Türk toplumu neden bu kadar geriye düştü?

Gösterdiğin devletlerin kaçı tam İslam'la yönetildi? Selçuklu bile İslam'ı iyi yönetmesinden değil iyi yönettirmesinden dolayı tercih etti.

Karahanlılar devleti örnek. O zaman verilen birçok eser var:
Kutadgu Bilig.
Divanı Lügatı Türk.
Atabetül Hakayık.
Divanı Hikmet gibi.

Gazneliler var. Hindistana islama yaymışlardır. Anadolu Selçuklu'ları bir örnek daha.

Bana sorarsan ilk Türk İslam devletleri gibi olmalıyız. Osmanlı imparatorluk olması hasebiyle Türkler Arap'ların Rumların Farslıların etkisiyle asimile olduk doğrudur. Geçmişe bakarsanız zirve yaptığımız yerler var en dibe düştüğümüz yerler var.
Şu an dipteyiz ama bu zirveye çıkamayacağımız anlamına gelmez. Bir dönüm noktasında olduğumuzu düşünüyorum. Türk milleti öyle hafife alınacak kötülenecek bir millet değil. Ben tarihimden gurur duyarım. Batı bize lafta medeniyetini sattı. 300 yıldır güya çağdaş olmaya çalıştık, durum ortada..

İslam gerici bir din olsaydı ortaçağda Avrupa *** içinde yüzerken İslam bilimde altın çağı yaşamazdı. Şu anda bilimde geriysek suçu din değil dini siyasete bulaştıranlardır.
İslamın gerici bir din olduğunu söylemedim. Avrupayı bitiren de dindi.

Bana sorarsan ilk Türk İslam devletleri gibi olmalıyız. Osmanlı imparatorluk olması hasebiyle türkler Arap'ların rumların farslıların etkisiyle asimile olduk doğrudur. Geçmişe bakarsanız zirve yaptığımız yerler var en dibe düştüğümüz yerler var.

Cumhuriyet tarihinin en ünlü yazarlarından Falih Rıfkı Atay'ın zeytin dalı adlı kitabında, Arap topraklarında "Türk müsün?" sorusunun cevabının "estağfirullah" diye yanıtlandığını, Arap'ların türkleri alçak gördüğü açıkca belirtilmiştir. Benim fikrime göre hiçbir Türk devletinin Arap'ları hakimiyeti altına alması başarı değil. Osmanlı başta olmak üzere Türk devletleri Arap topraklarında ücretsiz toprak güvenliğini sağlıyordu ve onların dinini yayıyordu. Dünyaya İslam'ı türkler yaymıştır.

Arap'larla kurduğumuz her bağlantı bizi bir adım geriye götürdü ve götürmeye devam ediyor. Büyük önder Atatürk medeni bilgiler adlı kitabında konuyu şöyle açıklıyor:
"Türkler, Arap'ların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra bu din Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti".

Bir Müslüman olarak söylüyorum ki Arap dini Türk'ün birçok yapısını bozdu. Türklerde asla görülmeyen kadın aşağılanması bugün Türk toplumunun en büyük sorunlarından birisi.

Atatürk İslam'da ve Türk kültüründe kadın için şu cümleleri kuruyor.
"Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah'ın emrettiği şeyi kadın ve erkek beraber olarak ilim ve kültür edinmeleridir."

Kısacası Arap'lar kadını aşağılarken İslam aşağılamıyor ama Arap'lar dini onların istediği gibi yaşamanı istiyor.

Buna kanıt olarak da şunu gösterebilirim.

En çok aranılan 3 cümle.

1. "türkler neden dua etmiyor?" ya da "namaz kılmıyor"
2. "türkler neden Arap'lardan nefret ediyor?"
3. "türkler Atatürk'ü neden seviyor?"

Arap'lar dinini onların istediği gibi yaşamanı istiyor. Biz eğer gelişmek istiyorsak dinimizden vazgeçmek zorunda değiliz fakat Arap'lara duyduğumuz merhamet ve sevgiden vazgeçmek zorundayız. Bana göre Türk devletinin gelişiminin başlangıcı budur.

Cumhuriyet tarihinin en ünlü yazarlarından falih rıfkı Atay'ın zeytin dalı adlı kitabında, Arap topraklarında "Türk müsün?" sorusunun cevabının "estağfirullah" diye yanıtlandığını, Arap'ların türkleri alçak gördüğü açıkca belirtilmiştir. Benim fikrime göre hiçbir Türk devletinin Arap'ları hakimiyeti altına alması başarı değil. Osmanlı başta olmak üzere Türk devletleri Arap topraklarında ücretsiz toprak güvenliğini sağlıyordu ve onların dinini yayıyordu. Dünyaya İslam'ı türkler yaymıştır.

Arap'larla kurduğumuz her bağlantı bizi bir adım geriye götürdü ve götürmeye devam ediyor. Büyük önder Atatürk medeni bilgiler adlı kitabında konuyu şöyle açıklıyor:
"Türkler, Arap'ların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arap dinini kabul ettikten sonra bu din Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti".

Bir Müslüman olarak söylüyorum ki Arap dini Türk'ün birçok yapısını bozdu. Türklerde asla görülmeyen kadın aşağılanması bugün Türk toplumunun en büyük sorunlarından birisi.

Atatürk İslam'da ve Türk kültüründe kadın için şu cümleleri kuruyor.
"Bizim dinimiz hiçbir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir. Allah'ın emrettiği şeyi kadın ve erkek beraber olarak ilim ve kültür edinmeleridir."

Kısacası Arap'lar kadını aşağılarken İslam aşağılamıyor ama Arap'lar dini onların istediği gibi yaşamanı istiyor.

Buna kanıt olarak da şunu gösterebilirim.

En çok aranılan 3 cümle.

1. "türkler neden dua etmiyor?" ya da "namaz kılmıyor"
2. "türkler neden Arap'lardan nefret ediyor?"
3. "türkler Atatürk'ü neden seviyor?"

Arap'lar dinini onların istediği gibi yaşamanı istiyor. Biz eğer gelişmek istiyorsak dinimizden vazgeçmek zorunda değiliz fakat Arap'lara duyduğumuz merhamet ve sevgiden vazgeçmek zorundayız. Bana göre Türk devletinin gelişiminin başlangıcı budur.

Haklısınız hocam zaten orada da belirttim asimile olduğumuzu. İslam'ı Arap kültürü ile karıştırmamak lazım. Biz İslam'ı değil Arap kültürünü edindik. İslam'da hiç olmayan şeyler bize geldi. O yüzden ilk Türk-İslam devletleri gibi olmalıyız dedim. Türk kültürünü üstünde taşıyan ama inancı İslam olan bir millet.
Farklı toplumların etkisinde kalmamış kendi kültürüne bağlı bir topluluk.

İslam gerici bir din olsaydı ortaçağda Avrupa *** içinde yüzerken İslam bilimde altın çağı yaşamazdı. Şu anda bilimde geriysek suçu din değil dini siyasete bulaştıranlardır.

Islam hic bir zaman bilimde altin cagini yasamadi, bilimde altin cagi yakalayabilmek bir dine atfedilemez.
Islam ve diger dinler bilime destek olamaz, sadece kostek olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı