Türkiye'de tek kişinin iyi bir hayat yaşaması için aylık ortalama ne kadar kazanması gerekir?

ShinobiTech

Femtopat
En kısa sürede tek başıma yaşmaya başlamak istiyorum ancak tam olarak aylık ne kadar kazanmam gerektiğine karar veremiyorum.
İzmir'de yaşayacağım. Kirayı 1000-1500 TL arasında olacak şekilde düşünebilirsiniz.
Sizce iyi bir yaşam için ortalama aylık en az ne kadar kazanmak gerekir?

Bu sorunun net bir yanıtı olamaz. Kişisel harcama konusunda tutumluluk gibi davranış biçimleri devreye girince 3500-4000 TL yeterli olur İzmir için. Çok harcarım, gördüğümü alırım, gece kulüplerine de giderim derseniz 10.000 TL bile yetmez.
4000 TL ile Ankara'da geçinemezsin.

Arkadaşlar aslında hepiniz haklısınız ve suçlu olan kişi benim, nasıl bir hayat yaşadığımı yazmamışım. :D
Çevremize baktığımızda 5000-10000 TL kazanıp iyi denebilecek şekilde aile geçindiren insanlar, 10000-20000 TL kazanıp çok fakir gibi yaşayan, sürünen insanlar görebiliriz. Yani çoğunuzun dediği gibi bu yaşam şekliyle ve finansal zeka ile alakalı bir durum.
Ben kendim için gereken miktarı sizlerin yorumları ve araştırmalarım ile belirledim.

Maşallah sallayan sallayana. Adam bu yorumlarinizi okuyunca kendi evine cikmamaya karar verecek.

En kısa sürede tek başıma yaşmaya başlamak istiyorum ancak tam olarak aylık ne kadar kazanmam gerektiğine karar veremiyorum.
İzmir'de yaşayacağım. Kirayı 1000-1500 TL arasında olacak şekilde düşünebilirsiniz.
Sizce iyi bir yaşam için ortalama aylık en az ne kadar kazanmak gerekir?

Bu konunun çok istisnası var. Benim kira hariç tek başıma ayda 200TL ile geçindiğim oldu yani(elektrik su faturasiyla beraber). İnsanlar maaşına göre harcama yapiyor. Senin kac TL maas alacagin belli mi mesela? Ona gore bir plan yap gecinebilir miyim acaba diye eger belliyse maaş tutarın. Mesela hemen eve cikmayacaksan 1 ay boyunca yedigini ictigini not et. Kirayi suyu elektirigide ayni zamanda. Ne kadar lüks yaşayacaksın? Lüks degil belki de gecinemeyecek misin? Bunlari ogren ondan sonra kendi evine çık. Tabii eger cikmama gibi bir şansın varsa. Elbette bunun para masrafi haricinde baska seyleri de var. Bulaşık yemek yapma falan orlara hic girmiyorum. Ama aklinda bulundurmanda fayda var.

Hocam Türkiye'deki yaşam standartları düşük o yüzden Avrupa'dan buraya yerleşmiş birisi kolay kolay 7000-8000 TL altına alisamaz, ama ortalama bir Türk için 6500 TL yeterli diye düşünüyorum.

Maşallah sallayan sallayana. Adam bu yorumlarinizi okuyunca kendi evine cikmamaya karar verecek.

Bu konunun çok istisnası var. Benim kira hariç tek başıma ayda 200TL ile geçindiğim oldu yani(elektrik su faturasiyla beraber). İnsanlar maaşına göre harcama yapiyor. Senin kac TL maas alacagin belli mi mesela? Ona gore bir plan yap gecinebilir miyim acaba diye eger belliyse maaş tutarın. Mesela hemen eve cikmayacaksan 1 ay boyunca yedigini ictigini not et. Kirayi suyu elektirigide ayni zamanda. Ne kadar lüks yaşayacaksın? Lüks degil belki de gecinemeyecek misin? Bunlari ogren ondan sonra kendi evine çık. Tabii eger cikmama gibi bir şansın varsa. Elbette bunun para masrafi haricinde baska seyleri de var. Bulaşık yemek yapma falan orlara hic girmiyorum. Ama aklinda bulundurmanda fayda var.
Haklısınız, şu an 2500-3000 TL arası para kazanıyorum ancak bunu 1 ay içinde 5000 TL seviyesine çıkarmayı planlıyorum ve eğer başarırsam o zaman tek başıma yaşamaya başlayacağım zaten.
Çoğu şeyi not alıyorum, aileme falan da danıştım bu konu hakkında, planımı da yapıyorum ancak gözden kaçırdığım bir şeyler var mıdır diye buraya da sorayım dedim fakat bazı cevaplar gerçekten hevesimi azaltıyordu. :D

Haklısınız, şu an 2500-3000 TL arası para kazanıyorum ancak bunu 1 ay içinde 5000 TL seviyesine çıkarmayı planlıyorum ve eğer başarırsam o zaman tek başıma yaşamaya başlayacağım zaten.
Çoğu şeyi not alıyorum, aileme falan da danıştım bu konu hakkında, planımı da yapıyorum ancak gözden kaçırdığım bir şeyler var mıdır diye buraya da sorayım dedim fakat bazı cevaplar gerçekten hevesimi azaltıyordu. :D.

Atip tutmayi cok seven var burada zaten. Umarım geçinebilir hatta lüks bir şekilde yaşayabilirsiniz. Bence tek kişi için 5K gayette yeterli bir maaş. Kolay gelsin size.

Atip tutmayi cok seven var burada zaten. Umarım geçinebilir hatta lüks bir şekilde yaşayabilirsiniz.
5 bin lira ile bu ülkede lüks yaşanabileceğini savunuyorsan atıp tutan sensindir. Market alışverişine çıktınız mı hiç? Temel ihtiyaç olan teknolojilerin fiyatlarını araştırdınız mı?

Tabii ki burada senin ''lüks'' kavramını da sorgulamak lazım. :D

5 Bin lira ile bu ülkede lüks yaşanabileceğini savunuyorsan atıp tutan sensindir.

:D tek kişiden bahsediyoruz bu arada. 10 çocuklu bir aileden değil. 200TL ile gecindigim oldugu icin belki de bana 5K ile luks gecinilebilir olarak geliyor. Ama sonucta bir erkek kendi evine cikiyor. Kiz olsaydi yemegine icecegine kiyafetler yuzunden para kalmazdi. Neyse hayirlisi artik.
Market alışverişine çıktınız mı hiç?

Evet ciktim. Yalniz gecen seneden bahsediyorum ben. Gerci gecen seneyle şu anki fiyatlarin arasinda asiri bir aralik oldugunu dusunmuyorum da.

Temel ihtiyaç olan teknolojilerin fiyatlarını araştırdınız mı?

Sonuçta bunlar da 10 kere alinmayacak. Gerekirse aile yardimci olur.

Tabii ki burada senin "lüks" kavramını da sorgulamak lazım.

Evet burada haklısınız ama lüks denince akla villalar Mercedes'ler gelmek zorunda degil bence.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı