TYT Türkçe - Matematik netlerim artmıyor

Blacksidemre

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
2
Yer
İstanbul
Arkadaşlar merhaba. Başlıkta gördüğünüz gibi Türkçe ve matematik netlerim bir türlü artmıyor.

Matematik için konuşayım öncelikle. Az önce bir denemeyi daha bitirdim. 68 dakika sürdü. 19 D 6Y.

Genellikle hep aynı civarda geliyor doğru yanlış sayısı. Bundan önce Bilgi Sarmalı 2020 basım TYT matematik denemesini çözmüştüm. 20'nin üstüne atlamak istiyorum artık.

Genellikle fonksiyon, yüzde problemleri, olasılık ve geometriden gidiyorum. Fonksiyon 2 çıksa birisi garanti yanlış oluyor. O da bilgi sorusu oluyor. Olasılık yeni bitti ama üzerinde çok az durdum. Geometride çok az yapıyorum. Soru tarzları çok değişik. Klasiklere hiç benzemiyor. Karekök 0 yeni bitti. Birey B çözüyorum şu an.

Konu eksiğim de yok. Yeni nesillerde takılıyorum hep. Birey B'nin de basım yılı 2019. Çoğu klasik sorunlardan oluşuyor. Yeni nesil 1 testte 2 tane oluyor.

Bunların aksine AYT'de çat pat yapıyorum. Çok illet bir matematiği var TYT'nin.

O açığı bir şekilde kapatacağım. Matematikte nasıl seriye bağlayabilirim? TYT dert olsun istemiyorum artık.

Türkçeye geleyim. Sözcük türleri, cümlenin öğeleri ve anlatım bozuklukları konıalrım kaldı. Karekök ile 345'in denemelerini bitirmiştim. Genel olarak 25 net civarı yapıyorum. Paragraflardan gittiğim için yeni paragraf aldım. Onu yarıldım. Beni biraz hızlandırdı. Ama paragraf yanlışlarımdan kurtulamadım. Türkçe için önerilerinizi bekliyorum.

Fen sosyal yine ortalama. Fen için konu tekrar etmem lazım. Özellikle biyolojiye ayrı bir çalışma vermek lazım. Sosyalde de deneme ile ilerliyorum.

Türkçe'de iyi olmadığım için bol deneme çözmeniz dışında bir tavsiye veremeyeceğim ama matematik için birkaç tavsiye verebilirim. Öncelikle tüm soruları çok dikkatli okumanız gerekiyor, bir soruyu 2-3 kez okuduğunuzda hem dikkatiniz dağılır hem de zaman kaybedersiniz. Ayrıca okuduğunuz zaman ne yapacağınızı hemen anlamanız lazım. Atıyorum geometride bir kağıt katlandıysa hemen katlanan tarafların eşit, katlanan köşenin açıortay olduğunu yazmalısınız, hız sorusu ise hemen soruda değer vermelisiniz vs.
Eğer konu eksiğiniz yoksa eski nesil sorularla uğraşmak yerine yeni nesil sorulara yönelebilirsiniz, önemli olan sizin düşünce şeklinizi değiştirmek. Bol pratik yaptıktan sonra sorunun hikayesinin bir önemi kalmıyor, direkt denklemi kurup çözüyorsunuz.
Size tavsiyem normal çalışmanıza ek olarak günde 2-3 tane matematik denemesi çözüp sınavdan sonra yapamadığınız sorulara uzun uzun bakıp çözmeye çalışmanız. Yapamasanız bile üstüne çözümünü izledikten sonra bir daha o tip bir soruyu gördüğünüzde zaman kaybetmeden çözebileceksiniz.

Öncelikle tüm soruları çok dikkatli okumanız gerekiyor, bir soruyu 2-3 kez okuduğunuzda hem dikkatiniz dağılır hem de zaman kaybedersiniz. Ayrıca okuduğunuz zaman ne yapacağınızı hemen anlamanız lazım.

İlk 15 soruyu hemen anlayamadığım için hemen kopabiliyorum hocam. Onun haricinde problemler ile düz geometri sorularını rahatça yapabiliyorum. Sanırım deneme çöze çöze alışacağım.

Eğer konu eksiğiniz yoksa eski nesil sorularla uğraşmak yerine yeni nesil sorulara yönelebilirsiniz, önemli olan sizin düşünce şeklinizi değiştirmek. Bol pratik yaptıktan sonra sorunun hikayesinin bir önemi kalmıyor, direkt denklemi kurup çözüyorsunuz.

Sadece geometride klasik ilerledim hocam. Şimdi Birey B'deki zor sorular ile uğraşıyorum. Olmadı geometri denemesi alıp eksiğimi öyle kapatırım.

Size tavsiyem normal çalışmanıza ek olarak günde 2-3 tane matematik denemesi çözüp sınavdan sonra yapamadığınız sorulara uzun uzun bakıp çözmeye çalışmanız. Yapamasanız bile üstüne çözümünü izledikten sonra bir daha o tip bir soruyu gördüğünüzde zaman kaybetmeden çözebileceksiniz.

Günde 2-3 tane fazla gelmez mi hocam? Yani denemeler bol ama denemeden sonraki aynı net değerini görmek moral bozuyor. Normalde 2 günde bir çözüyorum. Yapamadığım soruların video çözümüne bakıp tekrar kendim yapıyorum. O konuda bir sıkıntım yok.

İlk 15 soruyu hemen anlayamadığım için hemen kopabiliyorum hocam. Onun haricinde problemler ile düz geometri sorularını rahatça yapabiliyorum. Sanırım deneme çöze çöze alışacağım.
O zaman son 25 soruyu önce halledip sınavı bitirdikten sonra kalanlarına dönmeyi deneyebilirsiniz.
Günde 2-3 tane fazla gelmez mi hocam? Yani denemeler bol ama denemeden sonraki aynı net değerini görmek moral bozuyor. Normalde 2 günde bir çözüyorum. Yapamadığım soruların video çözümüne bakıp tekrar kendim yapıyorum. O konuda bir sıkıntım yok.
Haklısınız aslında 1 tam TYT, 1 tane de branş denemesi olsa yeter.

Geometriyle başlamak istiyorum. "Verilen bilgileri kullanabilme işidir, görme işi değil."
Birey B nasıl bilmiyorum ama kolay yeni nesil sorular çözmek lazım çünkü çıkan 10 soruda 2-3 tane zor oluyor anca. Eğer sona da bırakıyorsanız o da sıkıntı oluşturuyor olabilir. Bir kaç denemede taktiğinizi değiştirin. Mesela problemlerden başlayın, geometri ile devam edin ve ilk 12 konu ile bitirin gibi.
Bir de Kenan Kara'nın bu serisini öneririm.

Matematik kısmına gelirsek aslında diyecek pek bir şey yok. Bu vb. serileri izlemek yararlı olabilir.
Deneme olarak günde 1 çözmek gibi şartlar bana saçma geliyor ve hiç uygulamadım zaten. Onu kendiniz belirlemeniz daha iyi olur.

Türkçe hakkında siz daha bilgilisiniz benden çünkü bir paragraf/dil bilgisi kitabı bile bitirmedim.😃
Ama cevabı işaretlerken kafanızda azcık bir pürüz varsa bile boş bırakmak iyi olabilir.

Son olarak genel denemede ders ders kaç dakika ayırıyorsanız, branş çözerken de o kadar (-5,+5 dk.) sürede çözmenizi öneririm. Belki yapıyorsunuzdur zaten.

Hız ve renk paragraf kitabı bana bayağı yaramıştı. Mat içinde ben genelde kalıp işlemler yerine pratik zekayla çözüyordum. Belli kalıpları ezberleyip soruya göre uyarlıyorsun. Çap fasiküllerine bak derim.

