Ülke yönetseydiniz eğitim odaklı vaatleriniz ne olurdu?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
Kurallar
- Konu dışına çıkmak yasak. Yalnızca eğitim odaklı vaatler olacak.
- Siyasete girmek yasak, kendi hayali devletinizi düşünün.

Vaatlerim
- Zorunlu eğitim sistemini değiştiririm. Temel eğitim en fazla 3 yıl olurdu. 3 yıllık eğitim 10-13 yaş arasında yapılırdı. 10 yaş altı ise isteğe bağlı olarak okul öncesi eğitime gidebilir fakat 9 yaşındaki bir bireye sosyal sorumluluklar ve ahlak gibi konularda hayata hazırlayan bir eğitim veririm. Bunun yanı sıra dil ve okuma eğitimi verilir.
- 13 yaşına kadar temel matematik, dil bilgisi ve sosyal konularda bilgi sahibi olan çocuklar bundan sonraki süreçte kendini hangi alanda başarılı buluyor ise o alana gitmesini sağlarım. Yani lise ve üniversiteleri kaldırıp doğrudan mesleki eğitim merkezleri kurarım. Örneğin bilgisayar teknolojileri, bilim, tıp ve güvenlik gibi kategoriler olur. Bu kategorilerin bölümleri yer alır. Kısacası öğrenci yalnızca temel bilgileri alıp bundan sonraki süreçte kendine lazım olacak eğitimi almaya başlar. Mesleki eğitim merkezi önce gerekli dersleri verir, sonra uygulamaya geçer.
- Mezun olma yaşı en erken 15 olur. Yani 2 yıllık bir bölüme giden mezun olur. 15 yaşında mezun olan bir kişi öncelikle staj deneyimi yaparak işi öğrenmeye çalışır. 16 yaş ve üzeri bireyler ise resmî olarak çalışmaya başlayabilir.
- Sınavların olmadığı bir eğitim sistemi düşünüyorum. Kişi istediği alanı seçip hemen orada teorik ve meslekî eğitim alabiliyor olacak. Eğer başarılı olursa sınıfı rahatlıkla geçebilir. Bölümler isteğe bağlı olarak yetenek sınavı uygulayabilecek.

Kurallar

Vaatlerim
- Zorunlu eğitim sistemini değiştiririm. Temel eğitim en fazla 3 yıl olurdu. 3 yıllık eğitim 10-13 yaş arasında yapılırdı. 10 yaş altı ise isteğe bağlı olarak okul öncesi eğitime gidebilir fakat 9 yaşındaki bir bireye sosyal sorumluluklar ve ahlak gibi konularda hayata hazırlayan bir eğitim veririm. Bunun yanı sıra dil ve okuma eğitimi verilir.
- 13 yaşına kadar temel matematik, dil bilgisi ve sosyal konularda bilgi sahibi olan çocuklar bundan sonraki süreçte kendini hangi alanda başarılı buluyor ise o alana gitmesini sağlarım. Yani lise ve üniversiteleri kaldırıp doğrudan mesleki eğitim merkezleri kurarım. Örneğin bilgisayar teknolojileri, bilim, tıp ve güvenlik gibi kategoriler olur. Bu kategorilerin bölümleri yer alır. Kısacası öğrenci yalnızca temel bilgileri alıp bundan sonraki süreçte kendine lazım olacak eğitimi almaya başlar. Mesleki eğitim merkezi önce gerekli dersleri verir, sonra uygulamaya geçer.
- Mezun olma yaşı en erken 15 olur. Yani 2 yıllık bir bölüme giden mezun olur. 15 yaşında mezun olan bir kişi öncelikle staj deneyimi yaparak işi öğrenmeye çalışır. 16 yaş ve üzeri bireyler ise resmî olarak çalışmaya başlayabilir.
- Sınavların olmadığı bir eğitim sistemi düşünüyorum. Kişi istediği alanı seçip hemen orada teorik ve meslekî eğitim alabiliyor olacak. Eğer başarılı olursa sınıfı rahatlıkla geçebilir. Bölümler isteğe bağlı olarak yetenek sınavı uygulayabilecek.
Kendiminkini yazmayacağım ama seninkinin bana göre yanlışlarını yazayım:
3 yıl temel eğitim için çok az. 6-10 yaşındaki çocukları sosyal sorumluluk, ahlak, dil ve okuma dışında eğitim vermezsen cahil insanların çocuklarını cahilliğe itmiş, fakir insanların çocuklarının eğitim açığını arttırmış olursun. 6-10 yaş, Matematik ve Fen gibi derslere başlamak ve temel düzeyde bir şeyler öğretmek için çok uygun yaşlar.
13 yaşındaki çocukların hayatları belirleyebilecek mesleği/kariyeri seçmek için çok erken yaşlar. 3 yıl sıfırdan eğitim alan çocuğun 2 yıl üniversite düzeyinde eğitimi kaldıramaz.
Sınavların olmasının temel sebebi sınırlı kontenjana en iyileri almak ve tembellikten uzak tutmak.
Kısacası bahsettiğin eğitim süreleri, okul okunulan yaşlar, sınavsız eğitim gibi saçmalıklar olsa da iyi niyetli çabanı takdir ettim ama gerçek şu ki şuanki sistemden bile daha kötü bir sistem düşünmüşsün.

Kendiminkini yazmayacağım ama seninkinin bana göre yanlışlarını yazayım:
3 yıl temel eğitim için çok az. 6-10 yaşındaki çocukları sosyal sorumluluk, ahlak, dil ve okuma dışında eğitim vermezsen cahil insanların çocuklarını cahilliğe itmiş, fakir insanların çocuklarının eğitim açığını arttırmış olursun. 6-10 yaş, Matematik ve Fen gibi derslere başlamak ve temel düzeyde bir şeyler öğretmek için çok uygun yaşlar.
13 yaşındaki çocukların hayatları belirleyebilecek mesleği/kariyeri seçmek için çok erken yaşlar. 3 yıl sıfırdan eğitim alan çocuğun 2 yıl üniversite düzeyinde eğitimi kaldıramaz.
Sınavların olmasının temel sebebi sınırlı kontenjana en iyileri almak ve tembellikten uzak tutmak.
Kısacası bahsettiğin eğitim süreleri, okul okunulan yaşlar, sınavsız eğitim gibi saçmalıklar olsa da iyi niyetli çabanı takdir ettim ama gerçek şu ki şu anki sistemden bile daha kötü bir sistem düşünmüşsün.
Önerin için teşekkürler, verdiğin fikirlere göre vaatlerimi geliştireceğim. :)

kurallar

vaatlerim

Eğitimi boş verip çocukların ilgilerine önem veren bir eğitim sistemi çok güzel olurdu orta okul 8'e kadar yine zorunlu sonrasında her meslek için bölümler olacak isteyen istediği mesleğe gidecek haftada 4 ders sanat tarihi değil ahlaki eğitim toplum düzeni dersler osmanlıca yerine psikolojik destek ve rehberlik daha ayrıntılı anlatırım çok mantıklı ama üşeniyorum hakkınızı helal edin eğer düşündüğü eğitim sistemi olsaydı ben şu an edebiyat ve matematik değil C++ ve C# calışıyor olurdum.
Finlandiya sistemini geliştirip sunmak. Sınavlar sadece meslek için.

Bu arkadaşada katılıyorum ama okuldan çıkan herkesi yine yarış atıI gibi sürmemek lazım sadece meslek başarı testleri yani şu şekilde bir yazılımcı yazılımcılık okulundan mezun olmadan önce yazılım başarı testi sınavına giriyor ve meslekte ne kadar başarılı olduğuna bakılıyor böylelikle insanlar yarışıp kendini tyine geliştirmeye çalışacak ama boş işler için yani matematik fizik biyoloji coğrafya için değil sevdikleri meslek doğrultusunda.

Son düzenleme:
İsteğe bağlı olmak üzere sadece 1 sene eğitim verirdim, halkın bilgili olup bana başkaldırmasını istemezdim. Az biraz eğitim alırlarsa onda da cumhurbaşkanına (ben) şükretmeleri gerektiğini öğretirdim. Eğitimler tamamen sözlü olurdu, okuma yazma bilmeleri benim işime gelmez. Sisteme itiraz edenlerin kâfir olduğunu öğretmeyi de ihmal etmezdim.

Geri
Yukarı