Ubuntu deneyimim

Tabi capser laptopum 1 ay önce bozuldu ekrana görüntü gelmiyor bazen geliyor ama girmiyor failed to start load kernel modules yazıyor :(
O tarz sorunlar yaşadığım zaman Haftalık olarak yedek aldığım .vdi dosyasını son yedekten getirip VM'i tekrardan ayaklandırıyorum. SBC (Single Board Computer) dışında Native olarak çok az kullandım.

@Dengesiz Kokarca
Openbox'ı bir an Sanallaştırma yazılımı sandım. Az önce bakınca öğrendim pencere yöntecisi olduğunu. MATE'nin default arayüzünü kullanıyorum.

Son düzenleme:
Zor kurulum. (Kod ile kurulum.)
Ubuntu kod ile kurulmuyor ve kurulumu istediğiniz özellikleri size veriyor. Ayrıca Windows kurulumu gibi sistem bölümlerini yanlış diskte oluşturma derdi de yok.

Az destekli uygulama.
Açıkçası çoğu uygulama destekleniyor. Desteklenmeyen uygulamaların da çok sağlam, açık kaynaklı ve ücretsiz alternatifleri var.

Zor öğrenmek, alışmak.
İlk kullandığınız sistem GNU/Linux olsaydı da Windows zor gelirdi diye düşünüyorum.

Google'dan dosya indirdikten sonra Windows gibi kolayca kuramama.
Programların neredeyse hiçbirini internetten indirmezsiniz, işin kolaylığı da burada. İhtiyacınız olan her şey dağıtımın içinde gelen uygulama mağazasında vardır. Terminal de kullanabilirsiniz ki bana daha kullanışlı geliyor. Google'dan dosya indirdiğinizde kolayca tıklayarak kurmanızı sağlayan uygulamalar var. Ya da uygulama kullanmam derseniz aşağıdaki komut iş görür.

sudo dpkg -i indirdiğiniz_program.deb

Kullanabilirseniz tabii ki de Linux.

Ubuntu kod ile kurulmuyor ve kurulumu istediğiniz özellikleri size veriyor. Ayrıca Windows kurulumu gibi sistem bölümlerini yanlış diskte oluşturma derdi de yok.

Açıkçası çoğu uygulama destekleniyor. Desteklenmeyenlerin de çok sağlam, açık kaynaklı ve ücretsiz alternatifleri var.

İlk kullandığınız sistem GNU/Linux olsaydı da Windows zor gelirdi diye düşünüyorum.

Programların neredeyse hiçbirini internetten indirmezsiniz, işin kolaylığı da burada. İhtiyacınız olan her şey dağıtımın içinde gelen uygulama mağazasında vardır. Terminal de kullanabilirsiniz ki bana daha kullanışlı geliyor. Google'dan dosya indirdiğinizde kolayca tıklayarak kurmanızı sağlayan uygulamalar var. Ya da uygulama kullanmam derseniz aşağıdaki komut iş görür.

sudo dpkg -i indirdiğiniz_program.deb

Kod ile kurulum derken uygulamaları kod ile kurma olarak bahsetmiştim.

Doğası gereği ihtiyaç olduğu zaman değil çoğu zaman Terminal.
Root dizninden dosya silmem veya taşımam gerektiği zaman Termianli açıp Dosya yöneticisini sudo diyerek açana kadar rm veya mv diyerek işi bitiriyorum.

Onun da gerekmediğini söyledim. 🙂

Çoğu dağıtımda bir uygulama mağazası gelir ve içinde aradığınız her şey vardır. GNU/Linux'ta en fazla yapılan yanlış program indirmek için internete girmektir. Ayrıca Ubuntu 19.10 ve öncesinde internetten indirdiklerinizi kurmak için komut yazmak gerekmiyordu. Yeni sürümlerde neden böyle olduğunu anlatabilirim ama Ubuntu'nun sahibi olan firmadan başlamam gerek anlatmaya.

Oyun desteği sağlansa windowsu unuturdum.
Letgodan 100 liraya aldığım ultra dandik bilgisayarıma Lubuntu ile hayat vermiştim. Eğer sisteminiz çok dandik ve sadece internette gezeceğim diyorsanız Lubuntu tavsiyemdir.
Eğer intel işlemciyse kesinlikle Clear Linux derim. Intel işlemcili eski bilgisayarları canlandırıyor. Amd'li bilgisayarlarda da ciddi performans veriyor.

Geri
Yukarı