Ülkemizde neden her şey çok pahalı?

Fikirlerin neden değişmesi lazım ? Fikir bireye aittir, özneldir ancak saygı duyulması gerekir. Kimse kimseyi zorlamıyor, herkesin yaşam özgürlüğü var. Özgürlüğü alınan insanlar hakkında adalet sağlanması zorunluluktur ancak gelin görün ki çocuk tecavüzcülerinin, katillerinin hakimler tarafından serbest bırakıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Yazılıcak daha çok fazla şey var da sussam gönül razı değil, konuşsam Silivri.

@Furkan___ Hangi sermaye ile ticarete atılacaksın? İnsanlarda fabrika açacak, iş veren olacak para mı var? Olanları zaten görüyoruz, asgari ücretliyi ezerek her geçen gün fabrikatörlük unvanlarını yüceltiyorlar. Anladığım kadarıyla genç bir arkadaşımızsın, fazla x kanallarını izleme. Bu kadar yalancı mutluluk bünyeye zarar.

TIP da bu ülkede en garanti alanlardan biri. İnsanların geleceğini güvenceye almak istemesi normal. Ne yapsınlar? Sürünenler listesine 1 kişi daha mı eklensin? Dayısı olanın hayatı ömür boyu garantili oluyor, orası ayrı. :)

Bu ekonomik yapı maalesef insanları belirli iş gruplarına yönlendiriyor. En garantisi neyse ona gidiyor hâliyle. Bugün tıp olur yarın başka bir şey. Tüm bunların değişmesi için ekonomik sistemin yeniden planlanması gerek. Buna bağlı olarak eğitim adalet gibi alanlarla reformlar yapılması gerekir. Adaletin olmadığı yerde kimse gelip yatırım falan yapmaz.

Önce fikirlerin değişmesi lazım sen zekası iyi olan üretken ticari bir zekayı tıp fakültesine gitmeye zorlarsan böyle olur. Ülkemizde gençler hep tıp fakültesi seçiyor. Ticarete atılmak isteyen yok. Fabrika kurup üretim yapmak isteyen olmazsa böyle olur. En iyi iş memurluk kafası ile gidilirse durum farklı olamaz.
Sadece şunu söyleyeceğim. Senin zihniyetin; ülkemde mutlu değilsem çıkıp gitmemi temel alıyor. Mutlu değilsen git başka yerde yaşa diyor. Benim zihniyetim ise ülkemde mutlu değilsem, ülkemi mutlu yaşayacağım bir yer haline getirmek için çabalamayı gerektiriyor. Başka bir şey söylememe gerek yok. Zaten bugün bu konumda olmamızın sebebi de senin zihniyetin. Umarım değişir.

Biraz tarim mamulu, biraz yeralti kaynaklari, az biraz bilgi teknolojisi, alt segment turist agirlayan turizm sektoru ve demir - celik gibi giris seviye endustriyel uretim disinda yurt disina bir sey ihrac etmiyoruz neredeyse.

Insan is gucu cok ucuz. Adamlar Turkiye'ye ucak bileti alip dis yaptirip ulkelerine donuyorlar ki doktorlar yine en iyi ve stabil kazanan meslek grubu, dusun halimizi.

Ekonomi kotuye gidince devletin politikasi hep ayni => Vergilere zam. Vatandas kendi caresine baksin.

Secim zamani geldi mi medyadan dis mihtaklar, din propagandasi, bilmem ne zihniyeti vs diye ver gazi ondan sonra 3-4 sene devam ayni teraneye.

Her ne kadar mevcut iktidar bu konuda cok kotu olsa da, onun yerine baskasi gelse de farkli olmayacak. Turkiye'de politikacilar her zaman kendisinin ve ailesinin cebini doldurmaya bakar. Hepsi birbirinin laciverti, bir kac tane duzgun insani tenzih ederek konusuyorum.

Ayrica bizi yonetenler de gokten zembille inmiyorlar. Bizim okullarimizdan, bizim ailelerimizden bizim oylarimizla seciliyorlar. Suclu kim diye ariyorsan aynaya bakacaksin.

Ekonomi.
Üretim kıtlığı.
Bunlar en temelleri yoksa daha tonla neden var.

Bu ülke coğrafya ve tarihi ile cidden iyi ülkelerden biri fakat şu anki halini düşünürsek çok da bir şey demeye gerek yok.

Her ne kadar mevcut iktidar bu konuda cok kotu olsa da, onun yerine baskasi gelse de farkli olmayacak.
Bunu bilemeyiz, sadece tahmin edebiliriz. Bunu deyip hala ülkeyi bu hale getiren şahıslara oy veren var. Çok yanlış bir bakış açısı. En azından bu iktidar ile devam edersek böyle kötü devam edeceği kesin, yeni iktidar geldiğinde her şey olmasa da birçok şeyin düzelme ihtimali var. En basit örneği ile saray bakımları, Diyanet'e ayrılan aşırı bütçe, Okçular Vakfı, Osmanlı Spor gibi saçma sapan harcamalar olmazsa vergiler artmak zorunda kalmaz.

Bunu bilemeyiz, sadece tahmin edebiliriz. Bunu deyip hala ülkeyi bu hale getiren şahıslara oy veren var. Çok yanlış bir bakış açısı. En azından bu iktidar ile devam edersek böyle kötü devam edeceği kesin, yeni iktidar geldiğinde her şey olmasa da birçok şeyin düzelme ihtimali var. En basit örneği ile saray bakımları, Diyanet'e ayrılan aşırı bütçe, Okçular Vakfı, Osmanlı Spor gibi saçma sapan harcamalar olmazsa vergiler artmak zorunda kalmaz.

Ben yerine baskasini getirmeyelim demedim ki zaten?
Ayni seyleri yapip farkli sonuclar gormeyi beklemek ahmakliktir. ( Einstein )

Oncelikle, siyasetin, politikanin ve hukuk sisteminin duzgun calisir hale gelmesi lazim ki, insanlar vatana hizmet icin bu goreve talip olsun, Audi A8 e binip cocuklarini zengin etmek icin degil.

Basit bir şekilde anlatayım. Doğrudan vergi ve dolaylı vergi vardır. Doğrudan vergi kazançtan alınır. Mesela bir kuyumcunun veya sanayicinin ödediği vergi. Dolaylı vergi ise üründen alınır. Dolaylı vergi arttıkça fakir ve orta kesim fakirleşir, zenginler daha da zengin olur. Yani düşünün siz de bir ekran kartı alıp 500 TL vergi ödüyorsunuz, Sabancı'nın torunu da. KDV, ÖTV, gümrük vergisi arttı lafını duyduğunuz zaman yani anlayın ki fakir daha fakir, zengin daha zengin oluyor.
Satılmış basında her sene de vergi rekortmenleri çıkar. Oysaki 40-50 senedir vergi rekortmeni maaşla çalışan işçi memurdur.

Geri
Yukarı