadar 35-36mbps internet alabiliyordum, hatta internet başvurusu için Türk Telekomu aradığımda altyapımı sorgulayıp bana maksimum 50mbps internet alabileceğim söylendi artı olarak ben kendim sorguladığım zamanda da 50mbps desteği olduğunu görüyorum. Müşteri temsilcisini arayıp durumu izah edeceğim bakalım ne olacak bu işin sonu.
Yapabilirsen yukarıda yazdıklarımı uygulayabilirsin. Kendi modem ve aboneliklerimde hızla ilgili bir sorun yaşamasam bile o ayarları kendi modemimde hemen yaparım. Daha stabil bir hale geliyor + en son 5 ay önce yaptığımda zaten yeterli olan hızımın 10mbs artmasına sebeb oldu.

NOT: Yukarıda yazdıklarımı yapmadan önce modemi resetle, belki bozuk başka bir ayar vardır. Onu da düzeltmiş olursun.

Yapabilirsen yukarıda yazdıklarımı uygulayabilirsin. Kendi modem ve aboneliklerimde hızla ilgili bir sorun yaşamasam bile o ayarları kendi modemimde hemen yaparım. Daha stabil bir hale geliyor + en son 5 ay önce yaptığımda zaten yeterli olan hızımın 10Mbps artmasına sebep oldu.

NOT: Yukarıda yazdıklarımı yapmadan önce modemi resetle, belki bozuk başka bir ayar vardır. Onu da düzeltmiş olursun.

Arkadaşın şu an yaşadığı hız düşüklüğü altyapı kaynaklı ayrıca modemlerde 4,5 g olmaz 4, 5G mobil veri şebekesidir.

Arkadaşa tavsiyem kabloda ek var ise kesip tekrar yapsın hatta yak 1 boncuk ile yapsın.

Geri
Yukarı