Türk Telekom'u tüketici hakem heyetine şikayet etmek

AnthonyNwakaeme

Decapat
Arkadaşlar merhaba, kanunen 24 ay taahhüt yapılmış ev interneti sözleşmelerinde tüketici cayma bedeli ödemeden sözleşmesini feshedebilmektedir. Ben de aboneliğimin 16.ayındayım. Ancak ben 2 gün içerisinde Türk Telekom ile olan sözleşmeme 700 TL civarı bir bedelle feshedip TurkNet'e geçeceğim. Ben bu parayı ödeyip mi tüketici hakem heyetine başvurmalıyım yoksa ödemeden mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sözleşme var taahhüt var, Tüketici Hakem Heyetine neyi şikayet edeceksiniz? Kanunda yeri yok mu yani bu cayma bedelinin?

Cayma bedelinin kanunda yeri yoksa (24 ay için) TT'nin yaptığı kanun ihlalidir, eğer böyle bir şey yoksa ve opsiyonel ise siz zaten sözleşmeyi kabul edip imzayı atmışsınız, o yüzden burada bir uygunsuzluk yok ve para ödemeniz gerekmektedir.

Sözleşme var taahhüt var, Tüketici Hakem Heyetine neyi şikayet edeceksiniz? Kanunda yeri yok mu yani bu cayma bedelinin?
Zaten başta yazmış arkadaş; 24 aylık sözleşmeler yasal değil.
@AnthonyNwakaeme
Trafik cezalarında, ceza ödendikten sonra itiraz edilir. Ancak abonelik taahhütünde nasıl olur bilmiyorum.
Cayma bedelinin kanunda yeri yoksa (24 ay için) TT'nin yaptığı kanun ihlalidir, eğer böyle bir şey yoksa ve opsiyonel ise siz zaten sözleşmeyi kabul edip imzayı atmışsınız, o yüzden burada bir uygunsuzluk yok ve para ödemeniz gerekmektedir.
Bunu TT zaten biliyor. Tüketici mahkemesi de TT'nin bunu bildiğini biliyor. Bence vatandaşın ise bunu bilmesi beklenmez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
1 yıllık taahhütlerde tüketici cayma bedeli ödeyebilir, ancak 2 yıllık taahhütlerde 52. maddenin 4. fıkrası dikkate alınır. Ülkemizde pek denetim olmadığı için de çoğu insanımız da uğraşmak istemediğinden büyük firmaların dediğini maalesef yapıyoruz.
Başbakanlık Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü bu adresten de dikkatlice bakabilirsin.
24 ay kanunen yapılabilir, ancak 24 aylık sözleşmede kanunen cayma bedeli istenemez. Benim de başvurum bundan dolayı olacak.
Zaten başta yazmış arkadaş; 24 aylık sözleşmeler yasal değil.
@AnthonyNwakaeme
Trafik cezalarında, ceza ödendikten sonra itiraz edilir. Ancak abonelik taahhütünde nasıl olur bilmiyorum.

Bunu TT zaten biliyor. Tüketici mahkemesi de TT'nin bunu bildiğini biliyor. Bence vatandaşın ise bunu bilmesi beklenmez.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Sadece TT değil tüm firmalar aslında biliyor, ama hepsi aynısını yapıyor. Böyle yapa yapa vatandaştan haksız kazanç elde ediyor büyük firmalar.

Dosya Ekleri

• fesih.png
    fesih.png
    17,6 KB · Görüntüleme: 110
Tüketici hakkınız olarak 1 yılı geçen aboneliği ücretsiz iptal edebilirsiniz. Fakat bugüne kadar malum firmanın bunu kabul ettiğini görmedim.

Onun dışında çıkan cezayı ödemeden hakem heyeti işlem açamıyor. Ödeyin haklı çıkarsanız iade alırsınız.

Bende aynı durumdayım. 1 ay önce iptal edilen aboneliğim (defalarca teyit ettirdim) hala aktif gözüküyor. 600 lira fatura çıkarmışlar hala işliyor. 😀

Edit : Hakem heyetinden önce BTK üzerinden şikayet oluşturun. Olumsuz cevap alırsanız hakem heyetine gidin.

Tüketici hakkınız olarak 1 yılı geçen aboneliği ücretsiz iptal edebilirsiniz. Fakat bugüne kadar malum firmanın bunu kabul ettiğini görmedim.

Onun dışında çıkan cezayı ödemeden hakem heyeti işlem açamıyor. Ödeyin haklı çıkarsanız iade alırsınız.

Bende aynı durumdayım. 1 ay önce iptal edilen aboneliğim (defalarca teyit ettirdim) hala aktif gözüküyor. 600 lira fatura çıkarmışlar hala işliyor. 😀

Edit : Hakem heyetinden önce BTK üzerinden şikayet oluşturun. Olumsuz cevap alırsanız hakem heyetine gidin.
BTK'nın olumlu cevap vermesinin imkanı yok, BTK ona cayma bedeli değil de modem ücreti, bilmem ne indirimi diyor ve firmayı haklı buluyor. Caymazsam vericek miydim bu parayı? Hayır. E cayma bedeli değil de ne bu? Direkt THH daha mantıklı olur.

Aboneliği nasıl kapatmıyorlar böyle bir hakları mı var?

BTK'nın olumlu cevap vermesinin imkanı yok, BTK ona cayma bedeli değil de modem ücreti, bilmem ne indirimi diyor ve firmayı haklı buluyor. Caymazsam vericek miydim bu parayı? Hayır. E cayma bedeli değil de ne bu? Direkt THH daha mantıklı olur.

Aboneliği nasıl kapatmıyorlar böyle bir hakları mı var?
Yok kendi sorunları, bana itelemeye çalışıyorlar. Az önce mail aldım. Abobeliğiniz iptal edilmiştir ve faturanız düzenlenmiştir diye. Böyle olacağı belliydi ama zaman kaybı işte.

Yeni konular

Geri
Yukarı