Türklerin kalitesiz ve kolay oyun oynaması

Velet kitleden bahsediyor. Evet çok boş oyunlar oynuyorlar. Oynadıkları oyunlar da öldürme ve pusu kurmadan ibaret. Simülasyon ve beceri oyunları Türkiye'de pek rağbet görmüyor.

Şöyle bir baktım konu hakkında verdiğiniz cevaplara falan da hala içi dolu bir argüman göremedim. Şimdi boş ve kalitesiz oyunlar oynuyorlar diye bir isyanda bulunmuşsunuz fakat örneklendirmemişsiniz, bir kaç kişi de sormuş "Sizce kaliteli oyun hangisi" gibisinden cevapta vermemişsiniz. Basit ve kalitesiz oyun nedir ? Kime göre, neye göre Hangisidir ? Kaliteli ve basit olmayan oyun nedir ? kime göre, neye göre hangisidir ? Bunlara cevap verirseniz daha iyi bir tartışma olacağını düşünüyorum. Ha unutmadan bir de "Türklerin kalitesiz ve k..." gibisinden genelleme yapan bir cümle var başlıkta, eğer Türk iseniz kendi yaptığınız genellemeye düşüyorsunuz, değilseniz sorun yok.

Boşuna beğenmedim atmışsınız gayet haklı bir mesaj bu yaş kitlesi oyunların adını bilmiyor bırak oynamayı.

Hiç kalkıp RDR2 oynanıyor kaliteli demeyin onu da Rockstar yapmasa, popüler olmasa kimse oynamazdı. Onu bile nasıl oynuyorlar "at sürem, manzara izleyem". Geçen bir tane çomar buralarda Nier Automata en kötü oyun diye sayıklıyordu IQ yetmediyse artık. Bu çok basit bir örnekti.

Hiç yoksa %80'lik kitlenin bildiği şu "fivem, pubg, fortnite, cs:go, valorant, lol" en fazla 2-3 oyun eklersin yanına, ki onlar da böyle loresuz basit şeyler çıkar. Genshin Impact oynayanlar bile bunların yanında entelektüel kalıyor.
Sanırım NieR Automata hakkında benden bahsediyorsunuz, şöyle bir yorum yapıp NieR Automata'yı savunmanız çok absürt çünkü hikayeyi bir kenara bırakıp oyun olarak bakıldığında NieR Gestalt da, Automata da iyi oyunlar değiller, hatta epey kötüler. Onları taşıyan tek bir şey var o da sundukları hikayeleri. Ancak ben film izlemiyorum oyun oynuyorum. Kaldı ki NieR: Automata, NieR: Gestalt'tan bile daha kötü bir yapım.

Drakengard ve NieR evrenini ben de seviyorum ama bu tek başına bir oyuna iyi demek için yeterli değil, sırf içerisinde felsefe var ve insanlığa dair metaforlar barındırıyor diye bir oyuna başyapıt diyecek değilim oyun oynuyorsam oynanışa bakarım. Ayrıca, sizin gibi düşünmeyen birine "çomar" demeniz de hiç hoş bir davranış değil.

Son düzenleme:
Herkesin aynı oyun zevkine sahip olacak diye bir kaide yok. Gta SA gibi oyunlar biz 9-10 yaşlarındayken bize en iyi oyun gibi geliyordu. Bakış açımız geliştikçe ve oyunları anladıkça yavaş yavaş açılmaya başladık.
Herkes en iyi fps oyununu falan tartışmış. Ya birisine Zula çok iyi gelebilir, onu oynar kardeşim? Yaşıyla falan bağlamanın ne alakası var? Ücretiyle falan ne alakası var? Kim neyi seviyorsa onu oynar.. Yabancıların hepsi mükemmel oyunlar mı oynuyor? Sanki onlarda 9-10 yaşında çocuklar dünyanın en gelişmiş oyunlarını oynuyor da bizimkiler Zula'da Minecraft'da kitlenmiş gibi konuşuyorsunuz. Bizde MC oynayanın belki 10 katı ruslarda vardır. Bizde CSGO oynayanın belki 10 katı ruslarda vardır..

Herkes fikrini belirtmiş o zaman bende belirteyim. FPS alanında Türk yapımı olmasa da Türkiye ile tanışmış en iyi oyun S2 Son Silah'tır. MMORPG alanında en geniş oyunlar Knight Online, Silkroad vs vs mesela bu oyunları burada çoğu kişiye sorsam sadece adını duymuştur fakat hala milyonlar tarafından oynanıyor.

LoL için "basit" diye bir algı var, öğrenmesi ve temel seviyeye gelmesi kolay, buna diyecek birşey yok ama ustalaşması oldukça zor.Mental, refleks gündem takibi isteyen bir oyun."Basit" diyip genelleme yapanlara anlam veremiyorum.

Değindiğiniz konuya gelirsek, kalite algısı kişiden kişiye değiştiğinden net birşey söylenemez.Bana göre kaliteli olan oyun sana veya başkasına göre kalitesiz olabilir.Bana göre mesela Age of Empires 2 oldukça kaliteli bir oyun, ve çevremdekilerin birçoğu da oynuyor, Darksouls, GTA 5, RD2, Forza Horizon 4, Sekiro gibi kaliteli buldugum yapımları da oynayan birçok genç var.Daha fazla gençle tanışmanızı tavsiye ederim :)

Sanırım NieR Automata hakkında benden bahsediyorsunuz, şöyle bir yorum yapıp NieR Automata'yı savunmanız çok absürt çünkü hikayeyi bir kenara bırakıp oyun olarak bakıldığında NieR Gestalt da, Automata da iyi oyunlar değiller, hatta epey kötüler. Onları taşıyan tek bir şey var o da sundukları hikayeleri. Ancak ben film izlemiyorum oyun oynuyorum. Kaldı ki NieR: Automata, NieR: Gestalt'tan bile daha kötü bir yapım.

Drakengard ve NieR evrenini ben de seviyorum ama bu tek başına bir oyuna iyi demek için yeterli değil, sırf içerisinde felsefe var ve insanlığa dair metaforlar barındırıyor diye bir oyuna başyapıt diyecek değilim oyun oynuyorsam oynanışa bakarım. Ayrıca, sizin gibi düşünmeyen birine "çomar" demeniz de hiç hoş bir davranış değil.

Senin olduğunu düşünmüyorum adam direkt "dünyanın en kötü oyunu NieR Automata" yazıp geçmişti. Yoksa yalnızca soundtrack ve hikayeden bile onu hak edecek bir oyun değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı