TurkNet hız düşüklüğü

Hocam bina içi prizden gelen kablo mu kullanıyorsunuz yoksa dışarıdan CAT5-CAT6 kablo ile mi kullanıyorsunuz?
Hocam, bina çok eski bir bina. 9 katlı, 3.katta internet kutusu. Binanın dışından bildiğiniz telefon kablosu ile 9. kata kablo çekmişler binanın dışından geliyor evin içine baya binanın bir yüzeyini dolaşıyor.

Hocam, bina çok eski bir bina. 9 katlı, 3.katta internet kutusu. Binanın dışından bildiğiniz telefon kablosu ile 9. kata kablo çekmişler binanın dışından geliyor evin içine bayağı binanın bir yüzeyini dolaşıyor.

Telefon kablosu ise belli bir metreden sonra performans düşüklüğü olabilir. En sağlıklısı CAT6 kablo çektirmek.

Hocam, bina çok eski bir bina. 9 katlı, 3.katta internet kutusu. Binanın dışından bildiğiniz telefon kablosu ile 9. kata kablo çekmişler binanın dışından geliyor evin içine baya binanın bir yüzeyini dolaşıyor.
Eskiden de bu sorunu yaşıyor muydunuz? Eğer yeni yeni yaşamaya başladıysanız bina içi tesisatınızdan dolayıdır muhtemelen. Bir CAT5 kablo ile değiştirirseniz ankastreden gelen kabloyu daha stabil bir sonuç alırsınız. Gerçi yüksek hızlar almadığınız için yine sağlam bir telefon kablosu çekseniz de işinizi görür fakat CAT5 veya CAT6 kablo önerimdir.

Hocam, bina çok eski bir bina. 9 katlı, 3.katta internet kutusu. Binanın dışından bildiğiniz telefon kablosu ile 9. kata kablo çekmişler binanın dışından geliyor evin içine bayağı binanın bir yüzeyini dolaşıyor.

Şunu da sormak isterim, kablonuz internet kutusunun içine mi çakılı yoksa klasik türktelekomcu taktiği ile dışarıya 1 çift bakır kablo bırakıldı ve sizde kendi kablonuzun dışını soyup bakırları elektrikçi düğümü atıp siyah bantla bantladınız mı?

Şunu da sormak isterim, kablonuz internet kutusunun içine mi çakılı yoksa klasik türktelekomcu taktiği ile dışarıya 1 çift bakır kablo bırakıldı ve sizde kendi kablonuzun dışını soyup bakırları elektrikçi düğümü atıp siyah bantla bantladınız mı?
Hocam bu 2 işlem arasında ki fark ne olur? Ben 2.söylediğiniz gibi kullanıyorum. Gelip port açıyorlar 2 tane kablo bırakıyorlar ben de kabloyu çekip bağlayıp bantlıyorum bu şekilde kullanıyorum. Kutunun içine takılı olunca ne gibi faydası oluyor acaba?

Hocam bu 2 işlem arasında ki fark ne olur? Ben 2.söylediğiniz gibi kullanıyorum. Gelip port açıyorlar 2 tane kablo bırakıyorlar ben de kabloyu çekip bağlayıp bantlıyorum bu şekilde kullanıyorum. Kutunun içine takılı olunca ne gibi faydası oluyor acaba?

Biz bu işleme kısaca ek diyoruz. Ek yaparak bağlantı yapmak bağlantı kalitesini düşürür birçok sorun ortaya çıkmaya başlar örneğin internet kopmaları hız sorunları vb. en güvenlisi bütün eklerden kurtulmak ve kablonuzu kutunun içine çakmanız gerekmektedir. Bu daha sağlıklı bir bağlantı yapmanıza olanak sağlar.

Peki evinize giren kablonun ucu ile telefon kablosu aynı şekilde dışında ki plastik soyulup veya yakılıp bakır kabloları elektrikçi düğümü atıp siyah bantla mı kaplı yoksa RJ11 uç yani modeme giren uç CAT6 kablonuza mı çakılı?

Son düzenleme:
Klasik taktik, dışarıda karman çorman duruyor kablolar 24 daire var binada. Hepsinin kablosu orada. Canlı yayın programı kullanıyorum, upload 1500 mbps ile 9000 mbps arası dalgalanıyor sabit bir hız olmuyor. Bir şey indirirken de download aynı şekilde oluyor.
Biz bu işleme kısaca ek diyoruz. Ek yaparak bağlantı yapmak bağlantı kalitesini düşürür birçok sorun ortaya çıkmaya başlar örneğin internet kopmaları hız sorunları vb. en güvenlisi bütün eklerden kurtulmak ve kablonuzu kutunun içine çakmanız gerekmektedir. Bu daha sağlıklı bir bağlantı yapmanıza olanak sağlar.

Peki evinize giren kablonun ucu ile telefon kablosu aynı şekilde dışında ki plastik soyulup veya yakılıp bakır kabloları elektrikçi düğümü atıp siyah bantla mı kaplı yoksa RJ11 uç yani modeme giren uç CAT6 kablonuza mı çakılı?
Benim kablolar klasik elektrik bantlı.

Son düzenleme:

Yok hocam modeme giren uca RJ11 çaktım tabii ki. Ben de 100 Mbps paket kullanıyorum. 1 ay öncesine kadar 30-35 Mbps anca alabiliyor idim. Sonra tesisat kablomu değiştirdim lâkin çok bir bilgim olmadığı için telefon kablosu aldım salak gibi. Şimdi 75 Mbps alabiliyorum. Şimdi müsait bir zaman bulunca CAT5 veyahut CAT6 kablo alıp yeniden değiştirmeyi planlıyorum.

Klasik taktik, dışarıda karman çorman duruyor kablolar 24 daire var binada. Hepsinin kablosu orada. Canlı yayın programı kullanıyorum, upload 1500 Mbps ile 9000 Mbps arası dalgalanıyor sabit bir hız olmuyor. Bir şey indirirken de download aynı şekilde oluyor.

Benim kablolar klasik elektrik bantlı.

Hocam bu kabloyu normal bir elektrikçi çekebilir mi? Kime yaptırayım temiz bir iş olsun tekrar tekrar uğraşmayayım istiyorum.

Bütün eklerden kurtulmanız gerekiyor. Aşağıda ki internet kutusunda kapağı açtığınız zaman reglet kutularını göreceksiniz internetten bakarsanız reglet nedir ve reglet kutusuna kablo Krone bıçağı ile nasıl çakılır gibi videolar izlerseniz daha iyi olur. Size tavsiyem bir an önce eklerden kurtulun aşağıda ki kutuya kendi kablonuzu yuvanıza çakar ve diğer eve giren ucada RJ11 çakarsanız emin olun büyük farklar göreceksiniz. Tavsiyemi almak isterseniz ben RJ11 uçlarını CAT6 kabloma çakmak istediğimde sadece kabloları çakınca uç sağlam tutmuyordu bende CAT6 kablodan çıkan 2 kabloyu telefon kablosunun dış plastiğine geçirdim ve RJ11 ucu öyle çaktım çünkü daha sağlam ve stabil çakabiliyorsunuz. İçinde ki o plastik ile denedim de dörtgen olduğu için tam yapamadım. Ama bu yaptığım bir nevi hile gibi bir şey CAT6 kablo ama telefon kablosu :D

Not: RJ11 uçları çakmak için gereken pensenin kablo soyma yeri var telefon kablosunu o şekilde kusursuz biçimde soydum ve geçirdim.

Geri
Yukarı