Türkiye'deki Eğitim Sistemi Hakkında Fikirleriniz

Eğitim sisteminden memnun musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    62

Salihişte

Hectopat
Daha fazla  
Bir ülkenin geleceği için en önemli olan şey ülkenin gençleridir. Gençleri de eğitim sistemiyle ülkeye kazandıracağız madem; her sene değişen, öğrencileri kobay faresi gibi kullanarak eğitimde nereye gittiğimiz belli değilken bu ülke nasıl gelişecek? Siyasete girmeden eğitim sistemi hakkında fikirlerinizi yazabilir misiniz? Aşağıya birkaç video bırakıyorum;

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

(En çok bu videoda belli oluyor.)

Ben öğrencinin ön planda olduğu eğitim sistemini sevmiyorum. Öğrenciyi serbest bırakınca çalışmıyor (lise 2 öğrencisiyim). Şahsen ezberci bir eğitim sistemi yerine gençlerin yeteneklerinin ön planda olduğu, Tüm öğrencileri aynı görüp aynı dersleri vermeyen, müfredatın gereksiz konulardan arınmış olduğu bir eğitim sisteminden yanayım. 2 hafta boyunca aralıksız bazı günler iki tane sınav olduktan sonra insanda ne kafa kalıyor ne beyin. Haftada 40 ders görüyoruz. Sabahın 6.30'nda kalkıp eve 4.30'da geliyorum. Bırakın ders çalışmayı özel hayat için bile vakit kalmıyor. Elektrik-elektroniğe biraz ilgiliyim fakat boş zamanım kalmadığı için çoğu zaman elim boş dönüyorum hevesimden. Bence eğitim sistemini eğitim sisteminin "e"siyle bile ilgili olmayan kişilerin kontrol etmesi çok saçma. 16 yaşında olmama rağmen sabahları ölü gibi okula gitmekten bıktım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bende lise 2 öğrencisiyim.Ve dediklerinize sonuna kadar katılıyorum.Hocaya ben bunu neden öğreniyorum diye sorduğumda ya cevabı çünkü öyle yada genel kültür cevabını alıyorum.Haftada 8 saat normal 2 saat de ygs matematik görüyoruz (özel kurumdan kaynaklı) ve bu 8 saatlik dersten sadece 4-5 soru çıkıyor... Ayrıca tahtayı usb bellek uygulaması ile kilitleyip kilit ekranında gençlerin programlama öğrenmesiyle ilgili sözleri olan insanların koyulması baktıkça insanının içini sıkıyor.Ayrıca burda bahsediyoruz ama eğitim sistemi yok öğütüm sistemi var Türkiye de.Daha ufak yaştaki çocuklara bile sınav stresi,ders baskısı yaşatarak onları mahvediyorlar.Kısaca türkiyede okuyanların maalesef ki elinden alınan onca şeyin yanında çocukları da silinip gidiyor.

Bence eğitim sistemi ezberden çok mantık ve hayal gücüne dayanmalı. Boş yere işlemler yapmaya çalışıyoruz fakat zaten bu işlemleri bilgisayarlar bizim için yapıyor. Bence önemli olan biraz da maddi destekle beraber biz gençlerin önünü açmak ve inovasyonu teşviklemek.
Türkiye menşeili dünyaca kullanılan bir yazılım olsa fena mı olurdu yani ?

Aynen öyle. Çok doğru söylemişsiniz. Bir hükümet görevlisini 1 ay 16 yaşındaki öğrenciler ile hele hele orta seviyedeki lisede tutarsak anca anlayabilir ne demek istediğimizi. Dışardan bakınca her şey iyi gelir insana önemli olan içinde olup olayı yaşayanların ne düşündüğü ama kimse öğrencilerin bir fikrini almıyor. Her sene değişen bir eğitim sistemimiz var bizi Mendel'in bezelyeleri gözlemlediği gibi gözlemleyerek sistem uydurmaya çalışıyorlar. Eğitim sistemiyle ilgisi olmayan insanların çıkıp sisteme suç atma, çalış oku biryerlere gel demesi ayrı mesele.

Türkiyedeki eğitim sisteminde kötü bir yan bulamıyorum hatta amerikaların lisede gördüğünü Türkler ortaokulda görüyor bundan dolayı hep bir tık üstte oluyoruz ama temel şart bilgi düzeyi olmalı sınıfları sıralarken. A sınıfına ilk 20 B sınıfına ondan sonraki ilk 20 C sınıfına en kötü 30 gibi :)

Sizin dediğiniz sistem zaten bazı okullarda var. Eğitim sistemiyle nasıl bir ilişkiniz var? Ben Amerika'dan daha iyi olduğumuzu gösteren bir kanıt bulamadım? O zaman ilkokulda öğretelim ki en iyi biz olalım...

Sizin dediğiniz sistem zaten bazı okullarda var. Eğitim sistemiyle nasıl bir ilişkiniz var? Ben Amerika'dan daha iyi olduğumuzu gösteren bir kanıt bulamadım? O zaman ilkokulda öğretelim ki en iyi biz olalım...
1. İlk olarak bazı değil tüm okullarda olmalı :)
2. Eğer o çocuk ortaokulda kaldırabiliyorsa lisede öğretmek tamamen yanlıştır ;)
3. Amerika daha kötü demek istemedim tamamen sallıyorum
Bir amerikalı denklem çözmeyi Lise 1'de öğreniyor sen 6. Sınıfta sen 3 yıl boyunca kendini geliştiriyorsun o ise sadece 1 kaç tekrar yapıyor :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı