Türk toplumu neden bu kadar geriye düştü?

Bahsettiğin dönem hakkında bir bilgim yok, fakat 1 kişinin yaptığı iş ile o toplumun ileride ya da geride olup olmadığı belli olmaz. Detaylıca araştırmalısın bahsettiğin gibi olup olmadığını.

Hocam o sadece 1 örnek biraz araştırsanız emin olun daha niceleri ile karşılaşacaksınız.

Bahsettiğin dönem hakkında bir bilgim yok, fakat 1 kişinin yaptığı iş ile o toplumun ileride ya da geride olup olmadığı belli olmaz. Detaylıca araştırmalısın bahsettiğin gibi olup olmadığını.

Evet halk için yeni bir takvim çıkaran sultah melikşah mesela. Bir sürü.

Ali kuşcu gibi pek çok ilim adamı yetişti. İbni sinanın kitapları Avrupa'da ders kitabı olarak kullanıldı.

Mesela Ali kuşçu uzayı ilk defa incelediğinde hala geride miydi?
Sonra da rasathaneyi "meleklerin bacaklarını kesiyorlar" diye yıkarlar🤣

"Gelgelelim, bir süre sonra Şeyhülislam'ın verdiği bir fetva ve padişahın emriyle Yeniçeriler Galata'daki rasathaneyi basıp, yerle bir ederler."

NOT: "Meleklerin bacakları" kısmı muallakta, biliyorum. Ayrıca bu yıkılan rasathane Takiyüddin'in Rasathanase, 1500'lü yıllarda kuruldu, onu da biliyorum. Gönderme amaçlı yazdım.

Civilization 6 oyunu gibi gerçek dünyada aslında. Teknoloji ve eğitimde geri kaldınız mı, ipin ucu kaçıyor bir daha yakalanmıyor ve sonrasında kültürel etkileşimden ve diğer sebeplerden dolayı da gelişmeyen ülkeler diğer ülkerlerin etkisi altına giriyor.

Sonra da rasathaneyi "meleklerin bacaklarını kesiyorlar" diye yıkarlar🤣

"Gelgelelim, bir süre sonra şeyhülislam'ın verdiği bir fetva ve padişahın emriyle yeniçeriler Galata'daki rasathaneyi basıp, yerle bir ederler."

Not: "meleklerin bacakları" kısmı muallakta, biliyorum. Ayrıca bu yıkılan rasathane takiyüddin'in rasathanase, 1500'lü yıllarda kuruldu, onu da biliyorum. Gönderme amaçlı yazdım.

Onun gerçek olmadığını biliyorsun değil mi? Melek olayının.

Geri
Yukarı