Türkiye ekonomisi ne zaman düzelir?

Rekabet kurumunun asgari ucretle alakasi yok.
Tekellesmenin onune gecmek ve tuketici fiyatlandirmasinin adil seviyede kalmasi icin serbest piyasa ekonomisini desteklemeyi amaclar.
Avrupa birliginin tamamini kapsayan rekabet kurumu oldugu gibi ( Competition Policy ) devletlerin kendi ic islerinde de var bu.
Gayet makul bir yapi.
Ben cok zenginim diyelim, gittim butun internet saglayicilari satin aldim Turkiye'de. 8 mbit ADSL fiyatini da 400 lira yaptim aylik, ne yapacaksin?
Sirketlerin adil rekabet etmesi tuketiciye ve ureticiye yarar.
Ornegin Istanbul'da yeni taksi plakasi alinamamasinin rekabete engel oldugu, ya da UBER vs gelmemesinin rekabeti engelledigi iddia edilebilir. Normal isleyen yapida bu tarz duzenlemeleri yapan bir kuruma ihtiyac var.

Okuyun -> Rekabet Kurumu - Hakim Durumun Kötüye Kullanılması

Diyelim ki ben piyasaya yeni giren bir kuruyemisciyi batirmak istiyorum, tum kuruyemislerin kilosunu 5 liradan satarim zararina ki o hic satamasin. 1 senelik zarar bana koymaz ama onu batirir. Eger piyasada tekel olma amaciyla fiyatlandirma yapiyorsam ya da hakim durumumu kullanarak son kullaniciya iskence cektiriyorsam ( orn Digiturk iptal politikasi ) buna mudahale edecek bir kuruma ihtiyac var. Merkez bankasi bunu yapamaz, onun isi bu degil.

Ornegin yemeksepetinin restoranlara iskence cektiren tavirlarina RK son verdi:

YS degil de malum tayfadan bir holding olsaydi cikar miydi bu karar orasi muamma tabi de, boyle bir kuruma kesinlikle ihtiyac var saglikli bir ekonomide.
Serbest piyasa tekelleşmeyi önleyen bir şey. Rekabet kurumu devletin tekelleşmesine aracılık ediyor. İnternet olayını yıllardır devlet tekelliği yüzünden yaşıyoruz zaten. Akp sağ olsun, Katarlılara sattık da bir şeyler yapılmaya başlandı.

Yemeksepetini de dizginleyen devlet değil, rakipleridir. Bin tane rakibi çıktı adamların. Bu attığınız haber bile serbest piyanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Siz 1 düzeltirsiniz 1000 tane sorun yaratırsınız. Devlet daha maske üretemeyip dağıtamıyor. Allah serbest piyasadan razı olsun ki pandemide maske bulabildik. Ben hala 5 maskemi bekliyorum, devletin dağıtacağı, çünkü.

Serbest piyasa tekelleşmeyi önleyen bir şey. Rekabet kurumu devletin tekelleşmesine aracılık ediyor. İnternet olayını yıllardır devlet tekelliği yüzünden yaşıyoruz zaten. Akp sağ olsun, Katarlılara sattık da bir şeyler yapılmaya başlandı.

Yemeksepetini de dizginleyen devlet değil, rakipleridir. Bin tane rakibi çıktı adamların. Bu attığınız haber bile serbest piyanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Siz 1 düzeltirsiniz 1000 tane sorun yaratırsınız. Devlet daha maske üretemeyip dağıtamıyor. Allah serbest piyasadan razı olsun ki pandemide maske bulabildik. Ben hala 5 maskemi bekliyorum, devletin dağıtacağı, çünkü.

Devletin beceriksiziligi ya da kurumlarin basiretsizligi o kurumun dogru calistiginda gereksiz oldugunu gostermiyor.

Serbest piyasa tek basina tekellesmeyi engelleyemez. Serbest piyasa farkli, rekabetci piyasa farkli.

"Free market" ve "Perfectly competitive market" kavramlarini arastirabilirsin; ayri seyler bunlar.
Turkiye'de ikisi de yok, o ayri mesele tabi.

Mülteciler ucuz çalıştığı için esnaf Türk insanına iş vermiyor ve vatandaşlık hakkı almamış mülteciler birçok şeyi ücretsiz yapabiliyor Türk insanı hayvanlar gibi para ödemek zorundayken.
Yani ekonomi yönetimindeki hatalı kararlar, beceriksiz kadrolar, saçma sapan inatlaşma ve 128 milyar doların buhar olması temel ekonomik krizin sebebi değil. İyi, mevcut hükümeti değiştirmeye gerek yokmuş belli ki.

Geri
Yukarı