Geometriyle başlamak istiyorum. "Verilen bilgileri kullanabilme işidir, görme işi değil."
Birey B nasıl bilmiyorum ama kolay yeni nesil sorular çözmek lazım çünkü çıkan 10 soruda 2-3 tane zor oluyor anca. Eğer sona da bırakıyorsanız o da sıkıntı oluşturuyor olabilir. Bir kaç denemede taktiğinizi değiştirin. Mesela problemlerden başlayın, geometri ile devam edin ve ilk 12 konu ile bitirin gibi.
Kenan Kara'nın yazarlarından biri olduğu Acil Geometri kitabı geçen sene fasiküller dışında çözdüğüm ve 2 kat hızlanmamı sağlayan bir kitaptı, dersleri de kötü değildir heralde.

O zaman son 25 soruyu önce halledip sınavı bitirdikten sonra kalanlarına dönmeyi deneyebilirsiniz.

Taktiği değiştirebilirim hocam. Öyle ilerleyeceğim bir dahakine.

Evet, geometriyi hep sonra bırakıyorum. Sanırım taktik değiştirmek lazım. Tekrar serisine bakacağım, teşekkür ederim.

Türkçe hakkında siz daha bilgilisiniz benden çünkü bir paragraf/dil bilgisi kitabı bile bitirmedim.😃
Ama cevabı işaretlerken kafanızda azcık bir pürüz varsa bile boş bırakmak iyi olabilir.

Ben Avantaj'ın Türkçe fasikülleri ile Rüştü hocanın videolarından gittim. Fakat dediğim gibi bu 3 konu bana net arttırtmadı. Sadece paragraftan gidiyorum. Boş bırakmama hastalığı var bir de bende. Bundan dolayı sürekli netim düşüyor. Bunu da kesmem lazım artık.

Hız ve renk paragraf kitabı bana bayağı yaramıştı. Mat içinde ben genelde kalıp işlemler yerine pratik zekayla çözüyordum. Belli kalıpları ezberleyip soruya göre uyarlıyorsun. Çap fasiküllerine bak derim.

Hocam 1 ay filan kaldı. Artık soru bankalarına bakmam diye düşünüyorum. Çap'ın fiziklerini kullandım. Güzel fasiküller gerçekten.
Kenan Kara'nın yazarlarından biri olduğu Acil Geometri kitabı geçen sene fasiküller dışında çözdüğüm ve 2 kat hızlanmamı sağlayan bir kitaptı, dersleri de kötü değildir heralde.

Trigonometrisini kullanıyorum hocam. Soruları çok güzel. Reaksiyon denemeleri de elimde var. İnşallah hepsini eriteceğim.

Taktiği değiştirebilirim hocam. Öyle ilerleyeceğim bir dahakine.

Evet, geometriyi hep sonra bırakıyorum. Sanırım taktik değiştirmek lazım. Tekrar serisine bakacağım, teşekkür ederim.

Ben Avantaj'ın Türkçe fasikülleri ile Rüştü hocanın videolarından gittim. Fakat dediğim gibi bu 3 konu bana net arttırtmadı. Sadece paragraftan gidiyorum. Boş bırakmama hastalığı var bir de bende. Bundan dolayı sürekli netim düşüyor. Bunu da kesmem lazım artık.

Hocam 1 ay falan kaldı. Artık soru bankalarına bakmam diye düşünüyorum. Çap'ın fiziklerini kullandım. Güzel fasiküller gerçekten.

MEB kitaplarındaki ünite sonu değerlendirmelerine bak. Geçtiğimiz senelerde aynı soruların çıktığı oldu.

İlk 15 soru dediğiniz sayılar konusundan gelen olimpiyat sorusu tarzındaki sorular mı?
Eğer onlarsa ben geometriden başlayıp ilk o kısmı olabildiğince hızlı bir şekilde bitirmeye çalışıyorum çözdüğüm denemelerde.

Yeni konular

Geri
Yukarı