Ubuntu neden kötüleniyor?

Hocam yeni başlayan birine ne önerirsiniz siz?

Zaten önerilebilecekleri listelemişsin; bir kısmının üstüne de kendin, kriterlerin ile çizmişsin. Bu durumda bir ana dağıtımın olsun bir de merak ettiğin dağıtımı yanına kurarsın. Kendine ve dağıtımına zaman tanı öncelikle.

Ben dağıtımlara ihtiyacım olup olmadığı açısından yaklaşıyorum. Mesela Gentoo'ya hiç bir zaman ihtiyacım olacağını düşünmüyorum, aynı şekilde keskin uç bir dağıtım kullanıp kullanmamak da benim için önemli değil, VLC'nin x ya da x+1 sürümünü kullanıp kullanmamayı umursamıyorum. Deposunda ne kadar çok paketlenmiş yazılım varsa ya da bu paketleri ne kadar kolay buluyorsam ya da bazı spesifik hususlar ile ilgili hangisinde daha fazla kaynak varsa; bu dağıtım şu an için benim açımdan daha iyidir. Şu an için ana sistem olarak Debian ve Linux Mint kullanıyorum, ama bunlar benim kriterlerim açısından şekillendi. Bir başkasının kriterleri farklı olabilir, mesela ben masaüstünü kullanmayı seviyorum, bu açıdan Xfce ve Cinnamon diğer ortamlardan daha iyi olduğu için tercih ediyorum, bana yeterli derecede özelleştirme imkanı da sunuyorlar. Mesela ben KDE'yi fazla plastik buluyorum, bu bir başkası açısından mükemmel bir kriter de olabilir ya da benim düşünceme katılmayacak bir dolu insan da vardır. Herkesin kriterleri birbirinden farklı olduğu gibi, herkes için kriterlerin önem derecesi de değişebiliyor.

Son düzenleme:
Ayrıca ekran kartının algılanıp algılanmaması, dağıtım ile ilgili bir husus değildir. Ubuntu'nun görmediği ya da algılamadığı bir ekran kartını, Pop da algılamaz ve görmez.
Hocam benim ekran kartımı görmedi. Kurulumda AMD sürücüsünü kurarken sürekli hata çıkarıyor, Pop!_OS'si nasıl modladılar bilmiyorum ama ne kurulumda sıkıntı yaşadım ne kullanırken sıkıntı yaşadım. Önceki ekran kartım (GT 730) 1024x768 çözünürlüğündende çıkamıyordum mesela. Pop!_OS'de yine böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Hocam benim ekran kartımı görmedi. Kurulumda AMD sürücüsünü kurarken sürekli hata çıkarıyor, Pop!_OS'si nasıl modladılar bilmiyorum ama ne kurulumda sıkıntı yaşadım ne kullanırken sıkıntı yaşadım. Önceki ekran kartım (GT 730) 1024x768 çözünürlüğündende çıkamıyordum mesela. Pop!_OS'de yine böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Pop'un bu bahsettiklerin ile ilgili bir tasarrufu yok. AMD sürücüleri zaten çekirdek ile geliyor, eğer GPU çok yeni bir modelse; daha güncel çekirdek yeterli oluyor. Harici GPU'yu menüden kullanmak için bir paket kurmak yeterli, bir konuda bahsetmiştim bu paketten, kullanmadığım için şu an hatırlamıyorum. Nvidia sürücüsü ile ilgil durum büyük ihtimalle secureboot'tan kaynaklıdır, çekirdeğe eklenen harici sürücüler olduğunda secureboot kapalı olmalı. Gerçi artık bunun da kaynak kodunu imzalıyor Ubuntu ekibi, yani Nvidia sürücüsünü secureboot açıkken kullanmak mümkün olabiliyor. Pop kendi Nvidia paketlerini ya da çekirdek sürümünü kullanmıyor bildiğim kadarıyla, bu sebeple donanım desteği Ubuntu ile birebir aynıdır.

Son düzenleme:
@OzgunP
Tekrar merhaba.
Bu sefer sorum Linux önerisi üzerine değil.

GNU felsefesi üzerine.
Şimdi bu felsefeye göre Ubuntu hain :)
Ubuntu öyleyse Mint, Manjaro, Pop, Arch, CentOS, Fedora vesaire de hain olmuyor mu? Hain lafın gelişi.
(kaynak : gnu.org)

Ubuntu neden ekstradan çapraz ateşe maruz kalıyor?
@OzgunP
Tekrar merhaba.
Bu sefer sorum Linux önerisi üzerine değil.

GNU felsefesi üzerine.
Şimdi bu felsefeye göre Ubuntu hain :)
Ubuntu öyleyse Mint, Manjaro, Pop, Arch, CentOS, Fedora vesaire de hain olmuyor mu? Hain lafın gelişi.
(kaynak : gnu.org)

Ubuntu neden ekstradan çapraz ateşe maruz kalıyor?
@dakovey @Arsenik
Buglu + Bloatware.
Bir şey soracağım.
KDE kullanmak istiyorum.
Ubuntu ile Kubuntu aynı mı?Yani Ubuntu'daki bloatware'ler buglar Kubuntu'da var mıdır?
Şu veri hırsızlığı şeysi Kubuntu'da var mıdır?
Doğrudan Ubuntu'nun KDE hali midir?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı