Türkiye’de Neden Bayıltarak Kurban Kesme Yok?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu gencin ne demek istediğini anlamıdınız sanırım. Bunu bu işi düzgün yapanlar için söylemiyor bence. Fakat bunu abartıp işi zevk alma durumuna getirenler için geçerli olsa gerek.

Bu bir düşüncedir ve sormasında bir sakınca yoktur. Bilmiyor ki soruyor bu genç. Her din ile ilgili bilmediğiniz bir konuyu Camii'e gidip imama mı soruyorsunuz?

Ya da "dininizin emrettiği tüm kurallara uyuyor musunuz?" diye düşünmek lazım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı zamanda Hz.İsmail ve Hz.İbrahim'in olayını biliyorsunuzdur her halde? O zaman bıçakla yapmazdı. Tabii o zamanın alet edevatlarını vs. göz önünde bulundurursak ilaç gibi bir şey olmaz.

Hocam ben videoyu izlemedim. Ben videoyu atan arkadaşın "konuda sıkıntı yok" gibi demesi üzerine dedim.
Size bir şey dediğim yok. Videoyu atan izlemeden atmış üstüne bir sorun yok demiş.
Bu gencin ne demek istediğini anlamıdınız sanırım. Bunu bu işi düzgün yapanlar için söylemiyor bence. Fakat bunu abartıp işi zevk alma durumuna getirenler için geçerli olsa gerek.

Bu bir düşüncedir ve sormasında bir sakınca yoktur. Bilmiyor ki soruyor bu genç. Her din ile ilgili bilmediğiniz bir konuyu camii'e gidip imama mı soruyorsunuz?

Ya da "dininizin emrettiği tüm kurallara uyuyor musunuz?" diye düşünmek lazım.
Ülkede bulması belki de en kolay olan "adam" grubu imam. Şahsen birçok fıkıh kitabı okumuş biri olarak bilmediğim pek şey yok. Zaten kitaplarda fazlasıyla uç durumlara kadar bahsediliyor.

Sanırsam Efe Aydal'ın yeni attığı videoyu izlediniz. Evet dediğiniz şey yapılabilir. Ama İslamiyet'de zaten hayvan kesimi sırasında hayvana zarar vermenin doğru olmadığı açıkça belirtilmiş. Hayvana eziyet ederek ya da acı çektirerek bu işlemi yapmak zaten doğru değil. Buna ek olarak hayvana elektrik verilmesinin ya da tabanca ile ani bir şekilde beyinlerine hasar verilmesi hayvanın canını yakacağını düşünüyorum. Özellikle de elektrik verilmesinin.

Size bir şey dediğim yok. Videoyu atan izlemeden atmış üstüne bir sorun yok demiş.

Ülkede bulması belki de en kolay olan "adam" grubu imam. Şahsen birçok fıkıh kitabı okumuş biri olarak bilmediğim pek şey yok. Zaten kitaplarda fazlasıyla uç durumlara kadar bahsediliyor.

Bende diyorum ki teknoloji çağındayız, kim kitap açıyor da bakıyor?

Mesela İngilizce bir kelimenin Türkçe karşılığı için en son ne zaman sözlük açtınız ya da gidip İngilizce öğretmenine sordunuz?

Hocam ben ne hocalar gördüm... Uzman, cami imamı, din öğretmeni vs. İlahiyat fakültesi bitirip uzman, kadrolu öğretmen atanmış fakat ateist.

9.Sınıf iken bir bayan 55 yaşında coğrafya öğretmeni vardı. Okula ilk geldiğimde öğretmenin solcu olduğunu düşünüyordum [Solculara karşı kötü bir niyetim yok.].

Devleti çok fazla eleştiriyordu, sene sonuna kadar devam etti. "Devlet doktoru yetiştiriyor fakat doktor ezbere yapıyor işini. Düşünmüyor, ezbere yapıyor. Mesela: Adam ishal, doktor ezbere bildiği şeyleri yapıyor. Ezbere bildiği şeyler işe yaramazsa ortada sap gibi kalıyor. Ülkedeki doktorlarımız, öğretmenlerimiz vs. sırf Lise'yi ya da Üniversite'yi geçmek için çalışmıyorlar, sınavın son günü ezberleyip sınavdan yüksek alıyorlar halbuki birkaç hafta sonra unutuyor ezberlediklerini."

Unutmayalım ki: Ezberlemek günü, öğrenmek hayatı kurtarır.

