Türk Telekom'a tekellik davası açılır mı?

Kelime oyunlarını anlamadığınızı anlıyorum buradan.
"100 Mbps'e kadar" dendiği zaman 0-100 arası bir değer almanız gayet normal.

TürkNet kullanan tanıdığımın altyapısı 150 Mbps kaldırıyor. 100 Mbps'e kadar kullanıyor verdikleri hız 88 Mbps. TürkNet'in elinden bir şey gelmiyor. Türk Telekom kontrol ettiği için altyapıyı. Buradan sana örnek veriyim.

Yalnız Türk Telekom tekel bir firma. Diğer firmalar Türk Telekom altyapısını kullanmak zorunda kalıyor. Superonline ve diğer firmalar Türkiye'deki tüm insanlara hizmet vermek için Türk Telekom'a bağlı kalıyor. Ve bir de TT almasak bile Türk Telekom altyapısı kullanıyoruz ve kafalarına göre hız belirliyorlar. TürkNet kullanan tanıdığımın altyapısı modemde 150 Mbps kaldırıyor. TürkNet'ten 100 Mbps tarifesine geçti. Altyapısı kaldırıyor gelen hız 88 Mbps. Yoğunluk vs. diyeceğim o da değil. Yoğun saatlerde 120'ye düşüyor hızı en yüksek hız. SNR değeri 20'ye yakın.

Superonline kendi altyapısına sahip. Altyapı bulunmayan bölgelere ise TT üzerinden hizmet veriyor. Kablonet kendi altyapısına sahip. Birtakım özel sağlayıcılar da var kendi altyapısına sahip olan.

Yani firmanın kendi altyapısı yoksa bu TT'nin suçu değil veya tekel olmasından kaynaklanan bir şey yok ortada. Sen kullanıcı olarak satın alırken ona göre tercihini yaparsın olur biter.

Ben tekel olduğunu düşünmüyorum.

Superonline kendi altyapısına sahip. Altyapı bulunmayan bölgelere ise TT üzerinden hizmet veriyor. Kablonet kendi altyapısına sahip. Birtakım özel sağlayıcılar da var kendi altyapısına sahip olan.

Yani firmanın kendi altyapısı yoksa bu TT'nin suçu değil veya tekel olmasından kaynaklanan bir şey yok ortada. Sen kullanıcı olarak satın alırken ona göre tercihini yaparsın olur biter.

Ben tekel olduğunu düşünmüyorum.

Ben diğer firmaların kendi altyapısından bahsetmiyorum. TT altyapısı kullandıklarında Türk Telekom istediği gibi hızını düşürüyor. İstediği gibide arttırıyor. Sorun bu.

TürkNet kullanan tanıdığımın altyapısı 150 Mbps kaldırıyor. 100 Mbps'e kadar kullanıyor verdikleri hız 88 Mbps. TürkNet'in elinden bir şey gelmiyor. Türk Telekom kontrol ettiği için altyapıyı. Buradan sana örnek veriyim.

Hocam ne tesadüf benim de bulunduğum bölgede olan tanıdığım TürkNet 35'lik paketten 33 civarı alıyor, cani Türk Telekom 2Mbps az vermiş yuh!

Ben diğer firmaların kendi altyapısından bahsetmiyorum. TT altyapısı kullandıklarında Türk Telekom istediği gibi hızını düşürüyor.
Hukuksal olarak baktığımızda gerçekleşmesi pek mümkün olmayan olay. Altyapıyı kiralayan firma ile TT'nin anlaşması var. Kafasına göre kimse hız indirip kaldırmaz. Bulunduğun bölgedeki altyapın neyi destekliyor ise o verilmeye çalışılır. Hat değerlerin kötü ise hız düşürülebilir veya iyiyse arttırılabilir. Bunların hepsi takip altındadır.

1596747833038.png

Bu tablo bir WiFi sinyali için geçerli, kaynak. Tablo, kodlama modülasyonuna göre verilen SNR ile Mbps kıyaslaması yapıyor.
Burdan şu çıkıyor. SNR değeri sağlıklı bir bağlantıya izin veriyor olsa bile, modülasyon kodlama ve gelebilecek hız birden fazla değere göre değişiklik gösteriyor.

Geri
Yukarı