Ülkemizde neden her şey çok pahalı?

Vasıf olmadan o paraları batıda da alamazsınız.
Hangi tür vasıf'dan bahsediyorsunuz hocam? Ülkemizde her türlü vasıflı elamanlar var ve bir çoğuda hakkettiği maaşı da alamıyor maalesef. Ülkemizde ya inşaatçı ya da sağlık sektöründe çalışacaksın. Yapılan tuğlalar var, devam ediyor ve sağlık yatırımı fazla. Ben inşaat sektöründeyim ve çalıştığım proje burada düşük, ancak yabancı ülkede aynı vasıflı adam benden fazla alıyor. Yani tam anlamıyla vasıflı da olsan aldığın para düşük. Torpil ve yandaş olmadığın sürece maksimum maaşı geçemezsin...

Ülkemizde ya inşaatçı ya da sağlık sektöründe çalışacaksın
Katılmıyorum. Hangi alanda iyi olduğun fark etmiyor. Bir alanda iyiysen ve rakiplerine fark yaratacak niteliklere sahipsen uzaktan görüp beğenmediğin bir meslekte bile krallar gibi yaşayacak paraları kazanabilirsin. Tabii ki yandaş olarak, yukarı mevkilerdekilerin kollarıyla gelmekten bahsetmiyorum, kendi emeklerinle ve çalışmanlarınla gelmekten bahsediyorum.

ancak yabancı ülkede aynı vasıflı adam benden fazla alıyor.
Benim uğraştığım işte de öyle. Hatta benden daha alt seviyedeki adamın bile hayat standartları bana kıyasla daha yüksek. Burada kazandığın paradan çok yaşadığın ülkenin alım gücü ve ekonomik şartları devreye giriyor. Ben burada araba almak istesem, 2 tane de devlete alıyorum. Orada araba alacak adam kimseye araba almıyor, sadece kendisine alıyor. :)

Tabii ki yandaş olarak, yukarı mevkilerdekilerin kollarıyla gelmekten bahsetmiyorum, kendi emeklerinle ve çalışmanlarınla gelmekten bahsediyorum.
Bu şuan ülkemizde olabilir mi veya kolay mı? :D Ben de bunu demek istemiştim, yandaş ve torpille ancak dediğin mevkiye ulaşabilirsin. Öyle bir şey olsaydı Recep Bey hocamız ülkemizde anakart üretimi yapmak istiyordu ve ülkemizin şartlarında mümkün olmadı ;) Herkes istediğine yapmak ve ulaşmak ister...

Bu şu an ülkemizde olabilir mi veya kolay mı? :D
Başkasının çıkardığı yerden inemezsin, düşersin. İlahi adalete inanan biri olarak gerçekten çalışan ve emek verenlerin, tüm bu haksız kazanç sağlayanların önüne geçebileceğine inanıyorum. Maalesef Türkiye'de işler böyle işliyor ama bu da torpili olmayan veya dayısı olmayanların ''çalışmaması, hayata küsmesi'' anlamına gelmiyor. 1 kapıdan kovulursunuz, diğerine gidersiniz. Hayat bu değil mi zaten?

Son zamanlarda ülkemizde güzel işler yapılıyor. Aselsan gibi şirketler Back to Turkey projeleri altında zamanında Avrupa'ya, ABD'ye kaptırdığımız Türk mühendisleri, beyinleri geri almaya çalışıyor. Yani demek istediğim, bunlar zor gibi dursa da denemeden ne olacağını bilemezsiniz. Dünya, yaşadığımız yer hiç adaletli değil. İşte bizim de amacımız bu adaleti sağlamayanlara karşı yıkılmak yerine, onları mutlu etmek veya güldürmek yerine savaşmamız olmalı.

ABD'ye kaptırdığımız Türk mühendisleri, beyinleri geri almaya çalışıyor.
Bu mesaj her şeyi anlattı hocam :/ Aslında ikimiz de aynı şeyleri diyoruz, ben başarmanın zorluğunu ve hak etmeyince genç beyinler Avrupa'ya nasıl gideriz diye soruyorlar orada olanlara.

İnşallah bir gün hepimiz hedefime ulaşırız. Biran önce sistem düzelse de hak ettiklerimiz yerine gelir ne diyeyim.

Öyle bir şey olsaydı Recep Bey hocamız ülkemizde anakart üretimi yapmak istiyordu ve ülkemizin şartlarında mümkün olmadı ;) Herkes istediğine yapmak ve ulaşmak ister...

Anakart yapmak ciddi birikim ve eğitim ister. Ayrıca özverili bir grup da gerekir. Yani sadece istekle olmuyor. Kaldı ki askeri alanda başlayan yatırımlar, giderek özel sektör vasıtasıyla diğer alanlara kaymaya başladı. Dolayısıyla bir birikim oluşuyor bu aşamada. Bu birikim ve yetişen gençlerle büyük atılımlar yapılacak. O anakartların devre tasarımları, üstündeki bileşenlerin tasarımları ve üretimi... Bunlar büyük fedakarlıklar isteyen şeyler.

Sektörde öncü devletler, bu çalışmalara bizden 50 - 60 sene önce başladılar. Hem deneyimleri, hem birikimleri hem de gerekli techizatları var. Yani dürüst olmak gerekirse ciddi anlamda geri kalmış bir ülkeyiz. Ama son zamanlarda güzel şeyler oluyor.

Teknoloji anlamında artık yandaşlık pek işlemiyor zira her yiğidin harcı değil. Masa başı bir iş değil, dolayısıyla torpille gelmiş ama işini hakkıyla yapmayan bir kişiye bu alanlarda çok tahammül etmezler.

Mesela Baykar'ın karşısına yerli bir girişimle başkı bir firma çıksa, Northrop Grumman ve Lockheed Martin gibi iki rakip olabilirler, bu da gelişimi sağlar.

Zor ve yıpratıcı bir süreç.

İnşallah bir gün hepimiz hedefime ulaşırız. Bir an önce sistem düzelse de hak ettiklerimiz yerine gelir ne diyeyim.
Tarihte daha adaletsiz, kötü ve yolunda gitmeyen sistemler de tek tek yıkıldı, tozlu raflara kalktı. Bu da yıkılır, bu halk da gün yüzü görür ama mühim soru, ne zaman? Herkes bu adımı bir başkasından beklediği taktirde sistemi yıkmak yerine sistemin ömrünü sadece el birliğiyle uzatmış olur.

Türk'ün Türk'ten başka dostu yok demişler, güzel demişler. İşte bizi bize düşman eden bu sistemleri de yıkacağız inşallah bir gün.

Mezarda(!)
bu sistemleri de yıkacağız inşallah bir gün.
Bu sözde birini hatırlattı hocam? :)

Teknoloji anlamında artık yandaşlık pek işlemiyor
Burası biraz kafamı karıştı. Biraz daha detay'landır mısın? Hükumet genç beyinlere mi destek veriyor ya da zengin bir Türk iş adamı mı bunu yapıyor? Bir de verdiğin örnekler acaba yerli uçak ve yerli Pardus gibi mi?

Yeni konular

Geri
Yukarı