Ubuntu neden kötüleniyor?

Her sorun için forumlarda konu açmak yerine dağıtımların wiki sayfalarından ya da yabancı forumlarda daha önce aynı sorunun yaşanmış ve çözülmüş olduğu sayfalardan okuma yapmaya başladığın zaman bu tarz sorular sormayacaksın.
Yapıyordum zaten.
Önceden manjaro'da yaşadığım Grub sorununu resmi wiki sayfasından bakmıştım.
Yetmedi Youtube. Yetmedi arcman.org

Bir türlü çözülemedi.

Ubuntu en son ekran kartımı görmüyordu. Ubuntu GNOME geçtikten sonra kendini bir türlü düzeltemedi. Unity arayüzünü kullanırken herşey çok iyi gidiyordu ne olduda böyle Bloatware dolu bir uygulama anlamadım. Ayrıca Pop!_OS, Ubuntunun eksiklerini kapatan güzel bir dağıtım bence. Saf GNOME kullandığı içinde stabil ve seri çalışıyor.

Manjaro, Ubuntu'dan kat ve kat daha bloat bir dağıtım ve GNU açısından yaklaşırsanız, sahipli bir ofis uygulamasını önerdiği ve bir dolu sahipli modül ekli olarak geldiği halde, Ubuntu kadar eleştirilmiyor. Hatta Manjaro'da oldukça sorunlu bir dağıtım, MHWD ile Nvidia sürücüsü kuran kendine yıldız veriyor. Ben Ubuntu kullanyorum, ama bahsedildiği kadar sorunlu ve bloat bir dağıtım olduğunu düşünmüyorum. MX bile, Ubuntu'dan daha fazla uygulama ile geliyor, bir çoğuna ömrünüz boyunca dokunmayabilirsiniz. Ayrıca Ubuntu Gnome ile oldukça performans alan kullanıcılar var, Ubuntu'nun ekledikleri sadece bir kaç yama ve eklenti. Ubuntu geliştiricileri tarafından, doğrudan Gnome Shell kodlarına eklenen bir çok performans iyileştirmesi vardır. "Ubuntu buglı" gibi ifadeleri kullanan kullanıcıların bir çoğuna, bunlar nedir deseniz ortaya bir kaç husustan fazla bir şey çıkmaz, bunların zaten geneli ya da benzerleri diğer dağıtımlar da rastlanabilen hususlar oluyor.

Ayrıca ekran kartının algılanıp algılanmaması, dağıtım ile ilgili bir husus değildir. Ubuntu'nun görmediği ya da algılamadığı bir ekran kartını, Pop da algılamaz ve görmez.

Snap yaklaşımını ben de beğenmiyorum, ama aynı durum Flatpak için de geçerli. Mümkün olduğunca paket yönetimi haricinde uygulama kurmamaya özen gösteriyorum. Kullanıcıları mevcut bir paket yönetimi haricinde, farklı bir paket sistemine yönlendirmesi hatalı bir yaklaşım.

Son düzenleme:
Manjaro, Ubuntu'dan kat ve kat daha bloat bir dağıtım ve GNU açısından yaklaşırsanız, sahipli bir ofis uygulamasını önerdiği ve bir dolu sahipli modül ekli olarak geldiği halde, Ubuntu kadar eleştirilmiyor. Hatta Manjaro'da oldukça sorunlu bir dağıtım, MHWD ile Nvidia sürücüsü kuran kendine yıldız veriyor. Ben Ubuntu kullanyorum, ama bahsedildiği kadar sorunlu ve bloat bir dağıtım olduğunu düşünmüyorum. MX bile, Ubuntu'dan daha fazla uygulama ile geliyor, bir çoğuna ömrünüz boyunca dokunmayabilirsiniz. Ayrıca Ubuntu Gnome ile oldukça performans alan kullanıcılar var, Ubuntu'nun ekledikleri sadece bir kaç yama. Ubuntu geliştiricileri tarafından, doğrudan Gnome Shell kodlarına eklenen bir çok performans iyileştirmesi vardır. "Ubuntu buglı" gibi ifadeleri kullanan kullanıcıların bir çoğuna, bunlar nedir deseniz ortaya bir kaç husustan fazla bir şey çıkmaz, bunların zaten geneli ya da benzerleri diğer dağıtımlar da rastlanabilen hususlar oluyor.

Ayrıca ekran kartının algılanıp algılanmaması, dağıtım ile ilgili bir husus değildir. Ubuntu'nun görmediği ya da algılamadığı bir ekran kartını, Pop da algılamaz ve görmez.

Snap yaklaşımını ben de beğenmiyorum, ama aynı durum Flatpak için de geçerli. Mümkün olduğunca paket yönetimi haricinde uygulama kurmamaya özen gösteriyorum. Kullanıcıları mevcut bir paket yönetimi haricinde, farklı bir paket sistemine yönlendirmesi hatalı bir yaklaşım.
Aşağıdaki dağıtımlar haricinde ne önerirsiniz:

Mint
Ubuntu
Pop
Garuda
Arch
Debian
Fedora
OpenSuse
Manjaro( şu an kullandığım, beğendim,yukarıda iyi demişlerdi.)

Aşağıdaki dağıtımlar haricinde ne önerirsiniz:

Mint
Ubuntu
Pop
Garuda
Arch
Debian
Fedora
OpenSuse
Manjaro( şu an kullandığım, beğendim,yukarıda iyi demişlerdi.)

Çok dağıtım değiştirmeyi önermiyorum, aşağı yukarı hepsi aynı zaten. Ayrıca dağıtımda ne aradığını bilmeden dağıtım önerilmez, en önemlisi X dağıtımından Y dağıtımına geçice daha fazla Linux bilgisi öğrenemezsin, en fazla öğreneceğin dağıtıma ait genel bilgiler (paket yönetimi vb.) ve disk bölümleme hakkında ıvır zıvır.

Son düzenleme:
Çok dağıtım değiştirmeyi önermiyorum, aşağı yukarı hepsi aynı zaten. Ayrıca dağıtımda ne aradığını bilmeden dağıtım önerilmez, en önemli X dağıtımından Y dağıtımına geçice daha fazla Linux bilgisi öğrenemezsin, en fazla öğreneceğin dağıtıma ait genel bilgiler (paket yönetimi vb.) ve disk bölümleme hakkında ıvır zıvır.
Hocam Mint'in temasını sevmedim. Modifike olabiliyor ama yine de sevmedim. Modifikeli halini bile.
Arch'ı kuramadım.
Garuda sistemin anasını ağlatıyor.
Debian temasını sevmedim yine.
Fedora .RPM dosya sistemini kullandığı için uzak kalmak istedim.
OpenSUSE aynı .
Sebeplerim bunlar.

Ne önerirsiniz siz?

Hocam Mint'in temasını sevmedim. Modifike olabiliyor ama yine de sevmedim. Modifikeli halini bile.

Sen temadan ziyade masaüstünden bahsediyorsun, hemen her dağıtıma farklı masaüstü ortamları kurulabilir. Linux Mint = Cinnamon değildir yani.. Mesela Manjaro'yu kullananların ekserisi Xfce ile kullanıyor, Xfce her dağıtımda aynıdır üç aşağı beş yukarı, Manjaro'da olunca bir şey değişmiyor yani. Bir kaç tane varsayılan olarak glen uygulama değişiyor, genel hatları ile özetlersek.

Sen temadan ziyade masaüstünden bahsediyorsun, hemen her dağıtıma farklı masaüstü ortamları kurulabilir. Linux Mint = Cinnamon değildir yani.. Mesela Manjaro'yu kullananların ekserisi Xfce ile kullanıyor, Xfce her dağıtımda aynıdır üç aşağı beş yukarı, Manjaro'da olunca bir şey değişmiyor yani. Bir kaç tane varsayılan olarak glen uygulama değişiyor, genel hatları ile özetlersek.
Manjaro önermediniz ya ondan sordum.

Ne önerirsiniz?

Manjaro önermediniz ya ondan sordum.

Ne önerirsiniz?

Sorun yaşamıyorsan kullanmaya devam et, benim sistemimde de kurulu ama fazla açmıyorum. Ben sadece diğer dağıtımla karşılaştırdım, benzer eleştirilerin getirilebileceğini anlatmak istedim. Masaüstü ve tema gibi basit hususlar için dağıtım değiştirmeye gerek yok bence. Hemen hepsi birbirine benzetilebilir, hemen hepsinde kronik ama kolay ya da zor çözülebilecek sorunlar olabilir. Hemen hepsi bazı sistemlerde iyi bazı sistemlerde sorunlu çalışabilir, ama yine hemen hepsi için bir şekilde çözüm üretilebilir. Bu forumda benzer konular çok açılıyor, bence biraz öğrenilmiş bir davranış şekli ile, kullanıcılar çok kolay dağıtım değiştirme ihtiyacı hissediyor.

Sorun yaşamıyorsan kullanmaya devam et, benim sistemimde de kurulu ama fazla açmıyorum. Ben sadece diğer dağıtımla karşılaştırdım, benzer eleştirilerin getirilebileceğini anlatmak istedim. Masaüstü ve tema gibi basit hususlar için dağıtım değiştirmeye gerek yok bence. Hemen hepsi birbirine benzetilebilir, hemen hepsinde kronik ama kolay ya da zor çözülebilecek sorunlar olabilir. Hemen hepsi bazı sistemlerde iyi bazı sistemlerde sorunlu çalışabilir, ama yine hemen hepsi için bir şekilde çözüm üretilebilir.
Hocam yeni başlayan birine ne önerirsiniz siz?

Yeni konular

Geri
Yukarı