Türkiye'de İngilizce kullanımı niye kötü?

Aslında bazı "özel" okullar parayı kıyıp Türkiye'deki yabancıları alıp öğretmenlik yaptırıyorlar. Ya da zaten öğretmenlerdi. Grammar dışında şeylerde öğrenebiliyorsun. Ama bulması bayağı zor o tarz okul.
Önceden çoğu özel okulda öyle oluyordu ancak artık çok fazla özel okul var özel okulların bile kalitesi düştü.
Şu ülkenin en büyük sorunu belki de eğitim, eğitimi düzeltsek her şey zamanla yoluna girer.

Eğitim yok. Dil hiçbir zaman kağıt üzerinden sınav yaparak öğrenilmez. Dil konuşarak öğrenilir. Sonra ay em doink gibi bir sonuç alırsınız. Dili bebek nasıl öğreniyorsa öyle öğrenmemiz lazım. Bebek öğrenirse bir daha unutmaz hem de.

Ayrıca bebek gibi öğrenirseniz hiç gramer düşünmenize gerek kalmıyor. Şahsen ben öyle yapıyorum. Hiçbir gramer adı bilmem ama hangisi bana doğru gelirse onu işaretlerim doğru çıkar. 50 bin tane hesap yaparsan bu sınavlarda gerçek hayatta konuşamazsın. Sonra adam sana bir soru sorar önce bunu Türkçeye çevirirsin sonra türkçede nasıl olduğunu anlarsın sonra ona cevap verirsin sonra verdiğin cevabı ingilizceye çevirirsin en sonunda da ağzından çıkar söyleyeceklerin. Oysa anadilini konuşurken öyle mi konuşuyorsun direk ne demek istersen çıkıyor. Bu da diyalog arasında beklemeyi kısaltıyor diyalog daha akıcı oluyor.

Önceden çoğu özel okulda öyle oluyordu ancak artık çok fazla özel okul var özel okulların bile kalitesi düştü.

Bizim dershane de vardı siyahi abimiz vallahi adam Türkçeyi bile biliyordu. (arada bir bize Türk sunumları yapıyordu baklava börek döner) o bile türkçe aksanını tersten söylüyordu ama sonrada alışmıştı

Şu ülkenin en büyük sorunu belki de eğitim, eğitimi düzeltsek her şey zamanla yoluna girer.

Hep böyle olur hayatta. Bir şey azsa kalitelidir. Çoksa kalitesi düşer.

Aynen öyle hocam oyunda bazen konuşuyoruz adamlar hep normal konuşuyorlar cümle kalıbı sokak dili tarzında hadi onu da geçtim mühendis abilerimiz sunum yaparken bile bizim anladığımız to ing gibi terimleri kullanmadan sadece kelime üzerinden yürüyorlar. Lansmanlar da da bu çok sık karşımızda.

Türkçe gibi düşünün işte. Biz her konuştuğumzda tertemiz yazım hatası ve diksiyon ile mi konuşuyoruz? Hayır. Onlarda da öyle. Amacın aklındakileri karşındakine aktarabilmek. Ha her cümlede hata yaparsan ayrı ama onun dışında ha oraya "to" koy ha koyma ne fark edecek? İnsanlar ve özellikle öğrenciler çok takılıyor buna. Sanki bunu öğreten öğretmen her seferinde kusursuz konuşuyor da çocuğa bunu şart koşuyor. Daha hayatında natural speaker konuşmalarını duymayıp sanki hatim etmiş gibi anlatanlar var. Öğrencilerin de suçu İngilizceyi dil değil ders olarak görmesi ve okuldan sonra çalışmaya üşenmesi. Şanslıysanız karşınıza cidden bilen ve görmüş bir öğretmen çıkar(benim ortaokulda çıktı) ya da siz kendiniz üşenmeden evde geliştireceksiniz. Üşendirecek ne varsa sanki...

Bir ülkenin yapacağı en büyük yatırım gençlerine yapacağı yatırımdır. Örneğin Amazon'u almak yerine jeff bezos u Amazon'u kurması yönünde eğitirseniz Amazon kendiliğinden olur. Almanıza gerek kalmaz aksine üretirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı