Türkiye'de yazılım/programlama

Yani genel olarak düşünce öyle, yapacak bir şey yok. Hata ayiklarken, binlerce satır yazarken beyinsel açıdan ne kadar zorlandığımızı dışa yansıtamadığımız için düşünce böyle.
Programlama yaparken videoya alınsa bence yardımcı olabilir. Ben şahsen anlardım diye düşünüyorum. Adam yarım saat ekrana bakacak. Google'da arama yapıp duracak. Filmlerde tıkır tıkır kod yazıyorlar ya. Öyle olmadığını görecek de kolay diyecek. Düşünceli birisiyse anlar büyük ihtimal.

Programlama yaparken videoya alınsa bence yardımcı olabilir. Ben şahsen anlardım diye düşünüyorum. Adam yarım saat ekrana bakacak. Google'da arama yapıp duracak. Filmlerde tıkır tıkır kod yazıyorlar ya. Öyle olmadığını görecek de kolay diyecek. Düşünceli birisiyse anlar büyük ihtimal.

Bir diğer sorun ise herkesin yazılımcı olmaya çalışması. Piyasadaki iş imkanlarini azaltıyor, tabii iyi olanlar kalacak orası ayrı. Ama şu anlık iş imkanlari azaliyor.

Kime sorsam programci, yazılımcı olacağım diyor ama PC ile alakası hiçbir bilgisi yok. Geçen bir çocuğa bir şey yuklettim masaüstüne at dedim masaüstü neresi dedi. Oysaki yazılımcı olacağım diyordu. Sonradan öğrenir eyvallah.

Kime sorsam programci, yazılımcı olacağım diyor ama PC ile alakası hiçbir bilgisi yok. Geçen bir çocuğa bir şey yuklettim masaüstüne at dedim masaüstü neresi dedi. Oysaki yazılımcı olacağım diyordu. Sonradan öğrenir eyvallah.

Forumda bunu ben de demiştim. Sonuç ne oldu? Tepki aldım. Şahsen daha masaüstünü bilmeyen bir insanın yazılmcı olmasını istemem.

Bir diğer sorun ise herkesin yazılımcı olmaya çalışması. Piyasadaki iş imkanlarini azaltıyor, tabii iyi olanlar kalacak orası ayrı. Ama şu anlık iş imkanlari azaliyor.

Ben yazılım kursuna ilk başladığımda (ki ön bilgi sahibiydim o aralar) 15 kişilik sınıftan sadece 3 kişi başarı ile bitirmişti. Verdikleri paralar da yandı. Herkes "yazılımda güzel para varmış hacı" mantığıyla bir heves başlıyor ama zoru görünce kaçıyor. Yazılım herkesin yapacağı bir iş değil. İki tuşa basıyorsun dünyaları alıyorsun diyen kafa yapısına da hiç bir şey anlatılmaz bu ülkede. "Aynen kardeşim iki tuşa basıyorum kolaysa sen buyur yap" diyip bozacaksın.

Ben yazılım kursuna ilk başladığımda (ki ön bilgi sahibiydim o aralar) 15 kişilik sınıftan sadece 3 kişi başarı ile bitirmişti. Verdikleri paralar da yandı. Herkes "yazılımda güzel para varmış hacı" mantığıyla bir heves başlıyor ama zoru görünce kaçıyor. Yazılım herkesin yapacağı bir iş değil. İki tuşa basıyorsun dünyaları alıyorsun diyen kafa yapısına da hiç bir şey anlatılmaz bu ülkede. "Aynen kardeşim iki tuşa basıyorum kolaysa sen buyur yap" diyip bozacaksın.
%999 katılıyorum hocam. Bunun üstüne denecek söz yok durum böyle.
Şurda kendimizi geliştirip iyi işler bulacağız umarım sizin yaşlar kaçtı bu arada hepinize soruyorum.

"Yeğenim Amariga'nin oyunları onlar hep. İnanmayın. Sen dünyayı fethedeceksin diye oyun oynuyorlar."

Belirli bir seviye herkes öğrenebilir ama yüzeysel bir şey. Derinlemesine, profesyonel olarak öğrenmek herkesin harcı değil. Nasıl herkes belirli bir düzey hastalıktsn falan anlıyorsa belirli bir sağlık bilgisine, ilk yardım bilgisine sahip olabiliyorsa ya da olmaliysa yazılım için de böyle diye düşünüyorum. Yazılım derken bilişimin hepsini kastediyorum. Kod yazmamıştir ama işletim sisteminin çalışma mantığı bilir mesela veya ağ protokolleri vs...

%999 katılıyorum hocam. Bunun üstüne denecek söz yok durum böyle.
Şurda kendimizi geliştirip iyi işler bulacağız umarım sizin yaşlar kaçtı bu arada hepinize soruyorum.
17 hocam.

İnsanların yazılımcılığın zahmetli olduğunu anlaması gerekiyor.
Aslında bu algının oluşmasının sebepleri de incelenmeli.

Türkiye'de bilgisayar henüz yaygınlaşmadığında yazılım gerçekten önemseniyordu. Çünkü herkes bilgisayar kullanamıyordu.
Özellikle bilgisayarların yaygınlaşmasıyla bu algı oluşmaya başladı.

Bu düşüncenin oluşmasına sebep olan şey tam olarak ne olabilir?

"Yeğenim Amariga'nin oyunları onlar hep. İnanmayın. Sen dünyayı fethedeceksin diye oyun oynuyorlar."
Belirli bir seviye herkes öğrenebilir ama yüzeysel bir şey. Derinlemesine, profesyonel olarak öğrenmek herkesin harcı değil. Nasıl herkes belirli bir düzey hastalıktsn falan anlıyorsa belirli bir sağlık bilgisine, ilk yardım bilgisine sahip olabiliyorsa ya da olmaliysa yazılım için de böyle diye düşünüyorum. Yazılım derken bilişimin hepsini kastediyorum. Kod yazmamıştir ama işletim sisteminin çalışma mantığı bilir mesela veya ağ protokolleri vs...

17 hocam.
Bende 16. Herkes problemini çözebilecek kadar, yani şu dandik mahalle bilgisayarcilarina gerek kalmayacak kadar bilgi öğrense yeter benim düşüncem bu.
Format atmayı bilmiyor 50TL para veriyor bilgisiyarciya. Öğrenmek istemiyor yoksa öğrenmesi belki 3-4 format alır. Çevremde örneği çok.

bence bir diğer sıkıntı ise yazılıma çok az ilgisi olan kişilerin bile "ben bu işi çözdüm", "artık yazilimciyim" havalarına girmesi. En üst düzey yazılımcı bile bu havalara girmiyorken sen bu bilgiyle ne hareketlere giriyorsun?

Burda problemleri yaz yaz bitmez, hepinize iyi geceler diliyorum iyi sosyaller. BAŞARILAR.
Bu düşüncenin oluşmasına sebep olan şey tam olarak ne olabilir?
Hocam adam fiziksel güç harcayıp para kazanıyor tabi ona göre "oturup para kazanıyor" gibi birine karşı kin besler, ne bileyim sevmez yani.

Şurada kendimizi geliştirip iyi işler bulacağız umarım sizin yaşlar kaçtı bu arada hepinize soruyorum.

17 yaşındayım. Sanırım ikimiz de alanımızda bayağı bilgiliyiz dostum :) Az önceki konudan sonra buna kanaat getirdim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı