Türkiye neden sevilmiyor?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bundan bir kaç sene önce Allah'ın Etiyopya'sına gittim. Adamlar beyaz tenli insan görünce tribe girip saldırgan hareket sergiliyorlar. Bu durum özellikle küçük yerleşim yerlerinde ve köy/kasaba da başımıza çok geldi.

Yaklaşık olarak 1 ay Addis Abbaba'da kaldım. Çok insanla muhattap oldum. Bana nerelisin diye sorduklarında göğsüm kabara kabara Türkiye dedim. Olumlu karşılayan da oldu olumsuz olan da. Genel olarak Recep Tayyip Erdoğan çok seviliyor yurt dışında. Hristiyan bir ülke ama bizi Tayyip yönetse müslüman olurum diyeni bile duydum.

Türkleri genel olarak sevmemelerinin en baş sebebi;

- Afrika çok fakir bir ülke ve çok fazla sömürgeler olmuş. Türkler çok eski bir toplum ve tarihin neredeyse tamamında boy göstermişler. Afrikalı halk ise Türklerin sömürgeler de hiç bir şekilde yardım etmediğini savunuyorlar. Hatta orada bulunan yaşlı bir amca bana şöyle bir olay anlattı.

"Seneler önce bu amca gençken İngilizler Etiyopya'yı sömürge altında tutuyormuş. İngiliz askerler herkese işkence edip, zor şartlar altında çalıştırıyormuş. İnanmayacaksınız bunların yemekhanesin de bir Türk amca çalışıyormuş. İngiliz askerlere yemek, kıyafet falan ayarlıyormuş. Amca bir gün bizim Türk amcadan yardım istemiş. Türk ise bu yaşlı amcanın başına odunla vurmuş. Şerefsiz diye bağırmış. Adam yarı buçuk şerefsiz diyordu hatta :)

Genel olarak Türkiye'yi sevende var sevmeyen de çok fazla var.

Bundan bir kaç sene önce Allah'ın Etiyopya'sına gittim. Adamlar beyaz tenli insan görünce tribe girip saldırgan hareket sergiliyorlar. Bu durum özellikle küçük yerleşim yerlerinde ve köy/kasaba da başımıza çok geldi.

Yaklaşık olarak 1 ay Addis Abbaba'da kaldım. Çok insanla muhattap oldum. Bana nerelisin diye sorduklarında göğsüm kabara kabara Türkiye dedim. Olumlu karşılayan da oldu olumsuz olan da. Genel olarak Recep Tayyip Erdoğan çok seviliyor yurt dışında. Hristiyan bir ülke ama bizi Tayyip yönetse müslüman olurum diyeni bile duydum.

Türkleri genel olarak sevmemelerinin en baş sebebi;

- Afrika çok fakir bir ülke ve çok fazla sömürgeler olmuş. Türkler çok eski bir toplum ve tarihin neredeyse tamamında boy göstermişler. Afrikalı halk ise Türklerin sömürgeler de hiç bir şekilde yardım etmediğini savunuyorlar. Hatta orada bulunan yaşlı bir amca bana şöyle bir olay anlattı.

"Seneler önce bu amca gençken İngilizler Etiyopya'yı sömürge altında tutuyormuş. İngiliz askerler herkese işkence edip, zor şartlar altında çalıştırıyormuş. İnanmayacaksınız bunların yemekhanesin de bir Türk amca çalışıyormuş. İngiliz askerlere yemek, kıyafet falan ayarlıyormuş. Amca bir gün bizim Türk amcadan yardım istemiş. Türk ise bu yaşlı amcanın başına odunla vurmuş. Şerefsiz diye bağırmış. Adam yarı buçuk şerefsiz diyordu hatta :)

Genel olarak Türkiye'yi sevende var sevmeyen de çok fazla var.
Türkiye'yi Tayyip yönetiyor Müslüman gençler ateist, deist oluyor. Hristiyanlar mı müslüman olacak? :D Pakistan, Afganistan gibi ülkelerde Erdoğan seviliyor çünkü kendisini İslam halifesi zanneden maceraperest bir adam. Sonradan her ne kadar tükürdüğünü yalasa da Ey Trump, ey Batı, ey Avrupa gibi söylemleri ile insanları etkiliyor. Bu özelliği nedeniyle Türkiye'de okumamış, cahil, aşırı dindar kesime hitap ettiği gibi yoksul, geri kalmış müslüman ülkelere de hitap ediyor.

Türkiye'yi Tayyip yönetiyor Müslüman gençler ateist, deist oluyor. Hristiyanlar mı müslüman olacak? :D Pakistan, Afganistan gibi ülkelerde Erdoğan seviliyor çünkü kendisini İslam halifesi zanneden maceraperest bir adam. Sonradan her ne kadar tükürdüğünü yalasa da Ey Trump, ey Batı, ey Avrupa gibi söylemleri ile insanları etkiliyor. Bu özelliği nedeniyle Türkiye'de okumamış, cahil, aşırı dindar kesime hitap ettiği gibi yoksul, geri kalmış müslüman ülkelere de hitap ediyor.

Aslında şöyle bir hataya düşüyorsunuz. Tayyip Erdoğan evet müslüman kesimde fazlasıyla seviliyor. Bahsettiğim ülke dünyanın en dindar ülkelerinden biri. Hristiyan neredeyse tüm halk. Müslüman görmek çok zor. Bir köyde 5 ev de olsa 40 ev de olsa orada kilise olmak zorunda. Bunu söyleyen insan koyu bir hristiyan ama Tayyip Erdoğan'ı kişilik olarak seven de çok insan var.

Bir tanesine "peki Atatürk'ü sevmiyor musun?" diye sordum. Bana hayır dedi. Dondum kaldım. Osmanlı Devletini yıktığını ve dinsiz bir ülke kurduğuna inanıyor cahil kesim. Hem yurt içi hem yurt dışındaki insanlar. Dakikalarca dil döktüm ama Atatürk'ün kötü bir insan olmadığına inandıramadım.

Sonuç olarak insanlar kişilikten çok yaptıklarına da bakmıyorlar artık. Direk sonuç odaklılar. Osmanlı Devletini, Türkiye Cumhuriyetinden daha fazla seven bir kesim de var.

Bana göre en büyük sebep, insanların cahilliği. Atatürk'ün inşa etmek istediği okuyan, düşünen Türkiye maalesef olmadı. Ülkemizdeki insanlar çok cahil. Kimse öğrenmek için, doğruları bilmek için çabalamıyor. Bu öyle basit bir mevzu değil. Unutmayın, her cahil ve dar görüşlü insan kendi gibi çocuk yetiştiriyor ve bu içinden çıkılmaz bir hale geliyor. İnsanlar kutsal kitaplarını okumuyor, birbirlerini eleştiriyor ve her daim öteliyor, kendi hatalarını görmek yerine başkalarının hatalarına odaklanıyor. Bence en sıkıntılı olanı, din. İnsanlar bir Din'e inandıkları için ahlaklı olduğunu sanıyor. Müslüman olmak olmak kimseyi ahlaklı yapmıyor. Daha dün müslüman ve şeriat destekçisi bir "erkek" 12 yaşındaki bir kız çocuğunu taciz ettiği için tutuklandı. Her daim inanç ve din bu ülkede maalesef sömürülüyor. İnsanların dine olan zaafları yüzünden, her şeyi dine göre yapmak istemeleri yüzünden maalesef gelişemiyoruz. Unutmayın ki, daha 20 yıl öncesinde insanlar kız çocuklarını okutmak istemiyordu. Hala istemiyorlar. 2020 yılındayız ancak hala kadın haklarında gerideyiz. Ülkedeki suç oranı çok yüksek. Daha da beteri, ülkeyi yöneten insanların bile kadın haklarına önem vermemesi, başı örtülü olmayan kadınlara "perdesiz ev" benzetmesi yapmasıyla aslında halkın cahilliğini ve nasıl bir zihinle yönetildiğini görmek mümkün. Yurtdışında insanlar Türkiye'yi Arap ülkeleriyle kıyaslıyor. Develere biniyormuşuz, üç dört kadın alabiliyormuş erkekler, İslam ile yönetiliyormuş. Şimdi siz söyleyin, hangi insan böyle bir ülkeyi sevmek ister? Kaldı ki, biz bile bazı noktaları sindiremiyorken insanlar bizi neden sevsin?

Bonus, birçok ülkede türkler sık sık problem çıkartıyor. Türkler o kadar barbar, ahlaksız, terbiyesiz ve karaktersiz olarak görülüyor ki, birçok ülkede insanlar onlara ev vermek, iş vermek istemiyor. Bence dönüp kendi ülkemize, olanlara ve insanlara bakmamız lazım.
Unutmuşken, insanların Atatürk nefreti ve Osman'lı sevdası da yeterince komik görünüyor.
Osman'lı'yı tekrar isteyen insanların hiç tarih okumadığına, hiç tarih ile ilgili şeyleri bilmediğine eminim.

Bence geçmişte Osmanlı'nın tüm kıtalara saldırarak ele geçirmesi sonrasında hala bir kuyruk acısı içindeler.
Durum böyle olmalı yoksa şu anda arkamızda duran Pakistan'ı bile zor durumda bırakıyorlar.
Siz ne düşünüyorsunuz?
Madem o kadar yer alındı neden alınan o yerlerin hakkı verilmiyor ? Günümüzde türkler yerine ermeni ve yunanlar yaşasaydı şu an daha medeni ve daha refah bir yer olabilirdik. En azından orta doğu toprakları daha refah olabilirdi, kültür karmaşası da olmazdı. Türkü türkten başka s...n yoktur. Ülkemiz anca bize engel olmaya çalışsın, milletimiz hep bizi kazıklasın sevsin.

Yepyeni bir insanımız var.
Düşünmeden ah, kardeşini boğazlar.

İşin aslı, insanlar birbiri için artık yaşamıyor. Kendi çıkarları için yaşıyorlar.

Arada mesajlara bakmadan yazıyorum. Vaktim yok o kadar. Türkiye'deki ayrışmadan dolayı bu olaylar. Bunu partiler çok güzel yapıyorlar. CHP lisen Vatan hainisin akpli isen catan hainsin vb. olaylardan dolayı. Parti yöneticileri de bu olayları hortlattığı için ülkedeki bir insan onun bulunduğu partiye oy vermiyorsa onu düşman olarsk görüyor. Biz birbirimizi sevmiyoruz daha. Başkalarının Türkiye'yi sevmesi saçma olur. Toplumsal nedenlerden dolayı kısacası. Tabi diğer etkenlerinde büyük rolü var. Ama bence en büyük sebep toplumsal sorunlar. Boşa kükremeyi bizden çok seven bir millet yok.

Arada mesajlara bakmadan yazıyorum. Vaktim yok o kadar. Türkiye'deki ayrışmadan dolayı bu olaylar. Bunu partiler çok güzel yapıyorlar. CHP lisen Vatan hainisin akpli isen catan hainsin vb. olaylardan dolayı. Parti yöneticileri de bu olayları hortlattığı için ülkedeki bir insan onun bulunduğu partiye oy vermiyorsa onu düşman olarsk görüyor. Biz birbirimizi sevmiyoruz daha. Başkalarının Türkiye'yi sevmesi saçma olur. Toplumsal nedenlerden dolayı kısacası. Tabi diğer etkenlerinde büyük rolü var. Ama bence en büyük sebep toplumsal sorunlar. Boşa kükremeyi bizden çok seven bir millet yok.

Çünkü ayrıştırmaya ve ayrıştırılmaya, insanları eleştirmeye ve onların açıklarını bulmaya yönelik yetiştiriyorlar. Annen ve baban nasılsa, çevren nasılsa sen de öyle oluyorsun ve Türkiye'nin acı gerçeği. Kimseyi memnun edemezsin. Yurt dışında yaşayan biri şey demişti, "Türkiye'de kendimi çirkin, şişman olduğuma inanıyordum. Bana bunu hissettirenler meğer insanlarmış. Burada bunların bir önemi yok." Dediğinde haklı, otobüste hiç tanımadığın birisi bile sana hayatın hakkında bir şey bilmeden tavsiye veriyor. Sana kolayca "kilo ver." "Kilo al" diyebiliyor.

Asıl sevmeyen sizsiniz. "Alamanya"dan yazarak eleştirmekten başka işiniz yok sizin.

Alakasız ama söylemeden edemeyeceğim. Bence, gurbette olanlara oy kısıtlaması gelmeli. Mesela son 1 yılda Türkiye'de 2 en az iki ay eksiksiz kalmadıysa, son 5 yılda hiç Türkiye'de oturmadıysa, ya da geldiğinde Türk parası ile çalışıp, onunla gezip tozmadıysa oy kullanma hakkı olmamalı. Bu ülkede yaşamaya, bu ülkede olanları görmeyenlerin ülkenin geleceğini belirleme hakkı olmamalı. Bir de, 60 yaş üstüne de oy kullanma hakkı verilmemeli. Ülkenin öz vatandaşı olmayanların, göçmen, mülteci, yabancı uyruklu her türlü insanın da oy kullanma hakkı olmamalı. Bence Türkiye'yi asıl kötü yapan şeyler bunlar olduğu için de sevilmiyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı