Türkiye'de yazılım/programlama

TürkTek

Femtopat
Daha fazla  
Bence Türkiye'de yazılım yeterince önemsenmiyor.
Yazılımcılar üzerinde "Oturduğu yerden para kazanıyor." algısı bulunuyor.

Yazılımcılık aslında sanıldığı kadar kolay değil. Gerçekten zor bir iş. Bir fikir bulmak, kod yazmak, hata ayıklamak vb. bir çok aşama var.
Üstelik yazılım piyasaya sürüldükten sonra da sürekli güncelleniyor.

Aynı zamanda yazılımda kütüphane kullanmak ve internette bulunan kodları düzenleyip kullanmakta tembellik olarak görülüyor.
Bu durum da zaten zor olan yazılımcılığı daha da zorlaştırıyor.

Sizce bu durumu değiştirmek için neler yapılabilir?

Türkiye'de yazılımın önemi anlaşılmalı. Herkesin temel seviyede programlama bilgisi olmalı. Yazılım önemsenmeli.

Cahili cahilliğiyle bırakın. Bu kadar basit. Veyahut 2-3 gün oturtun işin başına, görsün bakalım kolay mı?

Yazılımcılar üzerinde "oturduğu yerden para kazanıyor." algısı bulunuyor.

Bu fikrin oluşmasında ana etmen sosyal medya ve bu işin zor olduğunu düşünmeyenler. Azıcık düşünseler, fiziksel enerji yerine beyinsel enerji harcadığımızı anlarlar zaten.

Aynı zamanda yazılımda kütüphane kullanmak ve internette bulunan kodları düzenleyip kullanmakta tembellik olarak görülüyor.

Kendileri binlerce satır kodun mantığını aklında tutabilir mi acaba? :D

+35 yaş üstünden bahsediyorsanız, artık onlara bir şey yapılamaz. Ve zaten yeni nesle eğitim vermeye gerek yok. Çoğu yazılıma başlayıp, zor olduğunu görüp bırakıyor. Kendisi deneyimliyor.

Aslında bu algıda olanlar genel olarak hayatta hiçbir şeyi başaramamış, sırf kendisi para kazanmıyor/az kazanıyor diye çok kazanan herkese laf yetiştirme derdinde olan kişilerdir. Bu yüzden bu kişileri pek takmamak gerekiyor.

Eğer başarınız bazı insanlara batıyorsa doğru yoldasınız demektir.

@reinsy adlı arkadaş doğru söylüyor.
Uzaktan birisi için öyle algılanıyor. Normal denebilir gibi ama o zaman da insan diyor. Gelsinler yapsınlar abi. Değil mi?

Cahili cahilliğiyle bırakın. Bu kadar basit. Veyahut 2-3 gün oturtun işin başına, görsün bakalım kolay mı?

Bu fikrin oluşmasında ana etmen sosyal medya ve bu işin zor olduğunu düşünmeyenler. Azıcık düşünseler, fiziksel enerji yerine beyinsel enerji harcadığımızı anlarlar zaten.

Kendileri binlerce satır kodun mantığını aklında tutabilir mi acaba? :D

+35 yaş üstünden bahsediyorsanız, artık onlara bir şey yapılamaz. Ve zaten yeni nesle eğitim vermeye gerek yok. Çoğu yazılıma başlayıp, zor olduğunu görüp bırakıyor. Kendisi deneyimliyor.
Bence bu sadece 35 yaş üstü için değil. İnsanların geneline yayılmış bir şey bence.

@reinsy adlı arkadaş doğru söylüyor.
Uzaktan birisi için öyle algılanıyor. Normal denebilir gibi ama o zaman da insan diyor. Gelsinler yapsınlar abi. Değil mi?

Yani genel olarak düşünce öyle, yapacak bir şey yok. Hata ayiklarken, binlerce satır yazarken beyinsel açıdan ne kadar zorlandığımızı dışa yansıtamadığımız için düşünce böyle.

Bence bu sadece 35 yaş üstü için değil. İnsanların geneline yayılmış bir şey bence.
Benim gözlemlerime göre 18 yaş altında çoğu genç böyle düşünmüyor. Çünkü çoğu yazılım öğrenmeyi denedi ve zor olduğuna şahit oldu.

Şahsen daha geçen gün sırf bir animasyon parçasına 5 saat ayırdım. Bittiğinde gözüm sulanmış, başım ağrıyor halde yattım uyudum. İş zor. Yapanlara Allah kolaylık versin.

Bence Türkiye'de yazılım yeterince önemsenmiyor.
Yazılımcılar üzerinde "Oturduğu yerden para kazanıyor." algısı bulunuyor.

Yazılımcılık aslında sanıldığı kadar kolay değil. Gerçekten zor bir iş. Bir fikir bulmak, kod yazmak, hata ayıklamak vb. bir çok aşama var.
Üstelik yazılım piyasaya sürüldükten sonra da sürekli güncelleniyor.

Bu durum da zaten zor olan yazılımcılığı daha da zorlaştırıyor.

Türkiye'de yazılımın önemi anlaşılmalı. Herkesin temel seviyede programlama bilgisi olmalı. Yazılım önemsenmeli.

İyi niyetlisiniz anlıyorum, ancak bu ülkedeki insanın kafa yapısı değişmez. O yüzden hiç kendinizi yormayın, kendinizi kurtarın. Kimseye kendinizi ispatlama gibi bir derdiniz olmasın Türkiye'de.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı