Türkler Suriye'de, Suriyeliler Türkiye'de

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Gel bir daha hayal et. Empati kur. Yetkilerim kısıtlanabilir ama yazacağım yine.

Daha Suriye'de ne olup bittiğinden bi' haber 18-19 yaşında ki ergenler, gelmiş burada ahkam kesiyor. Daha sen babanda vitaminken o Esad ve ailesi ülke yönetiyordu. Hatta baban bile vitaminken adam kendi ülkesi için savaşıyordu.

Suriye İç Savaşı - Vikipedi

Suriye İç Savaşı hakkında bir makale var. Wikipedia'da. Oku.

Ve kendini Suriyelilerin yerine koy.

İstersen köyünde-şehrinde kal, PYD gelip senin gözünün önünde karına-kızına tecavüz etsin. Onlara işkence etsin. Gözünün önünde kafasını alsın.

Yada kaçma. Suriye Silahlı Kuvvetleri tarafından düzenlenen bir hava harekatında öl.
Yada kaçma. DEAŞ gelip senin gözünün önünde karına-kızına tecavüz etsin. Onlara işkence etsin. Gözünün önünde kafasını alsın.
Yada kaçma. Haşdi Şabii (Şii) gruplar gelip senin gözünün önünde karına-kızına tecavüz etsin. Onlara işkence etsin. Gözünün önünde kafasını alsın.
Yada kaçma. Savaş diyeceğim ama bu örgütler tanklarla geliyor. Adamlar AK-47'lerle geliyor. RPG'lerle, doçkalarla geliyor. Sende taş mı atacaksın :)

Bu yüzden içi boş siyasetçilerinin dediklerini dinlemeyin. Gece; başını yastığa koyunca bir düşün bunu. Ülkede bir iç savaş olsa ne yapardım diye. Bir empati kur.

Zaten empati kuramıyorsan yaşaman için bir sebep yok.
Her konuda böyle empati kurun diyen biri oluyor. Yahu adamların gelmesinde sığınmasında sorun yok zaten. Üsttekileri hiç mi okumadın ne kadar arsızlar, gelip nargile sefası çekiyorlar ayrıca ülke onlarınmış gibi yaşıyorlar. Çoğu şeyde bizden daha iyi yararlanıyorlar. Burada suç Suriyelilerde değil, bu hakkı verenlerde. Türkiye; Amerika, Almanya gibi gelişmiş bir ülke değil. Asgari maaş ile hayatta kalmaya çalışan Türk oğlu Türkler var iken Suriyelilere verilen haklar haksızlık. İstedikleri üniversitelere gidebiliyorlar ya daha iyisi mi var?

Adamlar bizden daha iyi, daha lüks yaşıyor gibi saçma yorumlar var, vatanları yok, ne lükslüğünden bahsediyorsunuz?

Her konuda böyle empati kurun diyen biri oluyor. Yahu adamların gelmesinde sığınmasında sorun yok zaten. Üsttekileri hiç mi okumadın ne kadar arsızlar, gelip nargile sefası çekiyorlar ayrıca ülke onlarınmış gibi yaşıyorlar. Çoğu şeyde bizden daha iyi yararlanıyorlar. Burada suç Suriyelilerde değil, bu hakkı verenlerde. Türkiye; Amerika, Almanya gibi gelişmiş bir ülke değil. Asgari maaş ile hayatta kalmaya çalışan Türk oğlu Türkler var iken Suriyelilere verilen haklar haksızlık. İstedikleri üniversitelere gidebiliyorlar ya daha iyisi mi var?

Sen oyun oynayarak egleniyorken, onlar eglenmeyecek mi?

Suriye'den Turkiye'ye gelmek ne demek haberin var mi :). Magaradan cikip metropole girmek gibi bir sey. Suriye'deki savas sesleri yok. Savas jetlerinin sesi yerine yolcu ucaklarinin sesini duyuyor. Silah seslerinin yerine cocuk sesleri.(kalmadi ama😢)

Adamlar savastan kacti diye hergun yas mi tutacaklar? Elbet bir gun yeni hayata baslayacak, duzenini, ailesini kuracak. Bayram icin geri akrabalarinin yanina gidecek. Oturdugun yerden sallamak kolay. acaba o ic savasin icinde olsan ne dusunurdun?

Siyasi ideolojilerinizi bir kenara birakin. Humanist olun. Ama maalesef...

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorarım size Dünya'nın hangi ülkesinde mülteciler bayram tatiline ülkelerine gidebiliyorlar?
Madem gidebiliyorlar, sınırsız kalsınlar orada o zaman. Nasıl olsa bayramda savaş yok ya orada.
Adamlar savastan kacti diye hergun yas mi tutacaklar? Elbet bir gun yeni hayata baslayacak, duzenini, ailesini kuracak. Bayram icin geri akrabalarinin yanina gidecek.
Her gün yas tutsunlar demiyoruz. Söyle bakalım, dünyada hangi ülkede mülteciler bu kadar uzun kalır ve o ülkenin insanlarından daha çok lüks içinde olurlar?

