Türkiye neden böyle?

Geldi fiyatlarını görüyorsun. Netflix'e pahalı diyoruz ama en ucuz Netflix galiba bizim ülkede satılıyor. Bunun daha altına Disney satıyor. Sence bu şirketler Türkiye'yi güzel pazar olarak mı görüyor. Bizden kazandıkları 6 aylık parayı İngiltere de 1 ayda çıkarıyorlar belki.

Netflix bize göre en ucuz değil dolar bazında en ucuz ama sen 1 doları 20 liraya alıyorsun sadece yabancılara göre en ucuz Türkiye'de satılıyor. Avrupa ülkelerindeki fiyatlandırma ile Türkiye'deki aynı olsa kaç kişi alabilir?

Netflix bize göre en ucuz değil dolar bazında en ucuz ama sen 1 doları 20 liraya alıyorsun sadece yabancılara göre en ucuz Türkiye'de satılıyor. Avrupa ülkelerindeki fiyatlandırma ile Türkiye'deki aynı olsa kaç kişi alabilir?

Bak işte bu bencil düşünce.
O şirketler senin hayrına iş yapmıyorlar. Bir sürü işçi çalıştırıyorlar. Biri sürü sunucuları var. Sen iş yapıyor olsan Amerika da ayda 1000 dolar kazanmak mı istersin. Yoksa Türkiye de 5000TL mi?

Türkiye de yarın belli değil 1 gece de elektriğe %50 zam yapıyorlar. Bu sunucular bedavaya çalışmıyor.

Bak işte bu bencil düşünce.
O şirketler senin hayrına iş yapmıyorlar. Bir sürü işçi çalıştırıyorlar. Biri sürü sunucuları var. Sen iş yapıyor olsan Amerika da ayda 1000 dolar kazanmak mı istersin. Yoksa Türkiye de 5000TL mi?

Türkiye de yarın belli değil 1 gece de elektriğe %50 zam yapıyorlar. Bu sunucular bedavaya çalışmıyor.

Ne alaka önceki yazdıklarınla hiçbir bağlantısı yok bu yazdıklarının.

Bende anlamadım ne demek istediğini. En ucuz Netflix Türkiye de demişsin. Ama Türkiye'ye özel fiyatlandırma olduğu için öyle. Ki zaten dolara göre en ucuz Türkiye'de. Ben 1 doları 20 liraya aldığım için en ucuz değil. Sen dolar euro kazanıyorsan sana göre en ucuzu türkiyedekidir.

Hayır benim demeye çalıştığım bu değil. Şirketler seni düşünmek zorunda değil para için çalışıyorlar sadece. Adam az para kazanacak hatta yeri gelecek zarar edecek niye Ahmet veya Mehmet rahat şunu bunu izlesin.

Seni düşünmesi gereken kişi ekonomiyi yönetenler dolar farkını açanlar, Enflasyonu patlatanlar olmalı.

Aç bak Avrupa'da dondurmaların süt oranları, meyve oranları bir de Türkiye de bak ne kadar sağlıksız.
Geçen gün aldım Algida 1.5litre dondurma 17TL idi. 1 litre süt zaten 15TL.
Bu adam kâr edecek, elektrik yakacak, işçi çalıştıracak ve nakliyesini yapacak. Malzeme parasını nasıl karşılıyor ben hala oradayım...

Hayır benim demeye çalıştığım bu değil. Şirketler seni düşünmek zorunda değil para için çalışıyorlar sadece. Adam az para kazanacak hatta yeri gelecek zarar edecek niye Ahmet veya Mehmet rahat şunu bunu izlesin.

Seni düşünmesi gereken kişi ekonomiyi yönetenler dolar farkını açanlar, enflasyonu patlatanlar olmalı.

Aç bak Avrupa'da dondurmaların süt oranları, meyve oranları bir de Türkiye de bak ne kadar sağlıksız.
Geçen gün aldım algida 1.5litre dondurma 17TL idi. 1 litre süt zaten 15TL.
Bu adam kâr edecek, elektrik yakacak, işçi çalıştıracak ve nakliyesini yapacak. Malzeme parasını nasıl karşılıyor ben hala oradayım...

Ben en ucuzu Türkiye değil diyorum bana Avrupa ile Türkiye'deki malların fiyatını kıyaslıyosun hala anlamış değilim.

Bunu sürekli olarak düşünüyorum Türkiye bu kadar küçük bir ülke değil ve Türkçede az kullanılan bir dil değil ama ne zaman bir elektronik bir ürün oyun vs. çıksa en son gerçekten gelişmemiş ülkelerle birlikte Türkiye'ye geliyor ve saçma bir şekilde (bize göre pahalı) oluyor. Sizce neden? Benim düşüncem bazı küçük Avrupa ülkeleri bizden daha kötüyken nasıl iyi oluyor?

Bu halk zamanla başarılı bir şekilde cahilleştirildi çünkü, ve cahilleştirilmeye de devam ediliyor.

Bunu sürekli olarak düşünüyorum Türkiye bu kadar küçük bir ülke değil ve Türkçede az kullanılan bir dil değil ama ne zaman bir elektronik bir ürün oyun vs. çıksa en son gerçekten gelişmemiş ülkelerle birlikte Türkiye'ye geliyor ve saçma bir şekilde (bize göre pahalı) oluyor. Sizce neden? Benim düşüncem bazı küçük Avrupa ülkeleri bizden daha kötüyken nasıl iyi oluyor?

Dostum sorun sensin, benim, biziz. Artık bu durumdan yakınmak yerine bir şeyleri düzeltmeliyiz üretmeliyiz. Herkes her şeyin farkında aklı olan insan bu durumun farkındadır. Ama oturup yakınmıyor Avrupa ülkeleri, onlar sorunu çözmeye oynuyor. Birlikte olmalıyız el ele yan yana bu sıkıntıdan kurtulmalıyız maalesef ki ben artık eski insanlarımızı göremiyorum bunun başlıca sebebi ekonomik sorunlardır. İnsanlar alım gücü yüzünden her gün kavga, tartışma, sinir, öfke, stres, kaygı insanlar bunlarla çocuklar bunlarla büyürse olacaklar normaldir. Bilinçli olmalıyız bilinçli bir nesil olup bilinçli bir nesil yetiştirmeliyiz. Mutlaka doğru ve dürüst insanlar vardır. Kendini çözemeyen kişi kendi dışında hiçbir sorunu çözemez.

Geri
Yukarı