Uçaklar Hakkında İlginç Bilgiler #1

Makaleler
24
Yer
İstanbul
Böyle bir seri başlatayım dedim :) Siz de ilginç bulduğunuz özellikleri veya durumları yeni konu açarak belirtirseniz güzel olur.

Uçaklarda boyu 15 cm'yi geçen her şey yeni bir malzeme olarak kabul edilir ve hepsi bir sınıflandırma ve isimlendirme altına girer. Kablo toparlamada kullanılan kelepçenin veya Harness bağlamanın bile bir standardı vardır havacılıkta. Bakımcılar bunu kafasına göre takamaz veya yapamaz.

Ayrıca uçaklardaki (modern yolcu uçakları) kabloların dünyayı 1 kez turlayabildiğini biliyor muydunuz? Uçağı tonlarca ağırlaştıran etmenlerden biri de her açtığın yerden fırlayan lanet kablolar :)

Kısa zaman önceye kadar uçağın uçtuğundan başka bir şey bilmezken @painkiller ile sizi soru yağmuruna tutuyor, havacılık mı okusam diye gaza geliyorum. Teşekkürler @Jira !

Bu arada şu halk arasındaki "uçaklar, kara taşıtlarından daha güvenlidir" efsanesi ne kadar doğru? Son zamanlardaki düşen uçak konuları bir endişe uyandırmadı değil 😶

Not: Önceki konudaki mesajına kahkaha emojisini yanlışlıkla attım. İnanılmaz ile yan yana olunca telefonun azizliğine uğradık. Şu kahkahaya tilt olduğunu bildiğimden belirteyim dedim 😀

Bu arada şu halk arasındaki "uçaklar, kara taşıtlarından daha güvenlidir" efsanesi ne kadar doğru?
Milyon kat güvenli hem de:) Bir uçağı uçuş arasında onlarca insan hatta pilot bile inip kontrol ediyor. Kamil Koç otogara girdiğinde bir allahın kulu tekerlere bile bakmıyor düşün:)

Teşekkürler :)

Bu arada şu halk arasındaki "uçaklar, kara taşıtlarından daha güvenlidir" efsanesi ne kadar doğru? Son zamanlardaki düşen uçak konuları bir endişe uyandırmadı değil 😶
Bunu bizzat ben de söylüyorum ve öyledir de. Bir uçak kazasında ölme şansınız kara veya deniz ulaşımına göre çok daha düşük orandadır.

Son zamanlarda düşen uçaklar biraz sistem azizliğine uğramış uçaklar. 737 MAX'lar için geliştirilen MCAS yazılımı istenileni vermedi. Yazılım güncelleştirmesi ile de düzeltilecektir. Yakında bu uçakları tekrardan havada göreceğiz. Korkmaya da pek gerek yok, A320'de de şu şu sorunlar var desem ona da mı binmeyecek kimse yani? :)

Kahkaha emojisini gereksiz kullananlara gıcık oluyorum, yerinde kullananlara sözüm yok :)

40 Sene önce Istanbul Havalimanına bir adam indi. Elinde bir bavul cebinde bir Boeing el kitabı, o kadar... Tek başınaydı, koca dünya kulağına yapamazsın diyordu. Yaptı. Bu konuyu da bilemezsin dediler, bildi. Koca yürekli @Jira

Havacılık konu başlığını canlı tutmak için verdiğim onca çabadan sonra aradan çekildim ve gelişimini takip ettim. Sınav senem olmasaydı çok daha fazla katkı sağlayabilirdim belki ama olmadı. Sayenizde daha canlı :)

@InJustice Eyvallah dostum, sayenizde. İlgili ve meraklı arkadaşları görünce ben de bilgi ve fikir paylaşımına girmekten zevk alıyorum açıkçası. İnsanlar yazsın, sohbet edelim düşüncesindeyim. Okuyup geçmeyin yani, mesaj yazmaktan çekinmeyin bu tür konulara :)

40 Sene önce Istanbul Havalimanına bir adam indi. Elinde bir bavul cebinde bir Boeing el kitabı, o kadar... Tek başınaydı, koca dünya kulağına yapamazsın diyordu. Yaptı. Bu konuyu da bilemezsin dediler, bildi. Koca yürekli @Jira
Çok tanıdık geldi... :)

Eğer uçak uçarken uçağın motorundaki fren sistemini devreye sokarsanız, uçak anında düşmeye başlar.
Uçakların tekerinde nitrojen olur.
Hepsinin tek tek ayrı konuları mevcut havacılık kategorisinde, yine de sağ ol bilgilendirme için :)

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı