Türkiye'de yazılım mühendisliği okumanın yararları ve zararları?

Zamanim var uzun uzun yazacagim.

Yazilim muhendisligi lisans seviyesinde yetersiz, CS okunmali. Yazilim, bilgisayar bilimlerinin sadece bir bolumu. En ideal kombinasyon CS + SWE ya da CS + Data Science. ( Lisans + Master)

Ingilizce bilmek zorundasin. Derdimi anlatacak kadar ya da dokuman takip edecek kadar falan degil, eger yurt disi ile ilgili bir seyler yapacaksan ( gidip calismayi bosver, ortak proje yapacaksan ) catir catir bileceksin. Eczaci bilmese de olur, doktor bilmese de olur ama sen bileceksin. Konferanslara katilacaksin, dinleyip soru soracaksin. Yazilimda surekli bir konferans, toplanti, tech meeting olur. Bunlari takip etmen gerekir/beklenir. Turkce olanlari cop olur, yazilimla ilgili diger her konuda oldugu gibi.

Top okullar disinda bir yere gidersen bazi sirketlere kolay kolay giremezsin, en azindan mezun oldugunda.

Ustteki cumle heves kirmasin, piyasadaki IT islerinin %95 i icin muhendislik okumaya gerek yok. Geri kalan %5 lik azinligi yapacak seviyeye gelirsen 30'lu yaslarin basinda 20K+ maas ve iyi bir yasam elde edersin Turkiye'de. Yurt disinda cok daha iyisi. Sadece freelancing yaparak bile cogu 2. ya da 3. sinif sirketin verebileceginden daha iyi gelirin olur. Herkesin maximum 2 sene calistigi merdiven sirketler var, birine girersin , ortalama maas alirsin ve kendini gelistirirsin. Benzer sirketler diger muhendisliklerde var mi bilmiyorum ama Turkiye'de var bu tarz sirkulasyonun bol oldugu yerler.

Turkiye'de en iyi maasi banka ve telekomunikasyon sirketleri verir. Ozellikle 4-5 sene banka tecrubesi olan yazilim muhendisi ac kalmaz. Surekli A bankasindan B bankasina is degistirip dururlar.

Yurt disina kapak atmak icin en iyi meslek bu Turkiye'de. Sadece Amazon'da calisan 150+ Bogazici mezunu var. ( Amerika'daki Amazon ) Linkedin'den haftada bir teklif alirsin yurt disi odakli. Turkiye'de kalmak icin caba sarfetmen gerek.

Herkes yapamaz, bilgisayarda cok vakit gecirmek, oyun oynamayi cok sevmek ya da kodlamaya/hacklemeye ozenmek bu meslegi secmek icin yeterli bir sebep degil. ( Bu genel bir durum, Turkiye'de okumakla alakasi yok )

Super matematik bilmene gerek yok belli konular uzerinde calismiyorsan, ama matematigi kotu olan yapamaz. Cunku algoritma gelistirmek ve abstrakt dusunebilmek zaten matematik ile ayni sey. Iyi matematikcilerin ayni zamanda iyi satranc oynamasi gibi, iyi yazilimcilar da genelde iyi matematikcilerdir, cunku beyninin ayni bolumunu kullaniyorsun. Tabi ki temel Calculus, Istatistik, Olasilik, Lineer Cebir ve Discrete matematik bilmeli. Zaten cogu iyi okulda bunlari ogrenmeden mezun etmezler.

Tam olarak ne is yaptiginizi yazilim muhendisleri haric kimseye anlatamazsiniz : ) Hangi telefonu alayimdan tut da, "Instagram gibi ama biraz farkli bir projemiz var, yapar misin?" gibi ivir zivir bir suru soruyla muhatap olursunuz. Kafede oturup kod yazarken yan masadan gorup "Abi sen naapiyosun" diye gelirler. Turkiye'de oluyor bu, yurt disinda hic rastlamadim.

Okurken pek kiza denk gelmezsiniz, mezun olup para kazaninca akmaya basliyor.

Eki Görüntüle 637058
Sadece Yazılım mühendisliği için değil Bilgisayar Mühendisliği için de geçerli.
Bence bu yazı sitenin bir yerinde sabit şekilde bulunmalı. Gerektiğinde referans olarak gösterebilmek için.

Hocam, kişisel bir soru ancak konu ile alakalı olduğu için sormak istiyorum;
Şu an Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim (Senior Grade). Master yapmayı planlıyorum (başıma bir musibet vs gelmezse kesin gibi). Ama daha ilerisi için Doktora düşünüyorum. Sizce Doktora yapıp Akademisyen olmak mantıklı mı? Kadro vs işleri yüzünden mağdur mu olurum? Yazılım/site/uygulama yazıp köşeyi dönmeyi düşünenlerden değilim. Genel olarak Kuramsal Temeller üzerine teknoloji ve algoritma geliştirme üzerine çalışmayı seviyorum. Bu yüzden akademisyenliği kendime uygun buluyorum. Sizin bu konuda ki görüşleriniz nedir?

Son düzenleme:
@bitwise

Öncelikle kıymetli zamanınızdan bir parça da bana ayırdığınız için teşekkür ederim.

Sorularım şunlar:
  • Üniversiteye yeni başlayan bir mühendislik öğrencisi deneyim arttırma amaçlı nasıl iş bulabilir? Sonuçta ilk yıllar da bilgi birikimi de az oluyor ve çoğu işveren düşük ücretle de olsa böyle birini işe almak istemez sanırımm
  • Üniversite bittikten sonra direk Master'la devam mı etmek yoksa iş hayatına atılmak mı bizim için daha iyi olacaktır?
  • Üniversiteden mezun olduktan sonra yurtdışına daha kolay çıkmamızı sağlayacak olanaklar var mı?
  • Üniversite okurken herhangi bir şirketle uzaktan çalışılabilir mi?
  • Küçükken sınavla çocukları alıp eğitimler veren kuruluşların Üniversite yıllarında veya Üniversite sonrasın da bir katkısı olur mu?
  • Aselsan, Roketsan gibi Türk şirketleri iş alımı yaparken deneyim istiyor mu?
Şimdilik bunlar yeterli. Bazı sorularım da yanlışlık, anlamsızlık gibi şeyler olursa beni maruz görün. Yaşım küçük olduğundan dolayı bazı konular da net bilgim yok. İlerde yeni sorular bulursam ve sizin de boş zamanınız olursa başka sorular da sormak isterim. Ayrıca telefondan yazdığım için yavaş oldu kusura bakmayın.
Rica ederim.
1) Ucretsiz staj. Genel olarak staj, zaten iyi yerler stajyere de odeme yapiyor.
2) Master olmasa da olur. Yaparsan katkisi olur ama sektor icin sart degil. Taninmis CEO larin ezici cogunlugu Master , doktora yapan insanlar.
3) Kendini gelistirmek. İyi yazilim muhendisi yurt disina cok rahat gider. Kalmak icin senin reddetmen gerek.
4) Evet, part time remote calisabilirsin ama dersler cok zorlar. Yaz staji ve freelance calismak en ideali bana gore.
5) Bu ucu acik soru olmus, kuruma ve ogrenciye gore degisir. Genelde corbaya atilan tuz araya gitmez.
6) Yeni mezun kontenjanlari vardir. Kademe kademe alim yaparlar.

Sadece Yazılım mühendisliği için değil Bilgisayar Mühendisliği için de geçerli.
Bence bu yazı sitenin bir yerinde sabit şekilde bulunmalı. Gerektiğinde referans olarak gösterebilmek için.

Hocam, kişisel bir soru ancak konu ile alakalı olduğu için sormak istiyorum;
Şu an Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim (Senior Grade). Master yapmayı planlıyorum (başıma bir musibet vs gelmezse kesin gibi). Ama daha ilerisi için Doktora düşünüyorum. Sizce Doktora yapıp Akademisyen olmak mantıklı mı? Kadro vs işleri yüzünden mağdur mu olurum? Yazılım/site/uygulama yazıp köşeyi dönmeyi düşünenlerden değilim. Genel olarak Kuramsal Temeller üzerine teknoloji ve algoritma geliştirme üzerine çalışmayı seviyorum. Bu yüzden akademisyenliği kendime uygun buluyorum. Sizin bu konuda ki görüşleriniz nedir?

Ben Master yaptim, asistan olarak ders verirken zorlandim. TA olmanin zor kismi bir sey ogretmek ama zevkli kismi research yapmak. Bence not ortalamasi kasip kapagi Amerikaya at, sonra Turkiye ye don. Bizim okullarda hep taninmis akademisyenler bir donem Amerika'da bulunmus tiplerdi.
Ayrica bazi model hocalar sektorle cok yakin olur, danismanlik verir. Hatta bazilarinin sirketi bile var. Bu tarz bir akademisyenlik dusunursen hem maddi hem de manevi olarak doyurucu olur.
Benim tek elestirim, calistigim en iyi kod yazan tipler sektorde bulunanlar. Akademisyenlerde bu koreliyor bence. Teorik bilgi tavan ama pratikte eksikleri oluyor.
Algoritma seviyorsan aslinda data science da dusunebilirsin, CS + Data Science yapip ML kastirabilirsin. Yalniz Amerika da cok talep var data science a, kabul edilmek zor olabilir.
Bazi calisma alanlari cok teoride kaliyor, sadece tez danismanin okuyor yazdiklarini, ornegin human computer interaction.
Benim tavsiyem daha applied bir alanda calisma yapip sektore yakin kalmak.
Bu dediklerimi ben olsam ne yapardim diye dusunerek yaziyorum, ytd :)
@bitwise

Yeniden teşekkür ederim. Son sorum siz hangi üniversiteden mezun oldunuz? Açıklamak istemiyorsanız saygı duyarım.
Lisans sabanci, master bogazici.

Bizim okullarda hep taninmis akademisyenler bir donem Amerika'da bulunmus tiplerdi.
Ayrica bazi model hocalar sektorle cok yakin olur, danismanlik verir. Hatta bazilarinin sirketi bile var.
Yakın olduğum hocalar var. Birlikte proje geliştirdiğimiz. En yakın olduğum hocamın Eylül-Ekim gibi şirketleşme planı da var hatta. Yine bir sorun çıkmazsa orda çalışarak başlamayı planlıyorum.
Not ortalaması olarak 3.26 GPA (4. sınıfta seçmeli dersler ile bunu 3.5, 3.6'ya kadar çekmeyi düşünüyorum) İngilizce olarak sorunum yok. Dediğiniz gibi ilk fırsatta kapağı yurtdışına da atabilirim.

Master'ı başka bir Üniversite yapmak için tam olarak ne yaptınız. Gidip Yüksek lisans başvurusunda mı bulundunuz?

Yakın olduğum hocalar var. Birlikte proje geliştirdiğimiz. En yakın olduğum hocamın Eylül-Ekim gibi şirketleşme planı da var hatta. Yine bir sorun çıkmazsa orda çalışarak başlamayı planlıyorum.
Not ortalaması olarak 3.26 GPA (4. sınıfta seçmeli dersler ile bunu 3.5, 3.6'ya kadar çekmeyi düşünüyorum) İngilizce olarak sorunum yok. Dediğiniz gibi ilk fırsatta kapağı yurtdışına da atabilirim.

Master'ı başka bir Üniversite yapmak için tam olarak ne yaptınız. Gidip Yüksek lisans başvurusunda mı bulundunuz?

Evet, referans aldim 3 tane, TOEFL + Statement of Purpose ile basvurdum. Mulakat yaptilar 2 tane, ne yapacaksin, ne calisacaksin vs gibisinden.

3.6 bence gayet yeterli, bir de iyi referans bulabilirsen olur bir seyler. Bir sure calismayi da dusunebilirsin, ben 3 sene calisip Master yaptim. Ekmegini yedim o 3 senelik tecrubenin. İcerde sektor tecrubesi oldugu icin havan oluyor, sektorde master yaptigin icin. Bir de bilgisayar cok farkli alanlara kayabilen bir disiplin, Yale'de sosyoloji doktorasi yapan arkadasim var, lisans bilgisayar cikisli.

3.6 bence gayet yeterli, bir de iyi referans bulabilirsen olur bir seyler. Bir sure calismayi da dusunebilirsin, ben 3 sene calisip Master yaptim. Ekmegini yedim o 3 senelik tecrubenin. İcerde sektor tecrubesi oldugu icin havan oluyor, sektorde master yaptigin icin. Bir de bilgisayar cok farkli alanlara kayabilen bir disiplin, Yale'de sosyoloji doktorasi yapan arkadasim var, lisans bilgisayar cikisli.
Dediğim gibi eğer bahsettiğim şirket işi olursa Master yaparken aynı zamanda çalışıyor olacağım.
Ama olmazsa da o anki durumum ve imkanıma bakarak 2 yıl daha cepten yeme veya bir yerde çalışmaya başlama ile de sonuçlanabilir.
Cevaplar için tekrardan teşekkür ederim. İyi geceler.

Geri
Yukarı