Türkiye'deki internet niye yavaş?

Türkiye, internet hızı sıralamasında 98.sırada yer alıyor. Türkiye niye bu kadar gerilerde? Bana göre geri olmasının sebebi; rekabet ortamının olmaması. Türk Telekom tekelinde bir ülkedeyiz. Rekabet ortamına açsak, Türkiye'de internet daha hızlı olur. Rekabetin olduğu yer hem daha kaliteli hem daha ucuz olur. ABD'de 40 dolara, 200 Mbps internet veriliyor. ABD'de internet sağlayıcı firmalar arasında rekabet var. Türkiye'de yok. X firmanın internet sağlayıcısını kullansanız bile Türk Telekom'un altyapısını kullanırsınız.

Kullanılan fiber optik kablolar eski ve yavaş iletiyor interneti ondan olabilir

Avrupa'ya göre tabii ki yavaş ama çok da kötü değil bence. Bugün bir ev kullanıcısının 100/8 hızla yapamadığı ne var meraktan soruyorum?

Valorant'ta 30, LoL'de 35 sabit pingim var. Çok sık ping sorunu yaşıyorum.(1500 pingi buluyor çoğu zaman)Ayrıca Avrupa sunucularında oynamak istersem de ping sabit 200 oluyor.
Vodafone net kullanıyorum aylık 85 TL 15MB download 0.7 upload
Daha da bir şey yazmama gerek yok sanırım.

Çok mühim değil. Adam akıllı serverı olan sitelerde sıkıntı olmuyor zaten. Legal bir işte mevcut internet hızı sıkıntı yaratmaz. Elbette İstanbul dışını bilemiyorum. Esas sıkıntı, 16 yok 48 mbps diye sattıkları internet paketlerinin 5-10 mbps ı geçememesi. Hayır, 5'te yeter o değil derdim de milleti kazıklıyorlar, şimdilerde belirtiyorlar altyapınız ssu hızı sağlar diye ama eskiden o bile yoktu, bilmeyeni kandırıp kazıklarlardı. Şimdi de gerçi vaadettikleri hızlar yok da, dediğim gibi, çakma siteden canlı yayın izlemeye kalkmadığım sürece bir TTnet'te internet hızı beni etkilemiyor. Bölgeye göre çok değişken olabileceğini yinelemek isterim.

Bununla birlikte rekabet konusunda katılıyorum, keşke daha çok rekabet durumu olabilse, hem hız hem de çok daha önemli olan fiyatlar, hizmet kalitesi vs. artacaktır.
Burayı biraz açıklar mısın?

Bu tekellik durumu tek bizim ülkemizde yok. Diğer Avrupa ülkelerin çoğunluğuna bakarsan tekel olan firmalar var fakat interneti yine ucuza yüksek hız verıyorlar.

Vergileri biliyor musun ? Bakmadım ama her haltta olduğu gibi internet konusunda da bence bizim ülkede bir internet sağlayıcısının aldığı paranın yarısı falan vergiye gidiyor olabilir. Sosyal devlet olan, herkesin elinde olan temel teknolojik ürünleri lüks gibi vergilendirmeyen Avrupa devletlerinde falan elbette çok daha ucuza hizmet veriliyordur. Kaldı ki altyapıları vs. çok daha gelişmiş, senin 10 kuruşa yapacağın yatırımı da 3 kuruşa yapıyor pek çok sebepten.

Geri
Yukarı