Türkiye'nin IQ ortalaması neden düşük?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ateist olmak zeki yapmıyor insanı....
Ateist olmak insanı zeki yapmaz tabi ki, ancak zeki insanların ateist olma ihtimali ortalama zekadaki birine göre daha yüksektir. Ateist olmak bir insanı zeki yapmaz ama zeki olmak ateist yapabilir. Bu arada sorunun cevabına gelirsek cevap dindir. Müslüman olsun, hristiyan olsun, budist olsun fark etmez; daha dindar olan toplumlar genelde iq ortalaması daha düşük toplumlardır.

Yüzlerce yıllık hadise. Matbaayı bile gavur icadı deyip 300 yıl sonra getirirsen :) olacağı bu.

Cumhuriyet ile bir şeyler düzeltilse de rayına oturmadığı gibi an itibariyle daha da kötüye gitti.

Tabi sadece eğitim sistemiyle ilgili değil, küçük yaştan beslenme şekli bile etkenmiş...

Mesai saatleri namaz kılmaya el vermiyorsa başka ismi bulacak?

Dinin için yapacağın tek şey namaz kılmakmı bahsettiğim şey sadece benim dinime göre yaşamam değil bu dine inanan herkesin dinine göre yaşaması sence patron dinini yaşasaydı mesai saatleri namaz için bir sorun olacak mıydı?

Dinin için yapacağın tek şey namaz kılmakmı bahsettiğim şey sadece benim dinime göre yaşamam değil bu dine inanan herkesin dinine göre yaşaması sence patron dinini yaşasaydı mesai saatleri namaz için bir sorun olacak mıydı?

Evet, olacaktı. Zeki bir işveren mesai saatlerini müşterilerine göre ayarlar. Dinine önem versin, vermesin.

Evet benim için öyle hayatı boyunca dini için hiçbir şey yapmamış insanlar genelde yaratıcıyı suçlar ama kimse dinime göre yaşadım mı diye düşünmez.
Konudaki tüm mesajları okumadığım için aydınlatırsanız sevinirim, IQ ile alakası nedir dinlerin?

X dine inanan geri zekalı da var zeki insanda var.

Yaratıcı suçlama meselesi dini referanslara dayanan bir hadise. Misal Nuh tufanı, Sodom hadisesi gibi hadiseler olmuş. Şimdiki vatandaşlar da diyor ki Allah eskiden müptezelleri :) cezalandırıyordu, şimdi niye cezalandırmıyor?

Konudaki tüm mesajları okumadığım için aydınlatırsanız sevinirim, IQ ile alakası nedir dinlerin?

X dine inanan geri zekalı da var zeki insanda var.

Yaratıcı suçlama meselesi dini referanslara dayanan bir hadise. Misal nuh tufanı, sodom hadisesi gibi hadiseler olmuş. Şimdiki vatandaşlar da diyor ki Allah eskiden müptezelleri :) cezalandırıyordu, şimdi niye cezalandırmıyor?

Konu bu olursa yüksek ihtimalle 5 mesaj sonra konu kilitlenecek burada dini devreye sokan ben değilim o arkadaş dini sebep gösterdi bende öyle olmadığını anlattım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı