TürkNet vs NetSpeed

Sonuçta herkes kendi kullandığını tavsiye ediyor. Şu aralar Gıbır.net diye bir firma görüyorum. Bir sorun yaşarsanız deneyin derim. Zaten taahhüt yok.

TürkNet bana YAPA alt yapısındasın demişti. Geçtim TürkNet'e ama ne YAPA'ya geçebildim, ne de alt yapı sorgulamam da YAPA görebiliyorum. Bu firma da 100 mbps hızı TürkNet'ten 10 TL daha ucuza veriyor. Çok yorumunu okudum ve baya olumluydu. Açıkçası bende geçmeyi düşünüyorum. Şu an TürkNet'ten memnunum ama dolandırılmış hissediyorum kendimi.

Araştırdığımda maillere 2-3 saat içinde cevap verildiğini gördüm. Ama sesli destek sistemi cidden berbatmış. Bakalım başıma neler gelicek.

Eğer ciddi bir sorun yaşarsan geçmiş olsun. Acemi gibi destek ekibi.

Yorumların çoğu sinir krizi geçirtecek kadar saçma ve yanlış bilgi içeriyor.

Bakın öncelikle internet altyapınızı bilmeniz gerekiyor. Ondan sonra ise internet sağlayıcılarının sunucularının size uzaklığını bilmeniz gerekiyor.

Bunu arayın ve sordurun bu kadar basit bir işlem. İstanbulda iseniz zaten tüm sağlayıcılar eşit uzaklıkta diyebiliriz.

Şimdi bu bilgileri ne yapacağız? Ne saçmalıyor bu çocuk derseniz:

Adsl hat kullanıyorsanız düşük upload alacağınızı bilmeniz gerekiyor. Ayrıca teoride 24 verir ancak sen bunun 16sını düzgün kullanırsın.

Vdsl hat kullanıyorsanız 100mbit seviyelerine kadar ulaşırsınız. Upload ise 10'u bile bulabilir.

Fiber kullanıyorsanız bu en son 100mbit demiştim onu 10 ile çarpın işte o da sizin hattınızda alabileceğiniz hız seviyeleri.

Tamamdır, bu kısa bilgilerden sonra hattınızı bildiğinizi var sayıyorum. Şimdi size sunucusu en yakın olan ve dış sunuculara da dns sağlayan bir sağlayıcı bulun.

Bakın bu dış sunuculara dns sağlama meselesi her firmada yok ve bunu modemden siz de ayarlayabilirsiniz ancak internet sağlayıcınız yapıyorsa ayarlamaya vs. uğraşmıyorsunuz ve daha verimli oluyor.

Buraya kadar elemelerimizi vs. yaptık. Şimdi ise destek kısmına geçiyoruz, destekleri ne kadar ilgili onlara göz atın. Tavsiyem dış sitelere bakmayın kendiniz deneyin çünkü daha 4mbps internette 8k internet izleyebileceğini düşünen cahil bir toplumumuz var. Hani izlersin bir şekilde ama 5-6 kişi bağlanmış + birisi online oyun oynuyorken izlenmez.

Son ince dokunuşu da yaptığımıza göre bitti. Kalanlar arasında en ucuzu ve ideal hıza sahip olanı mükemmel bir seçim.

Unutmamakta fayda var sinyal kaybı nedeni ile 24lük paketten 21 35lik paketten 32 gibi hızlar alabilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı