Türkçe kuralları hakkındaki görüşleriniz?

Makaleler
3
Yer
Nebuchadnezzar
Daha fazla  
Meslek
Judge Dredd
Herkese merhaba,

Forumumuzun seviyesini korumak ve dilimize sahip çıkmak adına forumda sıkı Türkçe kuralları uyguluyoruz. "Forumda da Türkçe kurallarına uyulur mu?" diyenler olabilir fakat Forum'da da uymazsanız Türkçe kurallarına nerede uyacaksınız?

Türkçe kuralları politikamız hakkındaki olumlu ya da olumsuz eleştirleriniz nelerdir? 1 gün ceza vermek zorunda kalıyoruz bazen. Zira uyarılara rağmen kurallara dikkat edilmiyor. Bu ceza sizce fazla mı? Lütfen görüşlerinizi eksik etmeyin.

Amacımız Technopat'ı seviyeli ve saygılı bir yer yapmak. Kullanıcılarımızı çok mu sıkıyoruz? Forumdaki seviye ve saygıdan memnun musunuz?

Moderatörlerimiz hakkındaki görüşlerinizi de belirtin lütfen.

TP Ekibi.

Bana göre Türkçe kullanımı konusunda taviz verilmemesi gerekiyor. İnsanların yapması gereken baştan savma bir mesaj yazmak yerine biraz daha vakit harcayıp kurallara uygun bir mesaj oluşturmak. Bir de tersini düşünelim burada konulara cevap veren insanlar kurallara uymadan,noktalama işaretsiz,karmaşık cümleler kullanarak cevaplarını verseler bu hoş olur mu ? İstediğimiz biraz daha özen.

Onun dışında forumdaki seviye ve saygıdan memnunum. Forum henüz büyümüş değil. Bunun da etkisi var. Aktif üyelerimiz henüz az. Sayı arttıkça baş etmek zorlaşacaktır. İstenmeyen durumlarla da karşılaşılabilir. Ama her forumun doğal bir sürecidir bu. Moderatörlük sistemi o yüzden güzel. Artan yük karşısında taviz vermeden forumun idare edilmesini sağlıyor. Şu anlık pek bir fark görülmeyebilir ama ilerleyen zamanlarda önemi ortaya çıkacaktır.

Şu an forumu sürekli kontrol eden bir çalışanımız yok. Ama ileride bu konuda birisi atanacaktır. Ülkemizdeki forumların nasıl birer çöplüğe dönüştüğü ortada. Technopat her ne kadar şu anda katı Türkçe kurallarıyla eleştirilse de, insanlar bunun kıymetini ileride daha iyi anlayacaklar diye düşünyorum.

Technopat Forum'da olma nedenim buranın diğer forumlardan Türkçe kuralları ile ayrılmasıdır. İnsanların ne dediğinin anlaşılmadığı, sorulan sorulara alakasız kişilerin lakait cevaplar verdiği forumları insanımız çok seviyor galiba. Ben sevmiyorum. Technopat bence bu çizgisini daima sürdürmeli ve kesinlikle taviz vermemelidir. Türkçe kurallarına uyamayacak kadar aciz kimselerin buraya gelmesine de gerek yok diye düşünüyorum.

Ben için dönem dönem zor oluyor :) Uzun zaman Dubaide yaşadım ve arapça anadilim gibi Türkçeye adapte olmaz zor oluyor özellikle yazarken..Bencede bu konu hassas ve önemle dikkat edilmelidir. Burak zaman zaman benim unuttuğum noktalamaları yapıyordu ama artık dikkat ediyorum.. Kısaca biraz özen olayı çözüyor..Ben hep kalın yazarım Recep Baltaş okumak zor oluyor abi dedi onu da düzeltmeye çalışıyorum.. Uygulama süper :)

Cezaların sebepleri düzgün yazılsın istiyorum. Hala daha ''Diğer Üyelere Hakaret'' sebebini kaldıramıyorum.

O bir defasında yanlışlıkla oldu, özür dileriz. Artık Türkçe için "Türkçe kurallarına aykırı" cezası var. Kullanmak durumunda kalmamamız dileğiyle :)

Aslında direk 1 gün ceza yerine uyarı-ceza şekli daha etkili olur diye düşünüyorum. Yani bir insana direk uyarmaksızın ceza vermek ters tepki de yaratabilir diye düşünüyorum.

Kullanıcının mesajı düzenlenip not olarak uyarı veriliyor. Fakat kullanıcı ya bu notu görmezden geliyor, ya da nasıl olsa birileri yazım yanlışlarımı düzeltiyor diyor. Sonra özel mesajla yine kurallar hatırlatılıyor. Ceza ise en son yöntem.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı