Türkiye’de yaşayan birinin maddi durumu

Az önce dediğim gibi kendimizi yanlış ifade ediyor olabiliriz ama farklı açıdan da baksak bir değişiklik yok her şey ortada.
Öyle hocam. Ekleme olarak; oturduğum semtte 2008 yılında evler 150-200 bin lira arasındaydı. Şu anda 600-700 bin liradan aşağıya daire bulmak neredeyse imkansız. Asgari 4 katına çıkmış ama her şey aynı oranda pahalılaştı. Hatta dolara endeksli olan ürünlere yaklaşamaz olduk...

Biraz açabilir misiniz?

İstenildiği zaman "müslüman" ülkenin halkı zor durumda olduğu için 50 milyar dolar harcanabiliyor. Aynı şekilde "müslüman" olan bir ülkeye 5 milyon dolar hibe edilebiliyor. Öğretmenlere maaş vermekte zorlanıyoruz açıklamasından hemen sonra milletvekillerine zam yapılabiliyor.

Kemer sıkma politikasıymış, şu an savaştayız sabredinmiş falan sadece halk için geçerli.

Öyle hocam. Ekleme olarak; oturduğum semtte 2008 yılında evler 150-200 bin lira arasındaydı. Şu anda 600-700 bin liradan aşağıya daire bulmak neredeyse imkansız. Asgari 4 katına çıkmış ama her şey aynı oranda pahalılaştı. Hatta dolara endeksli olan ürünlere yaklaşamaz olduk...

Asgari ücrete zam geliyor bir bakıyorsun diğer şeyler de zamlanıyor senin yaptığın zamın vatandaşa ne yararı oldu diye sormazlar mı?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu ülke hazır mala dışarıdan konduğu sürece ekonomi hala böyle olur. Dışardan teknoloji alıpta, domates satmakla olacak iş değil.

Maaşı dolarla mı alıyoruz diye soranlar vardı televizyonda. Maaşı dolarla almıyoruz ama piyasada pek çok ürün dolara endeksli şekilde satılıyor ithal olduğu için. O yüzden maaşın dolar hesaplamasını yapıyoruz. 2010 yılında asgari ücret dolar bazında 384 dolar iken şu anda 300 dolar. 10 yılda hemen hemen 100 dolar değer kaybetmiş.
Altın bazında bakalım. 2010 yılındaki asgari ücret 10 gram altın değerindeyken şu anda 5 gram altın değerinde.
Kısaca hangi birimden bakarsan bak Türk Lirası çok büyük değer kaybetmiş. Bunu her gün ekmek ve makarna yiyenler algılayamaz çünkü ekmek ve makarna fiyatları pek değişmiyor. 😃

Maaşı dolarla mı alıyoruz diye soranlar vardı televizyonda. Maaşı dolarla almıyoruz ama piyasada pek çok ürün dolara endeksli şekilde satılıyor ithal olduğu için. O yüzden maaşın dolar hesaplamasını yapıyoruz. 2010 yılında asgari ücret dolar bazında 384 dolar iken şu anda 300 dolar. 10 yılda hemen hemen 100 dolar değer kaybetmiş.
Altın bazında bakalım. 2010 yılındaki asgari ücret 10 gram altın değerindeyken şu anda 5 gram altın değerinde.
Kısaca hangi birimden bakarsan bak Türk lirası çok büyük değer kaybetmiş. Bunu her gün ekmek ve makarna yiyenler algılayamaz çünkü ekmek ve makarna fiyatları pek değişmiyor. 😃

Üstad yanılıyorsun filiz makarnalar 3.5 TL'ye kadar çıkmış en son 2 TL'ye alıyorduk. 😀

En basitinden bir örnek vermek gerekirse: Ben bir 12.sınıf öğrencisiyim ve 300 TL’lik bir şey için (bu arada haftada 50 TL harçlık alıyorum) tam olarak 6 hafta boyunca hiçbir harcama yapmayıp yemek bile yemezsem hedefimdeki şeyi alabiliyorum. İşte bu kadar kötü bir ekonomiye sahibiz.
Ben de 12. sınıfta haftalık 50 TL alıyordum (annem babam memur eski orta direk diyebiliriz). Bu yaklaşık 11 yıl önce tabi Dolar 1.6 TL falandı sanırım.

En basitinden bir örnek vermek gerekirse: Ben bir 12.sınıf öğrencisiyim ve 300 TL’lik bir şey için (bu arada haftada 50 TL harçlık alıyorum) tam olarak 6 hafta boyunca hiçbir harcama yapmayıp yemek bile yemezsem hedefimdeki şeyi alabiliyorum. İşte bu kadar kötü bir ekonomiye sahibiz.
Sisteminizden yola çıkarak maddi durumunuzun iyi olduğunu düşünüyorum.Acıtasyon yapacaksanız siz değil maddi durumu gerçekten kötü olanlar yapsın saygılar.

Geri
Yukarı