Türkçe kuralları hakkındaki görüşleriniz?

Sen mi yoksa ben mi! Admin işini bıraktı bana türkçe öğretiyor benim açımdan iyi ama adamı işinden ediyoruz topluca kovulmazsak iyidir birde nasıl yazılacağını bilmiyorum diksiyon dersi mi almamız lazım baksana nereye virgül koyacağım göremiyorum bile.

Yanlış ^^

Doğru:

Sen mi yoksa ben mi! Admin işini bıraktı, bana Türkçe öğretiyor. Benim açımdan iyi ama adamı işinden ediyoruz. Topluca kovulmazsak iyidir. Bir de nasıl yazılacağını bilmiyorum. Diksiyon dersi mi almamız lazım? Baksana nereye virgül koyacağım göremiyorum bile.

Uzun cümleleri ayırıyoruz. Noktalama işretlerinden sonra boşluk bırakıyoruz. Bu, okunabilirliği artırıyor ;)

İyi günler.

TP Ekibi

Yahu arkadaş, ben noktadan,virgülden sonra boşluk bırakamıyorum. Bırakın beni! :)

- - - Güncellendi - - -

"artırıyor"'dan sonra nokta koymak gerekmez mi?

Daha önce de belirttiğimiz gibi cümle sonunda nokta yerine gülücük de kullanılabilir ;) Hem nokta, hem gülücük kullanmak görüntü kirliliği oluşturuyor ;)

Benim için sorun olmuyor.
Zaten bu yüzden bu foruma geldim. İyi ki gelmişim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim içinde sorun olmuyacak. İnşallah :) .2-3 Kere uyarı aldım elim alışmış malesef. Bence bu şekilde Türkçe'nin kaybedilmesi önleniyor, çok sistemli bir iş.

Bende uyarı aldım. İçimden acaba nerde yanlış yaptım ki dedim. Şimdi anladım Dil Anlatım derslerimin neden düşük geldiğini. Öğretmen haklıymış :D

Bence Böyle Bişiy yapılması iyi olmuş ama ben çok hata yaparım. Neyse artık mesajları göndermeden 3-5 defa okuyacaz ama uzun bi konu açınca gözden kaçan hatalar oluyo haliyle :D

- - - Güncellendi - - -

Yanlış ^^
Uzun cümleleri ayırıyoruz. Noktalama işretlerinden sonra boşluk bırakıyoruz. Bu, okunabilirliği artırıyor ;)

İyi günler.

TP Ekibi

Ben kesin 1 haftaya kalmaz atılırım forumdan. İlk okulda da bana hep hocam kelimeler arasında boşluk bırak derdi. O zaman dan alışmışım artık deftere yazarken 1 parmak boyu boşluk bırakıyorum satır başlarında 2 parmak :D

Chip in forumunda sorularımı soruyordum eskiden. Anında onlarca cevap geliyordu. Birileri benle ilgileniyor zannediyordum.

Ama her önüne gelen rastgele cevap veriyormuş.
Technopat forumuna ilk geldiğimde beni karşılayan tabii ki de Burak Alkan'ın Technopat Forum konusunda bir ceza aldınız mesajıydı.

İnanın sadece bu forumda değil, Facebook2tan MSN'e, her yerde bu kurallara dikkat ederek yazmaya başladım. Dikkat çekmesi için bütün bir cümleyi büyük harfler ile yazdığım bile oluyordu. Neyse ki bu kötü alışkanlıktan kurtuldum sizin sayenizde.

Bunun dışında buradaki ortam çok güzel.

Daha ilk mesajda ceza almak ağır geliyor, kabul ediyorum ama güzel bir anı oluyor. TP gitikçe büyüyor ve ben her bir mesajı yine teker teker düzenlemeye devam ediyorum. Bazı arkadaşlarım benim bu uğraşımı okyanustan kovayla su çekmeye benzetiyor. Ama Technopat diğer forumlardan farklı bir yer. Onu özel kılan da seviyesi, Türkçe kullanımı ve forumdaki kullanıcıların bilgi birikimi.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı