TurkNet vs Kablonet

critnal

Hectopat
Merhaba, birkaç gündür eve internet bağlatmak için ISS ve paket arayışındayım ancak biraz araştırma sonrası TurkNet veya Kablonet'in en mantıklı karar olduğuna kanaat getirdim ancak sorun şu oturduğum binada Kablonet fiber altyapısı bulunuyor. Ancak müşteri hizmetleriyle konuştuğumda 100 Mbps download verebileceklerini aylık 230 TL fatura ücreti olacağını söylediler (ki zamlanmış olma ihtimali yüksek bu konuşma 2023 öncesindeydi) ve fiberden yararlanmam için eve KabloTV denilen işime yaramacak bir sistem kurulması da gerekiyormuş.

Öteki yandan TurkNet ise 70 Mbps download VDSL bağlantı sunuyor ve aylık 170 TL de bedeli var

Kısacası aradaki 30 Mbps fark ve fiber için aylık fazladan 60-70 TL ödemeye değer mi değmez mi?(evdeki internet kullanımı ise maksimum olarak akşamları Netflix 1080p ve iki tane bilgisayar bağlı oluyor)

Son düzenleyen: Moderatör:
Turksat kullaniyorum cok uzun zamandir ve farkli adreslerde de kullandim. Teknik sorunlara cozum hizlari vs gibi noktalarda kendileri bence en iyisi. Ne zaman bir sorun olsa cozum icin hemen aksiyon alabiliyorlar. Digerleri yok biz bakmiyoruz Turk Telekom gelecek yok su oalcak bu olacak diye izdirap yasatiyor. Yeni bir yere tasinirsam da Ilk onceligim Turksat olur. Internet hizi noktasinda da sorun yasamadim, ne yogun saatlerde ne de baska sebeplerden oturu hizim dusmedi. Bu durumu yasayan cok kisi var diger saglayicilarda. Ben sahsen Turksattan devam. :)

TurkNet'in sikayet sayisi da cok fazla. Yani kendileri kotu bir hizmet sunuyor gibi. Aradaki sikayet sayisi farkina bakin.

Eklemekte fayda var, bazen ayni servis saglayicilar adres ve altyapi sorunlari nedeni ile her adreste ayni kaliteyi veremeyebilir. Etrafiniza bir Turktelekom ve Kablonet kullananlara sorun isterseniz. Onlarin deneyimini ogrenmek iyi olur.

Altyapı anlamında her ilin ilçenin sokağın apartmanın internet performansı muhakkak farklı ben Üsküdar'da oturuyorum. İstanbul'da dağ başı değil lakin temel fark firmaların verdikleri internet ve veriş şekilleri. Bir yıl evvel TurkNet bağlattık evimize. Bu satırları yazmadan yine bir sorgulama yapınca VDSL altyapımızın desteklediği hızın 65 Mbps upload ında 8 Mbps olduğu indirme hızının tahhmini olduğuğunu 4 Mbps eksi fark yaratabileceği yazıyor sitesinde. Adresimizin verebildiği limit bu maksimum ("yok ben fiber kullanıyorum seninkide fiber olsa şöyle böyle iyi olurdu böyle iyi olurdu VDSL seninki ondan kötüdür" vs. demeyin).bir yıldan fazla kullandık en iyi alabildiğimiz değerler 15/18 Mbps indirme 3.5/4.2 Mbps upload oldu arızaya başvurduk arkadaş gedi "abi kablodandır" dedi. Baktı kaliteli CAT 6 "en kaliteli markanın abi modemdendir dedi " baktı piyasanın en iyi modemi cihaz bağladı vs uğraştı didindi. Allah hakkı için indirme 22/25 upload da 5'e çıktı bu arada zırt pırt kopmalar oluyor ona da hiçbir şey yapamadı bir hafta bu ayar gitti gitmedi yine çakıldı internet yerlerde sürünüyor. 135 TL de para ödüyoruz taahhütsüz ama illa zam gelecek minimun 170/180 TL oda en insaflısı...
Baktım olacak gibi değil kablo nete geçtik apartmanda kutu var 100 Mbps indirme 20 upload 210 TL modem kirasıda içinde 2 yıl taahhütlü ikinci yıl artı 24 TL artışla abone olduk. Modemimizi evin dışına merdiven altına almamıza arada iki duvar olmasına rağmen 50/85 indirme 10/20 arası upload hızlarını alıyoruz. Vallahi oyun indirirken geceden bırkıyorduk ertesi güne zor iniyordu oyun şimdi insan işi ben kablo netten memnunum 20 gündür kullanıyorum yılbaşında zam gelecekti belki başlığı açan arkadaşa faydası olur diye uzun uzun yazdım. Pingler de de çok büyük sıkıntı görmedim kullanımı engelleyecek düzeyde. Bir tek Benin telim oda genaral Mobile arada bağlantısında kopma oluyor. Başka cihazlarda laptop PC telefon bir sıkıntı yok.

Son düzenleme:
TurkNet interneti bağlatana kadar her telefonuna cevap verir ancak sorun yaşarsanız da karşınızda muhatap bulamazsınız. Kablonetin müşteri hizmetleri TurkNet'in müşteri hizmetlerine göre daha iyi ve 100 Mbps hız sunuyorlarmış. Ben olsam Kablonet alırdım, TurkNet hem zam yapmayacağı sözünü tutamadı hem de müşteri hizmetleri adamı çıldırtır. GigaFiber için geçilir TurkNet'e.

2 yıl sözleşme ile Kablonet daha mantıklı bence. Kablonet taahhüt sürem bitince TurkNet daha ucuz ona mı geçsem diyordum ama Kablonet'te kaldım. Sözleşmeden dolayı şu an Kablonet daha uyguna geliyor. GigaFiber olsa düşünmeden TurkNet'e geçerdim, onun harici geçeceğimi sanmıyorum.

TurkNet interneti bağlatana kadar her telefonuna cevap verir ancak sorun yaşarsanız da karşınızda muhatap bulamazsınız. Kablonet'in müşteri hizmetleri TurkNet'in müşteri hizmetlerine göre daha iyi ve 100 Mbps hız sunuyorlarmış. Ben olsam Kablonet alırdım, TurkNet hem zam yapmayacağı sözünü tutamadı hem de müşteri hizmetleri adamı çıldırtır. GigaFiber için geçilir TurkNet'e.

Müşteri hizmeti ve zam konusunda sonuna kadar katılıyorum. Allah'tan internet hızından memnunum, yoksa bende başka servise geçecektim.

TurkNet geçmeyin sakın. 3 haftadır kurulum yapmadılar randevuyu konuşmak için saat istediler belirlenen saatte asla aramadılar ertesi gün arasalar neyse 1 haftadır aramadılar.

Asla ama asla Turknet önermiyorum. 20 Aralık gibi kapattırmak için modemi gönderdim, modemi teslim almışlar ama hala iptal bile etmiyorlar.
Muhattap bulmak çok zor.
Durduk yerde xDSL numaranız silinebilir. Sonra tekrar adınıza abonelik oluşturma süreçleri başlatırlar.
Müşteri hizmetleri yok, papağan olan ve kendisine anlatılmış her şeyi tekrar eden destek ekibi varmış sözde.
Sırf bu yüzden mersindeki evimde Kablonet, Elazığdaki evimde türk telekom kullanıyorum. Muhattap bulayım da sorunumu geç çözsünler, yeter ki çözsünler.

Geri
Yukarı