TYT'ye nasıl başlanılmalı?

Yasarefe

Hectopat
Daha fazla  
Ben şu an 12. sınıfa geçtim ve 2007 doğumluyum. Bu yaz tatilinde 4 5 saat TYT çalışmayı düşünüyorum, özellikle matematik dersine.
Şu an ilk gireceğim sınavdan bir umudum yok, 2 senelik bir süre bictim kendime ve 2 sene boyunca günde 4 5 saat belki 6 saat ders calisacağım.
Hayatım boyunca düzenli ders çalışmadım ve hâlâ nasıl baslicagim hakkında fikir üretemedim.

Şöyle bir şeyle başlamayı düşünüyorum, TYT matematikte en çok çıkan konu problemler bu konu hakkında rehber matematiğin 0'dan problemler kitabını almayı düşünüyorum.
Sizce alınır mı? Eğer alınmazsa konu anlatımı olan YouTube'da viedyosunu bulabilecegim bir yayın önerirseniz sevinirim.
Ve nasıl bir program yurutmem gerektiği hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

Not: Okulda derslerim iyiydi fakat hiç ders çalışmadığım için bilgilerim şu an yarım yamalak, ona göre bir şey önerirseniz sevinirim.
Bu arada eşit ağırlık öğrencisiyim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sıfırdan problemler alma öncelikle ilk 12 konu dediğimiz 4 işlem üslü sayılar kareköklü sayılar Ebob Ekok gibi konuları hallet. Direk problemlere atlar isen tökezlersin

Bir anda kendine yüklenme. 0 dan bir anda günde 6 saat çalışmaya başlarsanız sıkılırsınız ve bu sizin için işkenceye dönüşür. Bu sebeple günde 30dk 1 saat çalışmaktan başlayarak zamanla yavaş yavaş çalışma saatinizi arttırın. Gerisini halledersiniz zaten.

TYT fen konularına şimdiden başla. Ben şahsen not çıkararak çalışıyordum tavsiye ederim arkadaşlarımın hepsi enayisin internette not var zaten falan diyorlardı da hem yazarak daha iyi öğrenirsin hem de ileride AYT geçeceğin zaman bu konular unutulabiliyor. Kendi notlarından tekrar etmek gibisi yok. Ben bu sene TYT feni fulledim bu şekilde. Bir önerim de öyle çok fazla soru bankası çözme fende. Okulların vereceği 3 adımı çözsen yeter ama en önemlisi fende branş denemesi çöz her gün en az 2 tane. Matematikte de önce temel kavramları halledip sonra deli gibi problem abanman gerek. Geometri de öyle. Günlük paragraf cidden insanların önemsiz gördüğü bir şey ama bence günlük sadece 20-30 soru bile öyle fark ettiriyor ki inanılmaz yani.

TYT fen konularına şimdiden başla. Ben şahsen not çıkararak çalışıyordum tavsiye ederim arkadaşlarımın hepsi enayisin internette not var zaten falan diyorlardı da hem yazarak daha iyi öğrenirsin hem de ileride AYT geçeceğin zaman bu konular unutulabiliyor. Kendi notlarından tekrar etmek gibisi yok. Ben bu sene TYT feni fulledim bu şekilde. Bir önerim de öyle çok fazla soru bankası çözme fende. Okulların vereceği 3 adımı çözsen yeter ama en önemlisi fende branş denemesi çöz her gün en az 2 tane. Matematikte de önce temel kavramları halledip sonra deli gibi problem abanman gerek. Geometri de öyle. Günlük paragraf cidden insanların önemsiz gördüğü bir şey ama bence günlük sadece 20-30 soru bile öyle fark ettiriyor ki inanılmaz yani.
Fen bekleyebilir yaz için fene yüklenmek erkenden mantıklı değil. TYT Fen konuları daha geçe sarkmalı. AYT'nizden emin iseniz

Feni hallederken diğer derslere ben tam bakamıyordum onun için dedim. Yani sıfırdan konu çalışırken diğer derslere bakmak zor geliyordu.
Nankör dersler Hem Ayt'den bağımsız Hem çok emek istiyor Hem de Az rızık veriyor. 20 Soru var zaten az çok katacağı +4 olur az biraz temelin var ise. Ama Matematik Öyle değil.

Nankör dersler hem AYT'den bağımsız hem çok emek istiyor hem de az rızık veriyor. 20 soru var zaten az çok katacağı +4 olur az biraz temelin var ise. Ama matematik öyle değil.

O konuda haklısın vallahi yani çok emek istiyorsun madem bu kadar emek istiyosun biraz seçici yap yani soru sayısını arttır sosyalde de öyle ya cidden bu TYT AYT sınav sistemi çok saçma.

İlk öncelikle hedefin nedir? TYT Matematik ve TYT Geometriyi sürekli çalış. TYT Geometri sadece TYT'de değil AYT'de de yardımcı olur sana. Matematik için Mert hoca öneririm. Türkçeden haftada 1 konu, Kimyadan haftada 1 konu, Fizikten haftada 1 konu, Biyolojiden haftada 1 konu, Coğrafyadan haftada 2 konu çalış ki önümüzdeki 3-3.5 ay içinde bitsin. Matematik ve Geometriyi de her gün çalış, kamplarına göre günü gününe çalış. Mesela 70 günde TYT Matematik kampı bitiyor Mert Hocanın. Her gün git o kampları izle ve o konulardan tekrar yap. Geometri için de geçen senenin kampını izleyebilirsin. Geometri için günde 2 video izlesen o kamptan süre açısından yetişecektir. Disiplinli ol, kendine saat zorunluluğu koyma bence. İşte bugün 5 saat çalışmalıyım, o süreyi tamamlayayım öyle kalkayım masadan diye bir şey düşünme. Programını yap, işte bugün bu videoları izleyeceğim, şu testi çözeceğim, ona göre videoları gün içinde bitir. Yoksa diğer türlü kendini sınırlarsın. Ha, videonun ortasında da bırakıp gitme, açtığın videoyu bitir. İstersen test çöz öyle dinlenirsin, akşam devam edersin sana bağlı. Yeter ki günlük programa uy.

Geri
Yukarı