Türkiye'nin Örf ve Adetleri derken Islam adetlerinin alınması

Hoş bir video gerçekten. Ülkede hala bu kadar samimi insanlar olması güzel bir şey. Ama videonun başındaki obez olan adam, gencin yaptığı bu sosyal deneye ''Çağdaşlık adına böyle şeyler yapmak pislik şeyler yani. Bunlar ayıp şeyler Türkiye'de yani. Erkek olabilir ama bir bayana sarılmak doğru değil'' diyor. Adam medeniyetten nasibini almamış, gözündeki gözlük ve üzerindeki kıyafetler batı tarzı ama konu sokak ortasında tanımadığın insana sarılmak oldu mu ''pislik, ayıp, bizim adetlerimiz var, olmaz'' diyor. Neyin kafası bu dayı?

Bu ülkede yolda giderken tanımadığınız birisine bakarsanız dayak yiyebilir hatta öldürülebilirsiniz. Ama videoda insanlar ne kadar güzel cevap vermiş. Çocuk, genç kızlar, delikanlılar, yetişkinler, teyzeler vs. her yaştan kitle sarılmış deneyi yapana.

Bu konu İslam'daki adetlerle şu açıdan örtüşebilir. Biliyorsunuz Türkiye'de yaşayan insanların %99'u kağıt üzerinde Müslüman fakat bunların bir kısmı bilinçli/araştıran-öğrenen Müslüman, bir kısmı dinsiz gibi yaşayan Müslüman, bir kısmı da yobaz. Yani sokağın ortasında, parkın köşesinde insanlar el ele tutuşup yürüyor, öpüşüyor vs. bazıları buna karşı çıkıyor, tanımadığı insanın namus bekçiliğini yapmaya kalkışıyor. Bana kalırsa isteyen istediği ile istediği şeyi yapsın, beni hiç bağlamaz tanımıyorsam.

Böyle deneyler ile belki bu millet biraz çağa ayak uydurur.

Gerçekten muhattap alınacak bir varlık olmadığın anlaşılıyor saldırgan yazım tarzınla fakat değinmek istediğim bir şey var. Türkçe konuşamamakla videodaki insanı itham ederken kendin Türkçe karakter kullanmadan yazıyor olman bir hayli komik. Muhtemelen klavyemde Türkçe karakter yok dersin ama Türkçe karakter kullanmak için illa klavyende Türkçe karakter bulunması gerekmiyor.

Yazından İslam karşıtı olduğun anlaşılıyor. Videoyu izledim İslami hiçbir terim geçmiyor konuyu neden Araplara ve İslam'a çektin anlamadım. Medeniyetin insanlara sarılmakla ne alakası var onuda anlamadım. Türkler İslam'la 1000 yılı aşkın süredir iç içe tabii kültürümüz olacak. Din kültürden üstündür. Medeniyet istiyorsak teknoloji adına çalışmalıyız boş konular üzerinde değil. Ayrıca Arapsevici derken Müslümanları kastediyorsan çok yanlış hem genelliyorsun hemde ırkçılık yapıyorsun medeniyet buysa kalsın.

Bu paylaştığın videonun sahibi olan kanalın bazı video başlıkları: ''İnsanların yürüme alanını işgal etme'', ''İnsanların özelini dinle'', ''Kız tavlamaya çalışmak'', ''İnsanların kişisel alanlarına saldır!(TROLLEDİK)'', ''İnsanların şaçını kestik''...
Din kültürden üstün değil, kültürle iç içedir.

Çok yanlış yere gelmişsin ateist forum için asansörde -7'ye basman gerekiyordu.
Ben Tanri'nin varligini Einstein'in Tanri'nin Formulu'ne daanarak kabul etmekteyim.

Savundugum sey din ve devlet islerinin ayri olmasi, ulkenin Araplastirilmamasidir.

Din ve devlet islerinin ayri olmasina karsi olan insanlarin da bilinclendirilmesi gerekir.

Neden boyle bir sey dediniz anlamadim. Ateist falan da degilim. Sadece laik bir devlet istiyorum ve olmasi gereken de bu. Igneleyicilikten ban yiyeceginizi de umuyorum ve bildiriyorum.

Gerçekten muhattap alınacak bir varlık olmadığın anlaşılıyor saldırgan yazım tarzınla fakat değinmek istediğim bir şey var. Türkçe konuşamamakla videodaki insanı itham ederken kendin Türkçe karakter kullanmadan yazıyor olman bir hayli komik. Muhtemelen klavyemde Türkçe karakter yok dersin ama Türkçe karakter kullanmak için illa klavyende Türkçe karakter bulunması gerekmiyor.
US klavye kullandigimi bu forumda neredeyse herkes bilir ve programlamayla ugrastigim icin TUrkce karakter kullanmiyorum.

Muslumanim. Laikligi savunuyorum.

Güzel gercekten duygulandim. O amca sarilmayi cinsel bir sey sandigi icin böyle tepki vermis olabilir ya da amcaya kimse sarilmamistir.
Haydi gelin biz de Technopat olarak birbirimize sarilalim. :)

Banlama Saril diye bir grup mu olustursak nedir? :)
"Banlandı"

Yazından İslam karşıtı olduğun anlaşılıyor. Videoyu izledim İslami hiçbir terim geçmiyor konuyu neden Araplara ve İslam'a çektin anlamadım. Medeniyetin insanlara sarılmakla ne alakası var onuda anlamadım. Türkler İslam'la 1000 yılı aşkın süredir iç içe tabii kültürümüz olacak. Din kültürden üstündür. Medeniyet istiyorsak teknoloji adına çalışmalıyız boş konular üzerinde değil. Ayrıca Arapsevici derken Müslümanları kastediyorsan çok yanlış hem genelliyorsun hemde ırkçılık yapıyorsun medeniyet buysa kalsın.

Bu paylaştığın videonun sahibi olan kanalın bazı video başlıkları: ''İnsanların yürüme alanını işgal etme'', ''İnsanların özelini dinle'', ''Kız tavlamaya çalışmak'', ''İnsanların kişisel alanlarına saldır!(TROLLEDİK)'', ''İnsanların şaçını kestik''...
Muslumanim ve Arapsevicilerden Muslumanlari kastetmiyorum. Seriat isteyenleri kastediyorum.

Ben de Muslumanim.
Video'nun İslam örf ve adeti ile alakasını anlamadım.
Efendim, amcanin kiz erkege sarilamaz dusuncesinin temeli bagnaz Islamciliktir. Ben de Muslumanim ve muthemelen siz de Muslumansiniz. Sizce bir kiz bir erkege sarilamaz mi?

Muslumanim dedigim gibi. Bu yazdiklarimdan irkcilik ve Islam karsitligi bile cikardiniz ya helal olsun.

B12 zihin acar. Tavsiye ederim.

Ne kadar üzücü. Geldiğimiz noktada eleştiri bile yapamaz olduğumuz belli oluyor. Hemen ilk fırsatta sen islam karşıtısın diye yapıştırıyorlar. Konu sahibinin aslında ne kadar da doğru bir tesbit yaptığını gösteriyor. Türklerin adetlerinden araştırma, sorgulama kanıtsız inanmamanın kaybolup dogma bilgileri kabulunun göstergesi. Ve evet İslam'ın devlet yönetiminde yer almasının bir sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Bunu arap ülkelerinde görüyoruz. Bunu nedense çok benimsemeye başladık. Din bir amaçtır. Araç değildir. Bilginize...

Dinin moda olduğu dönemdeyiz ne beklersin. Modaya ayak uydurmayanı fişlerler. Arada bir Twittirde hayırlı cumalar falan yazman gerekir modaya göre, güçlüye ayak uydurman gerekir. Twitterdan dua etmek de adet oldu, yakında mezara gitmeden de ölmüşlere dua edebilme özelliği gelebilir twitterda her şey göstermelik olmuş. Eminim ki bütün o gösteriş meraklılarının dinle yakından uzaktan ilgisi yoktur. Müslüman falan yoktur şu dönemde, kendinin en iyi müslüman olduğunu iddaa edenler vardır.

Bir kitap okumamış insanlar dini yorumlamaya başlamışlar, beyni yok fikri var der bir atasözü.

Bilmezler ki dinde, kendinden emin olmanın büyük günah sayıldığını.

WorldMath3rd B12 eksiğim yok, fazlam var. Et ürünlerini çok severim :) Şeriat Allah'ın koyduğu kural ve kanunlara denilir. Görüyoruz günümüz kanunları harika işliyor babam ben 11 yaşındayken dolandırılmıştı dava hala sürüyor. Amcamı sarhoş bir soför öldürdü sarhoş olduğu için ceza indirimi alıp kalanı kefaret ile ödedi. Bence insanların koyduğu kanunlar işlemiyor. Allah'ın koyduğu kanunlar çok daha etkili çünkü bizi o yarattı bizi en iyi o bilir. @swatcyp karşında araştırmamış bir müslüman durmuyor yıllarca araştırmanın sonucu duruyor. Ayrıca ben arkadaşa İslam karşıtısın demedim yazından bu anlaşılıyor dedim yanlış anlaşıldıysa özür dilerim.

WorldMath3rd B12 eksiğim yok, fazlam var. Et ürünlerini çok severim :) Şeriat Allah'ın koyduğu kural ve kanunlara denilir. Görüyoruz günümüz kanunları harika işliyor babam ben 11 yaşındayken dolandırılmıştı dava hala sürüyor. Amcamı sarhoş bir soför öldürdü sarhoş olduğu için ceza indirimi alıp kalanı kefaret ile ödedi. Bence insanların koyduğu kanunlar işlemiyor. Allah'ın koyduğu kanunlar çok daha etkili çünkü bizi o yarattı bizi en iyi o bilir. @swatcyp karşında araştırmamış bir müslüman durmuyor yıllarca araştırmanın sonucu duruyor. Ayrıca ben arkadaşa İslam karşıtısın demedim yazından bu anlaşılıyor dedim yanlış anlaşıldıysa özür dilerim.
Her kanunun zayıflığı vardır. Ne insanlar ne de şeriat bunu düzeltemez. Hiçbiri mükemmel değil. Sen istediğin kanunu koy, yine de bu tür olaylar olacaktır. Kanunların uygulanışı eğitim ve ahlak seviyesi ile ilgili. Eğer eğitim ve ahlak seviyesi yüksek bir toplumsa sen ne kanunu koyarsan koy, o toplum her türlü ayakta kalır. Dediğim gibi kanun veya yönetim şekli ile değil, eğitim ve ahlak seviyesi ile ilgili.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı