TürkNet düşük indirme hızı

Jackdaw713

Hectopat
Daha fazla  
TürkNet kullanıcısıyım ve uzun zamandır kullanıyorum. 4 aydır indirme hızım çok düşük ilk başta pandemi sürecinde yoğunluk sebebiyle olabileceğini düşündüm fakat hiçbir arkadaşımın böyle bir sorun yaşadığını görmedim. Sorunun neden kaynaklı olduğunu bulamadım. Telefondan yaptığım testlerde de düşük hız alıyorum. Modem eski fakat sıkıntı olduğunu düşünmüyorum çünkü başkasının modemi ile de denedim çok bir fark yoktu.

TürkNet'e durumu bildirdim saha ekiplerinin incelediğini ve sorunun altyapı ile alakalı olmadığını söylediler. Bina girişindeki anktastre kutusunda itibaren daire içine kadar bütün bağlantı noktalarını kontrol etmem gerektiğini. Bu kontrollerin sağlanması adına bana yerinde destek ekiplerini gönderebileceklerini söylediler. Sizce sıkıntı neden kaynaklı olabilir?

Not: Bazen 3Mbps'lere düşebiliyor bazen de 35Mbps'lara çıkabiliyor çok değişken gün içerisinde hep değişiyor.
Not2: 75Mbps paket kullanıyorum.(Santrale olan uzaklığımdan dolayı en fazla 60 alabileceğimi söylediler.
Not3: İlk fotoğraftaki testi öğlen 12 civarında yaptım, ikinci ise öğlen 4 civarında, üçüncüyü de başka bir gün yapmıştım.
Not4: TürkNet'in kendi sitesinden teknik bilgiler kısmından aldığım ekran görüntüsü de 4. fotoğraf.

Dosya Ekleri

• bunu çözmem lazım.png
    bunu çözmem lazım.png
    16,6 KB · Görüntüleme: 46
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    14,9 KB · Görüntüleme: 35
  • ss.png
    ss.png
    11,1 KB · Görüntüleme: 35
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    3,3 KB · Görüntüleme: 42
En doğru hız testi nperf dir. Diğerleri sapıtıyor güven vermiyor bana kesinlikle. İnternet sağlayıcıları sizin dışınızdaki kullanıcıların yoğunluğuna göre hız düşebiliyor malesef. gece 12 gibi nperf den ölçerseniz daha yüksek hız aldığınızı görebilirsiniz. Ayrıca hız testi yaparken başka hiçbir cihaz bağlı olmasın modeme, arkaplanda indirme yapan uygulamalar yüzünden de test sonuçları yanlış çıkar.

Sadece kablosuz testler mi düşük çıkıyor ? Kablolu dahil mi ?
Kablolu çok fazla test yapmadım ama bazen düşük çıkıyor mesela 2dk önce yaptığım 2 test biri kablolu biri kablosuz. Kabloluda da kablosuzda da çok farklı sonuçlar çıkabiliyor. Ve bu yaptığım yeni sonuçları modemin yerini değiştirerek yaptım yani farklı bir odanın hat kablosuyla bağladım.
En doğru hız testi nperf dir. Diğerleri sapıtıyor güven vermiyor bana kesinlikle. İnternet sağlayıcıları sizin dışınızdaki kullanıcıların yoğunluğuna göre hız düşebiliyor malesef. gece 12 gibi nperf den ölçerseniz daha yüksek hız aldığınızı görebilirsiniz. Ayrıca hız testi yaparken başka hiçbir cihaz bağlı olmasın modeme, arkaplanda indirme yapan uygulamalar yüzünden de test sonuçları yanlış çıkar.
nperf, TürkTelekom'un kendi hız testi speedtest hepsini denedim hepsinde yakın sonuçlar çıkıyor ve testleri yaparken hiçbir cihaz bağlı olmuyor veya uygulama açık olmuyor.

Dosya Ekleri

• Screenshot_3 - Copy.png
    Screenshot_3 - Copy.png
    4,9 KB · Görüntüleme: 39
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    7,7 KB · Görüntüleme: 31
Farklı odanın kablosuyla bağladığınıza göre paralel hat mevcut demektir. Bir yerde bunların eki olması lazım. Sadece bir odayı çalıştıracak şekilde ayarlayıp, diğerlerini iptal edip deneyin.

Paralel hatlar DSL sinyali için uygun değildir.

Yeni konular

Geri
Yukarı