Türkiye'de inançsız olmak

Bu ülkede işinizde ne kadar iyi olursanız olun dini sevmiyorsanız ya da Atatürk'ü sevmiyorsanız işten kovulmanız çok olası bir durum. Hatta birçok yerde muhafazakar ya da solcu olduğundan dolayı işe alınmıyor insanlar. Bizzat kendim ülkenin en büyük firmalarından iki tanesinde tüm sınavları çok yüksek puanla geçip hatta tek aday olmam durumunda bile muhafazakar olduğum için işe alınmadım. Sonuncusunda namazı sorduğumda mülakat sonuçlanmıştı bile. O yüzden çok kendinizi acındırmanıza gerek yok. Benzer durumu inançlı inançsız herkes yaşıyor bu ülkede. O yüzden bu ülkeden pek ümidim kalmadı.

Zor bir durum, mesela bir yerde çalışacaksın senin kitabın yok sen her şeyi yaparsın gözüyle bakıyorlar. En son Fast food dükkanında çalışmıştım patronum sen niye cuma namazına gitmiyorsun, selam veriyorlar almıyorsun, hiç ağzından Allah diye bir şey çıktığını duymadım demişti, sonra ona durumu açıkladım ben dinsiz adama güvenmem dedi kovmuştu. Çoluk çocuğunuzu emanet ettiğiniz tarikatlarda, camiilerde din adamları çocuklara tecavüz ederken, milletin paralarını ceplerine indirirken yalan yanlış fetvalar verip milleti kin ve nefrete sürüklerken bir şey yok, ateist olduğun zaman sana bu her şeyi yapabilir bu insan değil gözüyle bakıyorlar hatta senin gibi dinden dönenlerin kellesi kesilmeli diyende olmuştu.
Ben 4 sene falan süleymancılar yurdunda kaldım İslam konusunda hatta diğerlerine de araştırdım 3 büyük din hakkında konuşabilir tartışabilirim, inançlar hakkında bazen beni ikna etmek isteyenler de oluyor ama dinler kimseye bir şeyi kanıtlayamaz. En son aldığım cevap şu oluyor kurandan bir ayet... “ey iman edenler! Size açıklanınca hoşunuza gitmeyecek şeyleri sormayın. (maide 101). Bundan ben ne çıkarabilirim?
Sonuç olarak inanamıyorum ve bu yüzden bazı yerlerden dışlanıyorum, hemen basıyorlar hayinsin, beynin yıkanmış, elin yavuru islama giriyor bizim ahmaklar çıkıyorlar vs. acaba biz ne zaman herkesin inançlara değer verdiği, ayrımcılık olmayan bir zamana ulaşabileceğiz.
Yaşadığınız durum gerçekten üzücü. Kimse sizin inancınıza karışamaz veya sizi hedef alarak bir söz söylemeyemez. Umarım hakkınızda en hayırlısı olur. Bu arada çok derine girmeden neden inanmadığınızı yüzeysel şekilde anlatabilirmisiniz? Herhangi bir şekilde karşılık vermek için değil merak ettiğim için sordum.

Sen yine kolay döneme denk geldin. 10 sene önce linç ediliyordun. 30 sene önce diri diri yakıyorlardı.

Şimdi artık daha kolay. İnternet yaygınlaştıkça daha da kolaylaşıyor. AKP denilen gudubet başımızda olmasa bambaşka olacak ama biraz daha var. İnsanlar okuyup araştırdıkça aydınlanıyor.
O bakıyorum hakaret bak bak var çöl faresi ne alaka? 🤣
Türkiye bazı dinsizler çok iyi şovmen olunur bence.
Bu da dün gelmiş, teknik soru sorsan yaralı parmağa işemez, nerede din konusu var orada. Fazla dikkat çekiyorsun, yapma.

Sen yine kolay döneme denk geldin. 10 sene önce linç ediliyordun. 30 sene önce diri diri yakıyorlardı.

Şimdi artık daha kolay. İnternet yaygınlaştıkça daha da kolaylaşıyor. AKP denilen gudubet başımızda olmasa bambaşka olacak ama biraz daha var. İnsanlar okuyup araştırdıkça aydınlanıyor.

Bu da dün gelmiş, teknik soru sorsan yaralı parmağa işemez, nerede din konusu var orada. Fazla dikkat çekiyorsun, yapma.
Dikkat çekiyorum? Tamam.

İnanç kişiye özgüdür. Katı bir şekilde inançlı da olsan, hiç inanmasan da vazifesi olmayan adama hesap vermeyeceksin. Para ile iman kimde bilinmez. Ahlaklı ile ahlaksız da ilk görüşte anlaşılmaz. Her inançlı görünen biri ahlaklı olmadığı gibi, her inanmayan da ahlaksız değildir. Bunlar farklı şeyler.

Tabi onun farkındayım, neredeyse 7 senedir inançsızım tehdit vs. gibi bir sorunla şu ana kadar karşılaşmadım, şuan ki durumumuz eskiye oranla iyi gibi ama pek de değil.
Yer yer eski gazete ve haberleri okuyor, izliyorum yapılanları görünce cihad adı altında insanın kanını donduruyor bazen o zamanlarda iyi ki doğmamışım diyorum.

Evet ama maalesef bu durum sadece din bakımından olmuyor. İnsanlar sizi dininizden tutun bazılarının cinsel yönelimine kadar karışıyor ve karışma hakkının olduğunu düşünüyor.

Geri
Yukarı