Sen oyun oynayarak egleniyorken, onlar eglenmeyecek mi?

Suriye'den Turkiye'ye gelmek ne demek haberin varmi :). Magaradan cikip metropole girmek gibi birsey. Suriye'de ki savas sesleri yok. Savas jetlerinin sesi yerine yolcu ucaklarinin sesini duyuyor. Silah seslerinin yerine cocuk sesleri.(kalmadi ama😢)

Adamlar savastan kacti diye hergun yas mi tutacaklar? Elbet bir gun yeni hayata baslayacak, duzenini, ailesini kuracak. Bayram icin geri akrabalarinin yanina gidecek. Oturdugun yerden sallamak kolay. acaba o ic savasin icinde olsan ne dusunurdun?

Siyasi ideolojilerinizi bir kenara birakin. Humanist olun. Ama maalesef...
Hala anlamak istediğin gibi anlıyorsun. Birkere benle Suriyeliyi kıyaslayamazsın özelimi de yazmak istemiyorum. Suriyeli eğlenebilir ama bak bakayım kaç işsiz, atanamayan, asgari maaşlı insan eğlenebiliyor? Adam ailesini geçindirmekte zorlanıyor. Suriyelilere bedava maaş, bedava sağlık hizmeti, bedava konaklama. Çalışmıyorlar bile çoğu. Nasıl bir yerden geldikleri bunu değiştirmez apaçık adaletsizlik VAR. Bu arada Türk ordusu sayesinde çoğu yerde artık savaş yok, eğer bayram ziyaretine gidebiliyorsa orada yaşamını da sürdürebilir . Tabi Türkiyedeki beleş hayata alıştılar. (Buraya zibilyon tane Suriyelinin kapkaç, taciz, tecavüz, adam öldürme haberi atabilirim ister misin?)

Hiç uzun uzadıya yazmaya gerek yok, bu ülkede göçmen sadece Suriyeliler mi? Bu ülkede yaşayan milyonlarca siyahi vatandaş var Afrika kıt'asından kaçıp buralara gelen. Ki oralarda yukarıda bir arkadaşın yazdığı silahlı çetelerin, kafa kesenlerin, tecavüzcülerin, açlığın, salgın hastalıkların, imkansızlıkların tillahı var emin olun. Bu adamların toplum yaşamına zarar verdiğini, etrafta insanları rahatsız ettiklerini, devletten imkanları hamudu ile götürüp yerli esnafa zanaatkara tüccara zarar verdiğini gördünüz mü? Münferit varsa vardır ben şahsen hiç görmedim. Bu ortadoğu farelerinde fuhuş var, uyuşturucu var, hırsızlık var, "kaçıp sığındığın ülkede" çeteleşip insanları tehdit etme var. Var oğlu var. neyin empatisini kuracam bunlarla ben?

Rezillik : İstanbul Kavaklıdaki lüks site Suriyeli mülteciler tarafından...

Hala anlamak istediğin gibi anlıyorsun. Birkere benle Suriyeliyi kıyaslayamazsın özelimi de yazmak istemiyorum. Suriyeli eğlenebilir ama bak bakayım kaç işsiz, atanamayan, asgari maaşlı insan eğlenebiliyor? Adam ailesini geçindirmekte zorlanıyor. Suriyelilere bedava maaş, bedava sağlık hizmeti, bedava konaklama. Çalışmıyorlar bile çoğu. Nasıl bir yerden geldikleri bunu değiştirmez apaçık adaletsizlik VAR. Bu arada Türk ordusu sayesinde çoğu yerde artık savaş yok, eğer bayram ziyaretine gidebiliyorsa orada yaşamını da sürdürebilir . Tabi Türkiyedeki beleş hayata alıştılar. (Buraya zibilyon tane Suriyelinin kapkaç, taciz, tecavüz, adam öldürme haberi atabilirim ister misin?)

Neden seninle Suriyeliyi karsilastiramam? Sen ustun irk misin?

Bu ulkeyi kurtaran, ve kuran adamin dediklerine bakalim. Ekside gorebilirsin...
atatürk milliyetçiliği

Birde atanamayan, issizler var...

Saglik alanindan konusmak istiyorum, ogretmenlik falan o konularda bir bilgim yok. Bilgim olmadigi konularda konusmam.

Basbakan Sn. RTE, secim vaatlerinde sehir hastaneleri sozu vermisti. Ve secimi kazandi.

Ve yanlisim yoksa 2010-2013 yillari arasinda heryere catir cutur hastaneler dikilmeye baslandi. Tabii bu kadar hastaneye bir suru hemsire/doktor gerek. Ve tam o zamanlarda Saglik Meslek Lisesi okuyanlar, ATT okuyanlar hemen atama aldilar. Tam hatirlamiyorum ama 65 puanla yerlesen vardi. Ama artik o hastaneler doldu. Suan ATT okuyan kimse yok. Universitelerde paramedik (karisitiriyor olabilirim) okuyanlar universiteyi birakti. Cunku atama yok. Niye okusunlar?

5 Temmuz Darbesinde Emniyetin resmen ici bosaltildi. Ve 2 kelimeyi bir araya getirip konusamayan tipler polis oldu. Yine dusuk puanlarla atandilar.

Asgari ucret 1 kisiye yeter demek isterdim ama yetmiyor. Bizim aile 4 kisi. Ev kendimizin. Anne-babam asgari ucretle calisiyor. 2 kisi calisip ev kirasi vermememize ragmen ayin sonunu getirmekte zorluk cekiyoruz. Ve ben ve kardesim bunu hissediyoruz. Hamd olsun, ac degiliz acikta degiliz. Ama ulkenin ekonomisi malum. Amerika ekonomisini toparlayabilmek icin saga sola carpiyor. Vergiler arttirildi. Once Rusya, sonra Iran, sonra Çin, simdi de Turkiye.

Yani o ustunde Ataturk'un oldugu kagit parcasi deger kazanmadigi surece cok zor. Allah asgari ucretliye yardim etsin demekten baska elimden birsey gelmiyor.

Suriyelilere bedava maas yok. Suriyelilere Kizilay kart veriyor. Ve yapilan harcamalar AVRUPA BIRLIGI tarafindan fonlaniyor. Yani hukumet para falan vermiyor. Ama devlet elbette yardim yapiyor.

Suriyelilere beles ev yalani daha nereye kadat devam edecek anlayabilmis degilim. 2016'nin yalan dolan olmus haberi.

Saglik konusunda temel saglik yardimlari sadece Suriyeliler icin degil, herkese ucretsiz. Ama teme diyorum. Basin agriyinca antibiyotik almaya gidersen(!) elbette o ilacin parasini vereceksin.

Calismiyor bir cogu? Ben Çanakkale/Merkez'de yasiyorum. Irkcilik yada yanlis anlamayin ama insaatlarda hep Suriyeli yada Kürtler calisiyor. Ayni sekilde, carsida Afganlar toplaniyor. 40-50 kisi oluyor. Saat 9 gibi olunca arac onlari toplayip ise goturuyor.

Ayrica isteyen calisir, isteyen calismaz. Adamin keyfinin kâhyasimisin?

Benim liseden Suriyeli bir arkadasim vardi. Cocugun kactigi koye 1 hafta sonra DEAŞ baskin yapmis. Tum halki infaz etmisler. Klasik.

Bu cocuk TOKI konutlarinda oturmuyordu. Hasta olmamak icin yazin bile uzun kollu giyiyordu. Ustu basi duzgun bir cocuktu. Haftasonlari calismaya gidiyordu. Ondan hicbir kotuluk gormedim.

Ama su durumu da gordum. Ben iskelede balik tutarken Suriyeli birisi geldi yanima. Bir kamis ve makina cikardi. Milyarlik kamis ve makina. Ustu basi duzgun birisi. Kimdir ne is yapar bilmiyorum. Ama yanindaki arkadasiyla konusurken Arapca gibi bir dil kullaniyordu.

Simdi ikisi de Suriyeli. Biri fakir, digerinin haki vakti daha yerinde. Simdi bu ikisini de ayni kefeye koyamayiz dostum.

Sen bayram ziyaretine Istanbul'dan memleketine gidebiliyorsun. Niye Istanbul'da ki kurulu hayatini, isini bir kalemde silip memleketine gitmiyorsun? Cunku Istanbul'da memnun oldugun bir duzenin var.

Ayni sekilde. O Suriyelilerin artik Turkiye'de duzenli bir isleri var. Bazilari is kurdu, patron oldu. Bazilari ise basladi. Ev aldi. Evlendi.

Simdi bu adamdan nasil ulkeyi terk etmesini beklersin?

Ayrica Turk Ordusu sayesinde savas bitmedi. Suriye'de halen ic savas devam ediyor. Sadece TSK&ÖSO kontrolunde ki bolgeler de emniyet saglandi. Ama Esad'in bir emriyle Idlib vurulabiliyor.

Empati yap diyorum. Yapmiyorsun. O zaman onlarin cektigi aciyi, drami anlayamazsin.

Senin o X Partisinin kafana soktugu ideolojiyi kafandan sokup at. Elini vicdanina koy. O ic savas Turkiye'de. TSK, hukumete muhalif tum partileri fesh etmis. Karsi cikan, eylem yapan herkesi catir catir vuruyor. Bu ic karmasiklikta pkk da ayni sekilde doguda etkinligini arttiriyor.

Sen ne yaparsin? Bana bunun cevabini ver. Birak multecileri.

Son düzenleyen: Moderatör:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı