Türkiye'de askerlik neden zorunlu?

• Konuyu başlatan cuve
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 59
  • Görüntüleme 10B
Askeriyede ilk kural mantık aramamaktır arkadaşlar o yüzden kafa yormanızın anlamı yok ülkede revize edilmesi gereken o kadar çok şey var ki. Ha şunu da söyleyeyim bir insan isteksiz bir şekilde askere geliyorsa ona zorla askerlik yaptırmanın hiçbir mantığı yok.

Türkiye zaten profesyonel bir ordu sistemine sahiptir. Senin askerlik vazifen bunu etkilemiyor. 6 ay askerlik yapmaya gittiğinde çok temel bir askerlik eğitimi alırsın. Bunun dışında çoğunlukla fasa fiso işler yaparsın. (Düştüğün yere göre çok farklılık gösterir ama geneli böyle) Profesyonel sahaya da sürülmezsin ve kimse askerlikte senden profesyonellik beklemez. (eskiden işler böyle değildi o yüzden bunu özellikle belirtiyorum.)

Türkiye gibi 4 tarafı problemli olan bir ülkede bence zorunlu askerlik kaldırılmamalı. Olası bir savaş durumunda her erkeğin eli silah tutmalı. Bu yüzden 6 ay boyunca devlete yük olmak yerine bunu 1-2 aya indirgeyip bu 1-2 aylık süreçte çok daha profesyonel bir temel askerlik eğitimi verilirse kalite/nitelik artar. Hem de insanlar mezun olduktan 1-2 ay sonra hemen işlerine dönebilirler. Olması gereken budur kanaatimce ancak komple askerliğin kaldırılması zor bu kadar tehlike varken.
Hocam sizce olasi bir savaş durumunda Engelli ve DEHB'li erkeklerin elleri silah tutmalı mıdır?

Türkiye zaten profesyonel bir ordu sistemine sahiptir. Senin askerlik vazifen bunu etkilemiyor. 6 ay askerlik yapmaya gittiğinde çok temel bir askerlik eğitimi alırsın. Bunun dışında çoğunlukla fasa fiso işler yaparsın. (Düştüğün yere göre çok farklılık gösterir ama geneli böyle) Profesyonel sahaya da sürülmezsin ve kimse askerlikte senden profesyonellik beklemez. (eskiden işler böyle değildi o yüzden bunu özellikle belirtiyorum.)

Türkiye gibi 4 tarafı problemli olan bir ülkede bence zorunlu askerlik kaldırılmamalı. Olası bir savaş durumunda her erkeğin eli silah tutmalı. Bu yüzden 6 ay boyunca devlete yük olmak yerine bunu 1-2 aya indirgeyip bu 1-2 aylık süreçte çok daha profesyonel bir temel askerlik eğitimi verilirse kalite/nitelik artar. Hem de insanlar mezun olduktan 1-2 ay sonra hemen işlerine dönebilirler. Olması gereken budur kanaatimce ancak komple askerliğin kaldırılması zor bu kadar tehlike varken.
Askerlik yaptım ve Er olayı tamamen temizlik, ağır kokusu çekme, 40 derece sıcakta yürüyüş eğitimi yani maksat ortalık boş kalmasın ve yeni yetme teğmenler bir şeyler öğrensin. Derz aralarındaki otu bile yolarsınız. Ben birimde çalıştım, bir işi seri bir şekilde öğrenmek ve uygulamak ortama alışmak 1-2 ay sürüyor ve sonrasında 3 ay senden verim alınıyor. 6 ay tamamen iyi bir süre tek sıkıntı Kıbrıs'a düşerseniz hele hele dışarı yasaksa köpek gibi yaşatırlar seni. Gece nöbetler, yürüyüşler ve senin ayrı işlerin. Ayak kokusu olan değil okumuşların koğuşundaydım o sebeple sıkıntı çekmedim ama kürek takımı koğuşuna girince ceset gibi kokuyor. Savaşmak amele tipi askerlikten daha iyidir buna emin olabilirsin en azından savaşmayı öğrenirsin.

2 tane mermi attırılar komando diye dağa taşa koşarsın ve gecesi nöbet tutarsın, ergen astsubayların ağız kokusunu çekersin. Uzmanları söylemiyorum bile, dağdan inmiş torbacılardan oluşuyor ve %90'ı dediğim gibi. Özet olarak bedelli askerlik vatana ve Türk gencine ihanettir. Parası olmayan, bakmaya yükümlü olduğu giderleri olan bir insan bedelli yapamaz köpek gibi süründürülür. Üniversite okumayanlara lağım temizlettiklerini gördüm. Çok şerefsiz ve yanlış bir sistem var. Şahsen ben gittiğime bin pişman oldum, elimde HK33 ve komando beresiyle güzel bir fotoğraf dışında yaşadıklarım lanet olarak kaldı. Geldikten sonra 3 ay aklımdan çıkmadı, 21-22 yaşında bir p** sana özel işlerini yaptırıp egoist üstten konuşmalarını hareketlerini unutmadım. Astsubay çavuş nerede görsem içimden ana bacı söverim. Ulan yemek almaya güneşin altında yorgun argın gidip yemek içtimasına girip onuda dağa yemekhaneye çıkarttırmak nasıl bir şerefsizliktir. Şahsen ben dış kaynaktan gelen subayı da gördüm, MSÜ mezunu içtimada gülen velet subayda. Ordunun durumu bitik, savaş çıksa biteriz. Irağa ve Suriye'ye görevi çıkan herkes istifa edip arıyordu kışlayı. Paralı asker sistemi berbat. 2000 TL maaş sil orada bir tane subay, astsubay kalmaz kaçar gider. Vatan bayrak Sakarya boş. Uzmanlar zaten paralı asker, kadrosuz onlara bir şey deme hakkımız yok. Piyade komandolar haricinde kendine asker diyen subay, astsubay uzman varsa onlara gülerim, memur onlar. Hele muhabereciler yatıyor.
Sanırsın askere giden kişileri doğrudan operasyona götürüyorlar. Gideceksin 6 ay bitecek paran varsa bedelli yaparsın. Bence ya herkes 6 ay yapmalı ya da 3-4 aya falan düşürülmeli. Bu topraklarda zorunlu askerlik kalkmaz.
Zorunlu askerlik kalkmamalı sadece ordunun başındakiler ile beraber düzen değişmeli. Ego ve mobing kalkmalı, herkes iş odaklı sisteme geçmeli. Yanaşık düzen ve koğuşta yatmayı bilmeyen bir millet savaş kazanamaz. Yarın savaş çıkarsa o subayların astsubayların hepsi arkasına bakmadan kaçar gidin görün. Savaşı kazanacak yine Türk milletidir. Üst postta gitmeseydim dedim, aslında şuan ki sistemde gitmeseydim demek istedim. Bu arada askere gitmemek benim elimdeydi, imkanım vardı. Astsubaylar, uzmanlar yanaşık düzen bilmiyor. Vay halimize vay. :) Birde tüfeksiz hareketler diye hiçbir işe yaramayan bir saçmalık var gidin görün ibretlik. Şuan ki askeri sistemi ve bölüm, tabur komutanlığını bilen bir subay yok o yüzden böyle. Sistemin tamamen değiştirilmesi gerekiyor çünkü çağ dışında kalmış.

Son düzenleme:
6 ay asker yapıp geliyor, giderken ''En büyük asker bizim asker'', gelince ''Aslan oğlum asker oldu.'' Ne yaptın diyorsun, ya bişi yapmadık boş oturduk diyor. İyi tamam diyorsun. Poligona gidiyoruz, ben askere gitmemiş, eğitimini almamış olduğum halde, eğitimini almış, sözde ''Askere gidip silah tutmayı öğrenmiş'' adam gelmiş bana ''Ya bu silahı nasıl dolduruyoruz emniyeti nerde'' diyor. Ee, noldu 6 ayına? 6 ay boş boş yattın. Bir de burada bir kaç kişide gördüğüm ''E silah öğreniyorlar'' safsatası var. Bir çoğumuzun babası dedesi 1 sene askerlik yaptı. 3 sene askerlik yapmış akrabam var. Askerden sonra kaç kişi düzenli olarak tüfek tabanca taşıyor da atış yapıyor?
Bugün seferberlik ilan edilse herkese 30 dakikalık hızlı bir eğitim verip, ellerine silah verip birliğe yollayacaklar. Envanterdeki milyonlarca AK-47 rubik küpü değil. Şarjörü tak, kurma kolunu çek, emniyeti kapa. Bitti. 10 dakikalık video izleyerek bile buradaki herkes silah kullanmayı öğrenir.
6 aylık askerde yere sabitlenmiş G3 ile 3 el ateş yaptırılınca silah eğitimi verdik sanıyorlar. O eğitimi YouTube videoları da veriyor. Boş yere insanların hayatından çalmaktır bu, ki bana kalırsa zorunlu askerlik kişilik haklarına aykırı bir şeydir.

6 ay asker yapıp geliyor, giderken ''En büyük asker bizim asker'', gelince ''Aslan oğlum asker oldu.'' Ne yaptın diyorsun, ya bişi yapmadık boş oturduk diyor. İyi tamam diyorsun. Poligona gidiyoruz, ben askere gitmemiş, eğitimini almamış olduğum halde, eğitimini almış, sözde ''Askere gidip silah tutmayı öğrenmiş'' adam gelmiş bana ''Ya bu silahı nasıl dolduruyoruz emniyeti nerde'' diyor. Ee, noldu 6 ayına? 6 ay boş boş yattın. Bir de burada bir kaç kişide gördüğüm ''E silah öğreniyorlar'' safsatası var. Bir çoğumuzun babası dedesi 1 sene askerlik yaptı. 3 sene askerlik yapmış akrabam var. Askerden sonra kaç kişi düzenli olarak tüfek tabanca taşıyor da atış yapıyor?
Bugün seferberlik ilan edilse herkese 30 dakikalık hızlı bir eğitim verip, ellerine silah verip birliğe yollayacaklar. Envanterdeki milyonlarca AK-47 rubik küpü değil. Şarjörü tak, kurma kolunu çek, emniyeti kapa. Bitti. 10 dakikalık video izleyerek bile buradaki herkes silah kullanmayı öğrenir.
6 aylık askerde yere sabitlenmiş G3 ile 3 el ateş yaptırılınca silah eğitimi verdik sanıyorlar. O eğitimi YouTube videoları da veriyor. Boş yere insanların hayatından çalmaktır bu, ki bana kalırsa zorunlu askerlik kişilik haklarına aykırı bir şeydir.
Mobing ve baskı yapan anıran bir teğmen atış yaptırıyordu, atanamamış 1.5 metre matematik öğretmeni artık hesap et. Bir çocuk heyecanlandı 2 metre önüne sıktı sekse biri ölürdü. Ben yapmadım ama oradaki herkesi komando dansı yaptırdılar ağlayanlar, düşüp bayılanlar hesap et. Bu atanamamış velete piyango vurdu bölük komutanı vekili oldu ve canı sıkılınca çök kalk yaptırıyordu, bunu yapınca herkes ne olacak zannediyor? bak yalan söylemiyorum 1 hafta yürüyemedim tuvalete eğilemedim ve merdivenleri inemedim. Arkada oturan Albay s** takıp odasından çıkıp gelmez umursamaz. Türkçü milliyetçi askere gittim şimdi ülke millet zerre s**'de değil. Alay komutanı geliyor ilk dediği cimere şikayet etmeyin artık hesap et ordu mahvolmuş şuan pkk gibi basit bir terör örgütünü bitiremediklerinin sebebini anladım çünkü ordunun başındaki generalden uzmana kadar vasat bilgisiz. Bağırıp tekmil vermeyi iyi askerlik sanan bunaklar yerine bizim kuşak gelinceye kadar düzelmez. Kuleli kapandı MSÜ mezunu subay geldi, içtimada gülüyor. Savaş falan çıksa biteriz, dua edelimde savaş çıkmasın. :D 2 tane sıktık nereye gittiğini görmedik, boş tüfekle nöbet tutulduğu için ciddiyeti kimse umursamıyor. Poligonda rahat bir şekilde 1 saat eğitim alanın şuan bir teğmenden daha iyi silah kullanacağına eminim.

Ben İstanbul'da doğmuş büyümuş bir kişiyim çok iyi şartlarda büyüdüm yani. Ama Anadolu'da bir gariban aile bir çocuğunu büyütene kadar ne zorluklar çekiyor ne sıkıntılar çekiyor. O çocuk 22 yaşına geldiğinde okuyamadığı için doğuda görev alıyor ve itin birisinin kurşunuyla şehit oluyor. Linç yiyeceksem yerim ancak ben o çocuğun babası olsam vatan sağ olsun demem. Ben ne zorluklar çektim büyütene kadar. Bana sadece seçim zamanında gelen siyasi partiler bana asla destek olmadılar anca kömür yardımı falan. Hayatımı eşimi çocuğumu hep ben idame ettirdim.

Ben böyle düşünmeye 2015-2016 yıllarında başladım her gün minimum 3-4 şehit geliyordu artık gerçekten Türkiye olarak şehit vermemiz bana aşırı saçma geliyordu şu an hala öyle geliyor. Diyeceğim o ki Türkiye bir an önce profesyonel ordu sistemine geçmelidir.

Lütfen bana istiklal savaşı-Kurtuluş Savaşı gibi savaşları göstererek boş duyar kasmayınız. O günün şartlarıyla bu günün şartları arasında dağlar kadar fark var. Boş duyar kasmayın ve günümüz şartlarına göre değerlendirin lütfen metni.
Milli duyar kasmayacağım fakat. En mantıklı ve kısa şekilde olası bir savaş durumunda seferberlik ilan edilirse bu Türkiye'nin yararına olur.

Mobing ve baskı yapan anıran bir teğmen atış yaptırıyordu, atanamamış 1.5 metre matematik öğretmeni artık hesap et. Bir çocuk heyecanlandı 2 metre önüne sıktı sekse biri ölürdü. Ben yapmadım ama oradaki herkesi komando dansı yaptırdılar ağlayanlar, düşüp bayılanlar hesap et. Bu atanamamış velete piyango vurdu bölük komutanı vekili oldu ve canı sıkılınca çök kalk yaptırıyordu, bunu yapınca herkes ne olacak zannediyor? bak yalan söylemiyorum 1 hafta yürüyemedim tuvalete eğilemedim ve merdivenleri inemedim. Arkada oturan Albay s** takıp odasından çıkıp gelmez umursamaz. Türkçü milliyetçi askere gittim şimdi ülke millet zerre s**'de değil. Alay komutanı geliyor ilk dediği cimere şikayet etmeyin artık hesap et ordu mahvolmuş şuan pkk gibi basit bir terör örgütünü bitiremediklerinin sebebini anladım çünkü ordunun başındaki generalden uzmana kadar vasat bilgisiz. Bağırıp tekmil vermeyi iyi askerlik sanan bunaklar yerine bizim kuşak gelinceye kadar düzelmez. Kuleli kapandı MSÜ mezunu subay geldi, içtimada gülüyor. Savaş falan çıksa biteriz, dua edelimde savaş çıkmasın. :D 2 tane sıktık nereye gittiğini görmedik, boş tüfekle nöbet tutulduğu için ciddiyeti kimse umursamıyor. Poligonda rahat bir şekilde 1 saat eğitim alanın şuan bir teğmenden daha iyi silah kullanacağına eminim.
Bahsetmeye çalıştığım tam olarak bu. Askerlik öyle filmlerdeki gibi koş atla zıpla mevzusu değil. Özel kuvvetlerin işi onlar. Kurtuluş savaşında cepheye giden hangi mehmetçik 10km koşuyordu günde? Adamlar tarladan kalkıp geldi. Yani koşarak atlayarak, ördek yürüyüşüyle vs. olmuyor iyi ordu. Dediğine sonuna kadar katılıyorum. Devletin bunu yapacak günü elbette var. Milleti 6 ay boş yere alıkoyacağına, 1 hafta adam gibi eğitim versin, atış yaptırsın, bomba atmayı öğretsin, cephede ne oluyor ne bitiyor, tampon nasıl yapılır, kurşun yarasına nasıl müdahale edilir, temel ilk yardım nedir öğretsin yeterli.

Geri
Yukarı