Türkiye'de Ne Yapacağız?

Kendinizi geliştireceksiniz, dününüz bugününüzle yarınınız bugünden daha iyi olacak ki kendinizi ayrıştırabilin. Dil öğren, kitap oku, araştırma yap ve fırsatları asla kaçırma. İmkan varsa da yurtdışında ki okullar sınavlarını kovala. Belki benim gibi bir okul okuldan %50 burs alıp İngiltere'ye kaçarsın.
Anlamadığın şey insanlar insanca yaşamak için neden bunları yapmaya mecbur? İnsanca diyorum farkındaysan lüks falan değil.

Ülkeyi bozanlar düzeltsin, 16 yaşındaki gençliği boşa giden çocuklar değil.

Hocam, haklısınız fakat ülkenin eğitim sistemi de yerlerde. Okuyanlar iş bulamıyor. Çocuğun yaptığı üzerinde çalıştığı şeylere değer verilmiyor. Daha birçok örnek verilebilir.
Evet, farkındayım. Fizik ve yapay zeka alanında çalışmak istiyorum. Bu yüzden Almanya veya İsviçre gibi yerlere gitmek istiyorum fakat Atatürk, bu ülkeyi bize emanet etti. Bırakıp gitmek istemiyorum. Elimden geldiğince düzeltmeye çalışırım fakat olmazsa beyin göçü benim de hakkım.

Hiç o " Geleceği düzeltmek sizin elinizde" laflarını söylemeyin. 16 yaşındaki çocuklar bile durumun farkında. Çocuk lise okurken "Ben üniversiteyi bitirince iş bulabilecek miyim?" diye düşünüyor. Bunun kabul edilip " Sonuçta evimiz burası." demek aşırı saçma. Biraz gerçekçi olun zamanında yurt dışına gidenlerin ne kadar rahat yaşadıklarını görüyoruz. Bu kafada gidersek yıllarca o dışarıya gidenlere imrenerek yaşamaya devam ederiz.

Hocam haklısınız fakat ülkenin eğitim sistemi de yerlerde. Okuyanlar iş bulamıyor. Çocuğun yaptığı, üzerinde çalıştığı şeylere değer verilmiyor. Daha birçok örnek verilebilir.
Türkiye görmemezlikten gelmekte ısrarcı olsanız da doğru kişilerce işlenmeyi bekleyen bir cevhere sahip. Bu söylemini ettikleriniz ülkemizde geçmişte de fazlasıyla yer ediyordu halihazırda da halen yer ediyor. Mazoşistlik evresinde karamsar olmanın da Pollyannacılık yapmanın da bir yararı yok. Zor zamanlardan geçsek dahi dengede kalabilmek, göğsümüzde bir umudun yeşertisini hissetmek ve arkamıza alacağımız rüzgarın sesini dinlemek için çalışmamız, çabalamamız gerekiyor.

Afrikaya bakıp şükredebilirsin, yeni klasiğimiz.
Evinde buzdolabı var mı var. Nankörlük etmeyin.
Değil mi kardeşim? Bunlar yokluk nedir bilmezler. Biz 10 sene önce yiyeceklerimizi kavanoza koyup toprağa gömüyorduk. Ah Cehapa bilmezler ki bunlar.

Geri
Yukarı