Türk Telekom vaad ettiği 75 Mbps hızın yarısını bile vermiyor

Squiet

Hectopat
Bundan 1 yıl önce internet tarifemi 16 MB'den 75 MB'ye yükseltmiştim, tarifem 16 MB iken download Speed 14-15 civarıydı sonrasında 75'e yükseltmeme rağmen bu hız en fazla 40'a kadar çıkıyordu altyapı 75'e desteklemesine rağmen. Ve son 1 ayda bırakın 40'ı 30'lara kadar düştü download hızım. Defalarca müşteri temsilcisini aradım birisi modemi güncellediğini söyleyip 20 dakika bekletti her biri bir işlem yapıp sistemde bir sorun olmadığını söyledi sadece modemi kapatıp açmam gerektiğini vesaire vesaire boş boş konuştular.
Az önce tekrar aradım resmen olayın saçmalığını en ince detayına kadar anlattım bir arıza varsa yapılmasını talep ettim arıza gözükmüyor dedi, diyorum madem hiçbir sorun yok arkadaş ben neden tarifemin bana sunduğu aylık 300 lira ödediğim internet hızının yarısını bile alamıyorum hiçbir cevap yok. Hiçbir çözüm yok aylardır en az 15 kere aradım müşteri temsilcisini sadece süs olarak duruyorlar resmen. Türk Telekom kadar rezil bir şirket görmedim bana sundukları hiçbir çözüm yok7 aylardır bir oyun indirmek istiyorum tarifemin 'güya' sunduğu 75 MB'lik hızda indirsem 4 saatte indireceğim oyunu bu rezillik yüzünden 10-11 saatte indirebiliyorum, konuda tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi? Artık çok canım sıkılıyor.

Dosya Ekleri

• haha.PNG
    haha.PNG
    5,3 KB · Görüntüleme: 42
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam hiç hallolacağını düşünmüyorum ya hani 75 MB zaten altyapı destekliyor bir arıza varsa gelin yapın diyorum resmen arıza gözükmüyor sistemde diyetekrarlayıp druuyolar benim yapabileceğim hiçbir şey yok mu?
Telekom altyapısı harici başka bir şey var mı hocam? Superonline altyapısı, kablonet. İnternetten sorgulama yapın.

Senin paketin 75 Mbps mi eğer öyleyse ücretli teknik ekip istiyorum de arıza neyse baksınlar.
tesisatta yada portta sorun olabilir çünkü maks 37 alabiliyorsun şuan
sen internet hızını hiç 75 mbps gördün mü hız testlerinde

Senin paketin 75 Mbps mi eğer öyleyse ücretli teknik ekip istiyorum de arıza neyse baksınlar.
Tesisatta ya da portta sorun olabilir çünkü maksimum 37 alabiliyorsun şu an
Sen internet hızını hiç 75 Mbps gördün mü hız testlerinde

Hayır hocam yükselttiğimden beri asla görmedim en fazla 44 45 falan gördüm şu an birkaç haftadır 30-35 arasi

Hayır hocam yükselttiğimden beri asla görmedim en fazla 44 45 falan gördüm şu an birkaç haftadır 30-35 arasi
Şimdi şöyle, hat durumun, VDSL ise, 75mbit paket aldıysan, 75mbit'in hepsini alamayabilirsin. Vdsl'de önemli olan, s/k'ya olan mesafendir. Mesafen ne kadar yakın olursa, alabildigin hız ve stabilite yükselir. Eğer ki bağlı olduğun s/k'nın kapasitesi dolu ise, yani yoğunluk var ise hızın düşer. Dolayısıyla senin hattini 51DSLAM'a kilitlemişler gibi gözüküyor. Son zamanlarda, daha az mbps almanın bir çok sebebi olabilir. Bakım çalışması, altyapı çalışmaları, bazı durumlarda routing bakımı gibi sebeplerden ötürü fakatt yüzde 99 s/k'da olan yoğunluktan (genelde bu olur çünkü) dolayı olur.. Dolayısıyla alacagin hız, stabilite s/k'nın kapistesinin sınırı kadardır.

Şimdi şöyle, hat durumun, VDSL ise, 75Mbit paket aldıysan, 75Mbit'in hepsini alamayabilirsin. VDSL'de önemli olan, s/k'ya olan mesafendir. Mesafen ne kadar yakın olursa, alabildigin hız ve stabilite yükselir. Eğer ki bağlı olduğun s/k'nın kapasitesi dolu ise, yani yoğunluk var ise hızın düşer. Dolayısıyla senin hattini 51DSLAM'a kilitlemişler gibi gözüküyor. Son zamanlarda, daha az Mbps almanın birçok sebebi olabilir. Bakım çalışması, altyapı çalışmaları, bazı durumlarda routing bakımı gibi sebeplerden ötürü fakatt yüzde 99 s/k'da olan yoğunluktan (genelde bu olur çünkü) dolayı olur. Dolayısıyla alacagin hız, stabilite s/k'nın kapistesinin sınırı kadardır.

Hocam peki benim altyapımın 77 MB destekledigi söyleniyor müşteri temsilcisi tarafından VDSL olduğu için yine de 77 yerine 40 almak bile normal mi en azından 60 falan olamaz mı yani aradaki kesinti farkı ne kadar olur ki

Hocam peki benim altyapımın 77 MB destekledigi söyleniyor müşteri temsilcisi tarafından VDSL olduğu için yine de 77 yerine 40 almak bile normal mi en azından 60 falan olamaz mı yani aradaki kesinti farkı ne kadar olur ki
Senin ev iç kabloları kötü olduğu için muhtemelen ankasreden daireye kabloyu yenilemen gerekiyo olabilir

Şimdi şöyle dostum müşteri temsilcisinin bilgisi, ekranda gördüğü bilgi kadardır. Onlar sana daha önce guncellenmemis bilgiyi söyler. VDSL, Ftth (fiber) gibi değildir. Vdsl'de bağlı olduğun s/k'nın yoğunluğuna göre alacağın hız düşer ve bu bilgiyi güncellemeyi genelde t.t yapmaz. Dolayısıyla hattındaki snr'nin azlığı görüp, 51dslam'a kilitlemişler gibi gözüküyor.
Ama daha detaylı için şöyle yapabilirsin,
Müşteri temsilcisini ara, hat durumunu, 79Dslam'a kilitlesinler. 79dslam'a kilitledikten sonra, hat durumuna bak bakayım, gidip geliyor mu diye. Eğer gidip geliyorsa, dslam'ı tekrar dusursunler. Kablolama da sıkıntı yok ise, aldığın hız aşağı yukarı 50mbit max değerdir.

Geri
Yukarı