Mantığını anlatamadım :D. Kısacası ülkemizde sırf o iş sahibi olmak için ezbere yapıp geçiyorlar daha da gelişmiyorlar. "Ülkemizde bu iş daha iyi daha parası var, öğrenirim." demeleri sıkıntılı bir iş. Ülkemizde insanlar "Hangi işi daha iyi yapıyorum veya yaparım?" demiyorlar...

Kısacası her imam doğru söyleyecek diye bir şey yok. Kendileri hüküm veremezler böyle ibadet gibi konulara. Sadece yorumlarlar. Eski köye yeni adet getirmeye gerek yok.

İyi günler. İyi Forumlar.

Mesela İngilizce bir kelimenin Türkçe karşılığı için en son ne zaman sözlük açtınız ya da gidip İngilizce öğretmenine sordunuz?

Dediğiniz çok doğru. Herkes google çevire bakıyor. Halbuki yapay zekaya ve internete bu kadar güvenmememiz lazım. İnternette çok fazla bilgi kirliliği var....

Son düzenleyen: Moderatör:

C1 seviyede ingilizcem var makale okumak dışında bir kelimeye en son ne zaman baktığımı hatırlamıyorum bile. Benim orada yazdığımdan kitaba bakın lafını anlıyorsanız sizde bir sorun vardır. İnternete yazsın diyorsanız da internette sizin gibiler, o videoyu paylaşan gibiler böyle yanlış ya da boş konuştuğu için düzgün dini bilgi öğrenilmiyor kanımca.
Hocam ben ne hocalar gördüm... Uzman, cami imamı, din öğretmeni vs. İlahiyat fakültesi bitirip uzman, kadrolu öğretmen atanmış fakat ateist.

9.Sınıf iken bir bayan 55 yaşında coğrafya öğretmeni vardı. Okula ilk geldiğimde öğretmenin solcu olduğunu düşünüyordum [Solculara karşı kötü bir niyetim yok.].

Devleti çok fazla eleştiriyordu, sene sonuna kadar devam etti. "Devlet doktoru yetiştiriyor fakat doktor ezbere yapıyor işini. Düşünmüyor, ezbere yapıyor. Mesela: Adam ishal, doktor ezbere bildiği şeyleri yapıyor. Ezbere bildiği şeyler işe yaramazsa ortada sap gibi kalıyor. Ülkede ki doktorlarımız,öğretmenlerimiz vs. sırf Lise'yi ya da Üniversite'yi geçmek için çalışmıyorlar, sınavın son günü ezberleyip sınavdan yüksek alıyorlar halbuki birkaç hafta sonra unutuyor ezberlediklerini."

Mantığını anlatamadım :D. Kısacası ülkemizde sırf o iş sahibi olmak için ezbere yapıp geçiyorlar daha da gelişmiyorlar. "Ülkemizde bu iş daha iyi daha parası var, öğrenirim." demeleri sıkıntılı bir iş. Ülkemizde insanlar "Hangi işi daha iyi yapıyorum veya yaparım?" demiyorlar...

Kısacası her imam doğru söyleyecek diye bir şey yok. Kendileri hüküm veremezler böyle ibadet gibi konulara. Sadece yorumlarlar. Eski köye yeni adet getirmeye gerek yok.

İyi günler. İyi Forumlar.

Dediğiniz çok doğru. Herkes google çevire bakıyor. Halbuki yapay zekaya ve internete bu kadar güvenmememiz lazım. İnternette çok fazla bilgi kirliliği var....
Oradaki "adam" ibaresi zaten bahsettiğiniz olayı kastediyordu fakat fazla kapalı olmuş anlaşılan. Dini konularda güvendiğiniz birilerini edineceksiniz o zaman. Çünkü diyanet bile bazen yanlış şeyler söylüyor.

Kusura bakmayın ama kulaklarınızda bir sorun var herhalde. Adam olmaz diyor. Hayvan can çekişerek kanını atmalı diyor.
1.13 den sonrasını dinlemediniz mi ? Bana sağır diyen adama bakın. Yeterli düzeyde olacaksa bir sorun olmaz diyor.
"Videoyu atan izlemeden atmış üstüne"

"bilmediğim pek şey yok"
Videoyu zahmet edip izlemeden konuşan mahlukat, bilmediğin pek bir şey yok demek ha ?

600'lü yıllarda belediye gelip iğne vuruyormuş bayılsın, acı çekmesin yazık diye.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı