Türkiye'deki Eğitim Sistemi Hakkında Fikirleriniz

Eğitim sisteminden memnun musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    62
Türkiyedeki eğitim sisteminde kötü bir yan bulamıyorum hatta amerikaların lisede gördüğünü Türkler ortaokulda görüyor bundan dolayı hep bir tık üstte oluyoruz ama temel şart bilgi düzeyi olmalı sınıfları sıralarken. A sınıfına ilk 20 B sınıfına ondan sonraki ilk 20 C sınıfına en kötü 30 gibi :)
Önemli olan onların lisede gördüğünü bizim ortaokulda görmemiz değil. Buradaki önemli soru acaba ortaokulda görülen bu konuyu çocuk anlayabiliyor mu? Onlardan öndeyiz derken kendi içimizde en geriyiz.
Yukarıdaki videolarda cidden iç açıcı. Her şeyi kanıtlıyor zaten. Kendi ülkesinin marşını okuyamayıp üstüne kahkaha atıyorlar. Ağlanacak halimize gülüyoruz.

1. İlk olarak bazı değil tüm okullarda olmalı :)
2. Eğer o çocuk ortaokulda kaldırabiliyorsa lisede öğretmek tamamen yanlıştır ;)
3. Amerika daha kötü demek istemedim tamamen sallıyorum
Bir amerikalı denklem çözmeyi Lise 1'de öğreniyor sen 6. Sınıfta sen 3 yıl boyunca kendini geliştiriyorsun o ise sadece 1 kaç tekrar yapıyor :)
Çok yanlış düşünüyorsunuz bence. Eğitim ile bağınız nedir? Kaç yaşındasınız? Hani öğrenci olsanız anlardınız az çok o yüzden soruyorum. Konuyu nerede verdiğin ne zaman verdiğinden önce daha büyük meselelerimiz var öğrenciyi okula bağlamak gibi mesela. Zaten sonuca bakınca (verdiğim videolar gibi) kimlerin öğrenip öğrenemediği anlaşılıyor. Biz 3 sene boyunca denklem görsek ne fayda 15.2/6=20x'i 3 senenin sonunda yabancı dilmiş gibi bakanlar var. Hiç abartmıyorum bizim sınıfın üçte biri o denklemi yapamaz. Lise taban puanımız 400. Bence bu sonuçlar çoğu şeyi açıklıyor.

Ben aslında toplumdaki, ailelerdeki, eğitim sisteminden memnun değilim. Neden mi? Çünkü bir çocuğun öğrenmekte ilk başta bir sıkıntısı olmuyor ama pratik yapmadıkça soru çözmedikçe herşey unutulacağı için bu bilgilerinde unutulması kaçınılmaz. Bunun önüne geçmek için hocalar en basitinden ödev verir, pekiştirmek için değil mi? Çocuk anne babasına sorar ben neden ödev yapacağım. Anne baba da der ki, mecbur yapacaksın, yapmazsan öğretmen kızar. Sonra çocuklar başta kurallara uyar öğretmen kızmasın diye, sonra 1-2 soru çözemez. Öğretmen bir iki laf eder geçer gider. Sonra 1-2 soru 4-5 soru olur bu böyle gider. Çocuk anlar ki öğretmen kızsa ne olur, kızmasa ne olur ve hiç ödev yapmamaya başlar. Bilgiler unutulur. Başarı kaybolur.

Şimdi ilk başta, anne baba öğretmen kızar diye kandırmak yerine, açık açık anlatsaydı, sen bilgileri öğrendin ama bunları 1-2 ay sonra unutacaksın, unutmamak için bilgiler pekiştirmen lazım, uutursan büyük sınavda çoğu kişinin gerisinde kalırsın, iyi bir üniversite kazanamazsın, rahat ve sevdiğin işi yapamazsan, sürünür gidersin diye açıklasalardı. Hatta inanmazsa uygulamalı olarak tiyatro gibi olacakları gösterselerdi bence hiç bu kadar bilimde, matemetikte geri kalmazdık.

Çocukları salak yerine koymak yerine, herşeyi gerçek neyse anlatmak gerekli bana göre. Hatta çocuklara masal bile anlatılmaması lazım. İlla anlatılacaksa gerçekçi masal anlatılması gerekli bana göre.

Çok yanlış düşünüyorsunuz bence. Eğitim ile bağınız nedir? Kaç yaşındasınız? Hani öğrenci olsanız anlardınız az çok o yüzden soruyorum. Konuyu nerede verdiğin ne zaman verdiğinden önce daha büyük meselelerimiz var öğrenciyi okula bağlamak gibi mesela. Zaten sonuca bakınca (verdiğim videolar gibi) kimlerin öğrenip öğrenemediği anlaşılıyor. Biz 3 sene boyunca denklem görsek ne fayda 15.2/6=20x'i 3 senenin sonunda yabancı dilmiş gibi bakanlar var. Hiç abartmıyorum bizim sınıfın üçte biri o denklemi yapamaz. Lise taban puanımız 400. Bence bu sonuçlar çoğu şeyi açıklıyor.
Yaşım profilimde yazıyor ;) Okudum liseye 471 ile girmiştim (1. Anadolu) ve gayet memnunum.
Önemli olan onların lisede gördüğünü bizim ortaokulda görmemiz değil. Buradaki önemli soru acaba ortaokulda görülen bu konuyu çocuk anlayabiliyor mu? Onlardan öndeyiz derken kendi içimizde en geriyiz.
Yukarıdaki videolarda cidden iç açıcı. Her şeyi kanıtlıyor zaten. Kendi ülkesinin marşını okuyamayıp üstüne kahkaha atıyorlar. Ağlanacak halimize gülüyoruz.
İstiklal marşını takmıyorum o sözde kurtarıcı lideride takmıyorum ;)
Ben konuları gayet iyi anlıyabiliyorum ve burada bir sorun göremiyorum.

Yaşım profilimde yazıyor ;) Okudum liseye 471 ile girmiştim (1. Anadolu) ve gayet memnunum.

İstiklal marşını takmıyorum o sözde kurtarıcı lideride takmıyorum ;)
Ben konuları gayet iyi anlıyabiliyorum ve burada bir sorun göremiyorum.
Maalesef herkesin kapasitesi bir değil. Sadece tek kişinin görüşüne göre böyle bir iş yapılmaz.

Maalesef herkesin kapasitesi bir değil. Sadece tek kişinin görüşüne göre böyle bir iş yapılmaz.
Tek kişi meselesi değil ;) Devlet bu sistemi incelemek için çok uğraşıyor ve sonunda en mükkemmel sistem ortaya çıkıyor. Eğer çocuklar o konuyu anlamıyorsa o onların tembelliğidir tek işleri dersi kaynatmak olan insanlardan orta okulda çok çektim şuan onlara bela okuyasım geliyor.

Eğitim sistemi tek kelimeyle berbat. Sistemin en üstündeki insanda en altındaki insanda sistemin kötü olduğunu söylüyor. Ben ilk 10.000 deyim ve sistem berbat diyorum, arkadaşım var Ankara Fende oda sistem berbat diyor, meslek lisesi de sistem berbat diyor. Anlamı ne hala bu saçmalığı sürdürmenin?

Amerika daha kötü demek istemedim tamamen sallıyorum
Bir amerikalı denklem çözmeyi Lise 1'de öğreniyor sen 6. Sınıfta sen 3 yıl boyunca kendini geliştiriyorsun o ise sadece 1 kaç tekrar yapıyor :)
Çok doğru, ben Amerika'da çarpım tablosunu bile bilmeyen bir çok insan gördüm, insanlar filmlerden görüp geliyorlar sonra o yüz ifadeleri efsane oluyor:) süper güç diye eğitim sistemi mükemmel olucak diye bir Dünya maalesef yok Güney Kore gibi ülkelerin eğitim sistemini örnek almalıyız.

Eğitim sistemi tek kelimeyle berbat. Sistemin en üstündeki insanda en altındaki insanda sistemin kötü olduğunu söylüyor. Ben ilk 10.000 deyim ve sistem berbat diyorum, arkadaşım var Ankara Fende oda sistem berbat diyor, meslek lisesi de sistem berbat diyor. Anlamı ne hala bu saçmalığı sürdürmenin?
Sistem berbat demekle bir şeyler değişse idi çoktan değişirdi :) Şu an ki sistemimizde sorun olarak neyi bulduğunu belirtir misin?

Son düzenleyen: Moderatör:
Mesela senin "belirtirmisin." ifaden ile açığa çıkıyor yeterince :) Mesajları doğru okuyup anlayabilirsiniz sayın 471 puan alan kardeşim (y) Fen liselerini bilirim. Sen bence ortalama bir anadolu lisesine girip 1 hafta ders alsan anlardın belkide. Herkes fen lisesine gidemiyor toplumun belkide 10%'u sizin eğitim seviyenizde. 90%lık kısmını çöpe atıyoruz şuanki sistemde.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı