Türkiye neden agresif?

Kim sizi eskiden saygılı ve hoşgörülü olduğumuza inandırdı gerçekten merak ediyorum. Eski TRT videolarındaki kurmacalara ve ufacık nüfuslu İstanbul'da yapılan röportajlara, filmlere falan mı bakıp bu kanıya varıyorsunuz?

Bu topraklarda insanlar bugün neyse geçmişte de oydu. Cinayet, tecavüz, çocuk istismarcıları, hayvanlara yapılanlar vb. hepsi sadece gözünüzün önüne daha çok geliyor teknolojiden sebep. İzole büyümüş bir çocuk olmanız veya çevreniz sizin gibi insanlardan oluşuyor diye konulara belli bir açıdan bakmak sizin için hatalı olur. Hatta 90'lı yıllarda tüm bu cinayetler, kavgalar, cesetler vb. reality şovlarda yayınlanırdı sansürsüz şekilde, öyle aman 90'lar çok güzeldi diye bir şey de yok. Bu ülkede ortam böyle nazik, kırılgan ve çekingensiniz diye kimse size acımaz polis bile sizi ezmekten çekinmez. Kadınların çoğunluğunun sizi böcek gibi göreceğini katmadım bile. Yaşadığınız yere birazcık adapte olun yoksa fazla üzülürsünüz bazı şeyler kökten değişene kadar.
Yanlışa yanlışla cevap verelim yani öyle mi? Bu mantıkla bizlerin de sokaktan geçen birine "nassın garrrdaşşşş, harghhh puaaahhh" yapıp ensesine şaplatmamız gerekir. Sistem düzgün insanları da kendine benzetsin sonra buyurun kaosa... Çözüm bu mu? Ne kadar sığ bir düşünce yapısı. Bu anlayış ile bir adım bile atamayız. İlerisini geçtim, on adım geriye gideriz ki gidiyoruz da...

Bu hale gelmede televizyon ve internet yayınlarının payı olduğunu düşünüyorum. 1980 öncesi böyle değildi Türkiye olarak daha hoşgörülü insanlardık. 1990'dan sonra televizyon yayınlarının cılkı çıktı bizlere sürekli güçlü zayıfı ezer, namus, intikam, kin, nefret, sex,rüşvet, çal, çırp, mafya, kabadayı konulu filmler diziler izlettiler.
Evet çok hanzolaştık, hanzoluğu, zorbalığı, terbiyesizligi bizlere marifet olarak sundular yıllarca. Mesela ben ergenken milli olmayanla yani zina yapmayanlara sen nasıl erkeksin diye alay ederlerdi. Biriyoe bir problemmi oldu onunla kavga etmezsen arkandan korkak derlerdi, küçük gorürlerdi.Yaptığımız yanlış işleri övüne övüne anlatırdık. Bunlar toplumun geneline yayılınca ortaya çıkan sonuç...

Evet, soru basit. Neden?
Eskiden birçoğumuz bu konulardan bahsederken "haberlerde görmüşsünüzdür" diye bahsederdik. Şimdi kendimiz tanık oluyoruz... Sorun nerede, insanlar neden bu kadar sinirli? Bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Özellikle sosyoloji, psikoloji öğrencisi/mezunu arkadaşlarımız bu konuda ne düşünüyor? Bu acı tablonun oluşmasında siyasetin, ekonominin bir etkisi var mıdır? Neden sinirliyiz? Neden eskisi gibi saygılı, hoşgörülü değiliz? Ne değişti? Hatta, @Recep Baltaş da bu konudan nasibini almış, kendisine geçmiş olsun diyorum. Umarım kısa sürede tekrar düzeliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İnsanlar mutsuz. Çoğu evine ekmek götürürken çok büyük sıkıntılar çekiyor. Ekonomi ile genel olarak doğru orantılı bir seviyede mutsuzluk/gerginlik var.

Evet, soru basit. Neden?
Eskiden birçoğumuz bu konulardan bahsederken "haberlerde görmüşsünüzdür" diye bahsederdik. Şimdi kendimiz tanık oluyoruz... Sorun nerede, insanlar neden bu kadar sinirli? Bu konudaki görüşleriniz nelerdir? Özellikle sosyoloji, psikoloji öğrencisi/mezunu arkadaşlarımız bu konuda ne düşünüyor? Bu acı tablonun oluşmasında siyasetin, ekonominin bir etkisi var mıdır? Neden sinirliyiz? Neden eskisi gibi saygılı, hoşgörülü değiliz? Ne değişti? Hatta, @Recep Baltaş da bu konudan nasibini almış, kendisine geçmiş olsun diyorum. Umarım kısa sürede tekrar düzeliriz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Siyasetin etkisi yoktur .Bu konuda cahil insanların etkisi vardır. Ekonomi etkisi var ama az 2011 ekonomi muhteşemken bile hala sinirliydik.

Yeni konular

Geri
Yukarı