Çözüldü Uçağın Kanadı Koparsa Uçak Hangi Yöne Yatar?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Malum karantinada otur otur boş boş zaman geçiriyoruz. Basit basit mantık yürütmeli konular olsa fena olmaz gibi:) Gereksiz detayları atlarsak mesela, herkese hitap edecek şekilde:) Başlıktaki soruya siz mantıken nasıl bir cevap verirdiniz? Yani Google falan veya teknik döküman aramak yerine mantıken yaklaşsanız:) Maksat kafa dağıtmak, fikir yürütmek, havacılık içinde keyifli zaman geçirmek işte:)

Bir uçağın havada sağ kanadının koptuğunu hayal edin. Motorlarının hiç birinin çalışmadığını ve itiş gücü olmadığını süzüldüğünü hayal edin. Sizce uçak bu kopmadan sonra hangi yöne doğru devrilmeye veya yatmaya başlar? Kanat koptuğu ve orada bir boşluk oluştuğu için sağa doğru mu yatar? Yoksa duran kanadı sürtünme ve ağırlık yaptığı için sola doğru mu yatar veya devrilir? Veya hangi yöne doğru neden yatar sizce:)

Çözüm
Uçağın sağlam kanadı lift üreteceğinden yani taşıma sağlayacağından kanadın sağlam olduğu sol taraf yükselecektir bunun yanında induced drag ve parasite drag dediğimiz sürtünme kuvvetlerinden dolayı kanadın sağlam olduğu taraf sağa göre daha geriye doğru hareket edecektir. yani uçak sağa yatacak burnu da sola çevirecektir.
@painkiller daha ekonomik ve güvenli bir yol da var:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Az önce denedim kopan tarafa doğru yattı ama itiş vardı 😄 İlk resimde ben çevirdim sola doğru yanlış anlaşılmasın.

20200418122530_1.jpg20200418122540_1.jpg

Flaglar açıksa kopan kanat yönüne, normal ucuştaysa duran kanat yönüne.

Az önce denedim kopan tarafa doğru yattı ama itiş vardı 😄 İlk resimde ben çevirdim sola doğru yanlış anlaşılmasın.

Eki Görüntüle 539045Eki Görüntüle 539046
Tecrübe edildi kanıtlandı diyorsun:)
O kadar Google yok dedik di mi başta🤣

Gelelim doğru cevabımıza; bir uçağın kanadı koparsa eğer uçak kopan kanada doğru yatar ve devrilir. Bunun sebebi sağlam kalan kanat sürtünme yerine akan rüzgardan dolayı kaldırma kuvveti yaratmaya devam eder. Fakat kopan kısımda kanat kalmadığı için kaldırma kuvveti yok olur. Artık uçak soldan kaldırma kuvveti yaratırken sağdan hiçbir şey yaratamaz ve dönmeye başlar. Sol kanatta sürtünme ve ağırlık diyen arkadaşlar da çoktu. Fakat oradaki sürtünme dönen uçağı sadece doğrusal olarak çeker. Yani uçak kopan kanada yani sağa doru yatar ve devrilir, bir süre sonra sürtünme yüzünden savrulma başlar ve parçalanmaya başlar:)

Sizin mesajlarınıza karşı benim söylediğim basınç düşmesi veya kanadın ağırlığı gibi faktörlerin bu duruma hiç etkisi yok denebilir aslında:) Sadece ne kadar fikir üretilebilir diye alternatif fikirler atmıştım ortaya:)

Uçak sağa yani kopan kanada doğru yatar diyen arkadaşlara büyük tebrikler:) Doğru cevabı verdiler:)

Şu oyunda sırf fantazi olsun diye kanadı kırıp uçmaya çalışırdım. Şimdi Google Amcaya sormadan soruyu cevaplamak için oyunu tekrar yüklemem gerekecek. :/
Cevap olan kısmı alıntıladım sana. İstersen onu da bir oku öyle dene:) Kolaylık sağlayabilir yani sana:)

Cevap olan kısmı alıntıladım sana. İstersen onu da bir oku öyle dene:) Kolaylık sağlayabilir yani sana:)
Ups... aslında mantıklı. Uçak rüzgarı kanatlarının altına aldığı için normal şartlarda bile sağlam kanada hava dolacak ve boş kısma doğru dönücek.

Acaba niye düşünemedim.

Turboprop'da uçağın kanadını rüzgar gülüne vurduğumda mevlana gibi döndüğü için keşvedememiş olmalıyım. :D

Ups... aslında mantıklı. Uçak rüzgarı kanatlarının altına aldığı için normal şartlarda bile sağlam kanada hava dolacak ve boş kısma doğru dönücek.
Aynen. Bir yerde kaldırma kuvveti devam öbür tarafta yok. Püf nokta aslında buydu:) Bir de turboproplarda pervane mesela bir pozisyona alırsa drag bir pozisyona alınırsa boşa döner ve etkilemez o kadar. Bu da etkiler. Seni orada yanıltmış olabilir:)

Bu arada flag değil o flap olması lazım:)

Tecrübe edildi kanıtlandı diyorsun:)

Bilmiyorum herhalde gerçektir öyle ahım şahım bir hasar modeli yok oyunda ama bana gerçekçi geldi. Flare testi yaparken vurdular beni ben de hemen ss aldım.

@painkiller Bu da benden bir soru olsun. Crosswind uçuşlarında rüzgar çapraz vurduğu için uçak düz uçmaz, burnunun baktığı yer ile gittiği tarafın hangisi bearing hangisi heading?

Son düzenleme:

Geri
Yukarı