Twitch'te yayın yapmak için ideal sistem hangisidir?

Tolga291

Centipat
Herkese Merhaba
Twitch'te yayın yapmaya karar verdim. İlk defa yayın yapacağım. Bunun için upload hızının önemli olduğunu gördüm ve tabi bilgisayar sistemininde. 2mbit hızın yayın için iyi olmadığını forumlarda okudum. Bu işe gerçekten gönül verdim, hevesliyim ve azimliyim. Sizden sadece değerli görüşlerinizi almak istiyorum. Öncelikle internet hızımı Türksatı arayarak download 16 mbps upload 2 mbit'ten download 50 mbps ve uploadı da 5 mbite çıkardım. Faturada 40 tl fazla gelecek tabi :)
Bu Twitch'te yapacağım yayını laptoptan yapacağım. Çünkü üniversitede bulunduğumdan sürekli yer değiştirmek durumunda kalıyorum. Laptobun webcamı mevcut oradan görüntü almayı düşünüyorum. Kulaklığım daha yok şuanlık laptobun hoparlöründen görültü filtrelerinden bastırarak gereksiz cızırtıları hallettim. Ama kafama takılan hala birkaç soru var. Buda bilgisayarımın bu Twitch yayını için uygun olup olmadığı ve tabi internetimde sizce yeterli mi? 🙂
Öncelikle hangi oyunlarla yayın yapacağımı söylemek istiyorum. Bunlar; Pubg Lite, League Of Legend, Zula gibi oyunlar. Bilgisayarımın çöp olduğunu düşünüyorum 😂 bu yüzden yüksek performans gerektiren oyunlardan uzak duracağım tabi Twitch'ten kazanç sağlarsam bilgisayarı yükseltirim. Ama sizden de bir görüş almamda fayda var. Sistem gereksinimlerim şöyle:

8 GB RAM (Kullanılabilir Miktar 7,85 GB) X64 BİT
İ5-6200U CPU @2.30 GHZ 2.40 GHZ
NVİDİA 940M (4GB EKRAN KARTI)

VE İNTERNETTE= 50 MBPS, 5 UPLOAD HIZI.

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim 🙂

Pubg lite ve zula açar ama ne kadar açar o düşündürüyor. Zaten düşük FPS alışık biriysen problem olacağını düşünmüyorum ama işlemciden verdiğinde bayağı bir sıkıntı yaşarsın 3.5 4k bitrate de ekran kartından ver bir nebze kasmalar gidecektir.

Pubg lite ve zula açar ama ne kadar açar o düşündürüyor. Zaten düşük FPS alışık biriysen problem olacağını düşünmüyorum ama işlemciden verdiğinde bayağı bir sıkıntı yaşarsın 3.5 4k bitrate de ekran kartından ver bir nebze kasmalar gidecektir.
obs sisteminde çıkışın kodlayıcısında x264 ve Quicksync.h 264 var bunlardan biri ekran kartıymış hangisini seçmeliyim ve işlem önceliğini normal normal üstü yüksek var hangisini seçersem bir faydası olur peki?

O işlemci ile yayını düzgün açabilmen bile zor. Oyunları yayın dışında açar ama yayındayken işlemci ağlar.
peki lolüde mi açmaz zula yada pubg lite ı geçtim bir yolu yok mu obs den birazda olsa toparlatabilir miyiz mbiti 2 den 5 e çıkardım bir faydası azda olsa olmalı diye düşünüyorum 1080p olmasada 720p de açması kafi
obs den bu şekilde kullandım 2 mbit hızındayken ve pubg lite berbattı pusluydu belki 5 mbite çıkarırsam düzelir diye düşünüyorum sizce nasıl olmalı obs den düzetlme şansım var mı

Dosya Ekleri

• IMG_5403.JPG
    IMG_5403.JPG
    1,7 MB · Görüntüleme: 50
  • IMG_5404.JPG
    IMG_5404.JPG
    2,1 MB · Görüntüleme: 42
Zaten işlemci ile açmamalı. 5mb upload varsa 4k bitrate ile ortalama bir kaliteyi yakalar ve ekran kartından da vermiş olur.
x264 kodu işlemci içindir diğerini seçeceksin ''New'' yazanını seç özellikle ekran kartından vermiş olursun.
Ayrıca OBS değilde streamlabs kullanmanı öneririm.
Daha kolay daha detaylı.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı