Üniversite gerçekten önemli mi?

Teknoloji sizi kontrolü altına almış bu bir hastalıktır. Ve evet üniversite çok önemlidir. Ve şarttır. Neden diye soracak olursanız üniversite demek bir kültür demektir farklı bakış açıları demektir ayrı bir dünyaya giriş demektir.
Ben senin bu yazdığından yola çıkarak ders çalışmayı sevmeyen birinden çok tembel birisini görüyorum. Baban senin için var ve çocuğunu iyi yerlerde görmek istiyor, el koymaları iptal ettirmeleri hep senin dikkatini dağıtan beynini şuan için boş hedeflere yöneltmenden kaynaklı. Bir gün baban olmadığında bunları çok daha iyi anlayacaksın. İnşallah iş işten geçmiş olmaz da sende babana dersin ki babacım iyiki seni dinlemişim de buralara kadar geldim. Umutsuzluğa kapılma çok çalış çok oku sırtın yere gelmez. Ama çalışmaz isen karanlıkta kaybolursun.

Herkes takmış bir üniversite okumak şarttır diye gidiyor. Şahsen ben böyle düşünmüyorum, eğer bir insan ileride "keşke" diyorsa istediği kadar üniversite okusun o onu mutlu etmez. Eğer sen babanın sözünü dinleyip ileride keşke dinlemeseydim diyeceksen şimdiden dinleme. Tamam anlıyorum her baba oğlunun iyiliğini ister ama bazıları içinde her şey para demek değildir, ya da 8-4 oturarak çalışayım 3-4 bin maaş alayım yeter demek değildir. Ölüm zamanımızın belli olmadığı bir hayat yaşıyoruz, millet 20-30 sene sonranın hayalini kuruyor. Yani bilmiyorum demek istediklerimi belki düzgün dile getirememiş olabilirim ama sonuç olarak bir kere geliyoruz şu hayata. Gerçekten istediğin bir şey varsa bırak kim ne derse desin koş onun peşinden. Başaramazsan bile çok koymaz, sonuçta "keşke" demekten iyidir. Bu arada kendimde üniversite okuyorum ama öyle aman aman bir durumda yok hani. Lisedeki insanların devamı gibi. Gerçi benim okuduğum üniversite ve bölümden kaynaklı da olabilir.

Ben sevmiyorum bu şekilde yaşayıp bu şekilde yetişen çocukları. Ailenle arandaki tutumu bilemem ama onlarda seni şu yaşına kadar geliştirip büyüten insanlar. Evet yeri gelir döverlerde yeri gelir ceza da verirler hak ediyorsan. Bilmiyorum şu yaşına kadar hangi baltaya sap oldun? Çalışmayı sevmeyen tembel birisin ve egolarınla yaşamayı seven birisin. Bu şekilde devam edersen de ömrünün sonuna kadar sap olamamaya devam edeceksin gibi hissediyorum. Sende bir bireysin kendi hayatını yaşamak doğal hakkın kimse seni zorla kolundan tutupta okula götüremez bu saatten sonra. He baban çok istiyorsa eğer kabullenmesi zor bir durum olacak ama alışacak buna da. Şimdi güzel bir dille bize yazdığın gibi ailenle konuş kendi yolunu, fikirlerini anlat ben böyle bir yol sürmek istiyorum de.

Ailende de kimse senin önüne taş koymak istemiyordur. İlerde elle tutulur bir diploman olsun illa ki işe girersin giremezsin diye bir kaide de yok bulunsun isterler. Sen yine de yürümek istediğin yoldan şaşmazsın.

Hadi diyelim herşeyi yaptın müzik sektöründe yükselemedin. Ne yapmayı düşünüyorsun o zaman?
İnsan bir şey için çok uğraşırsa başaramayacağı bir şey yoktur. Herşey buna bağlı.

Ben bu platformu sadece eğitim videoları ve dizilere bakmak için kullanıyorum tabi arada bir iki oyun videosu da izliyorum.

Aynı amaçla takılıyoruz :) Fakat bazen öyle oluyor ki integralden Desert Eagle atışlarına oradan şoför araçtan inince kapının nasıl kapandığına kadar gidebiliyor :)

Üniversite şart mıdır diyip konservatuarın da bir yüksek öğrenim olduğunu atlaman değişik bir bakış açısı kardeşim. Ben lisede enstrüman yapımı okudum, ve konservatuar sınavına girdim bölümümle ilgili. Sonuç kadronun % 80 ine kendi liselerinden yetiştirdikleri insanları koydular. Önce ritm sınavı sonra enstrüman sınavı sonra solfej vesaire ve liste bir hayli uzun, bu sadece ilk sınavdı. Üniversiteyi küçümseme. Ben lisede bilgisayar bağımlısı bir insandım, üniversiteyi kazanıncaya kadar. Üniversiteye başladıktan sonra sosyal çevren değiştikçe farklı arayış içinde olacaksın emin ol. Bu üniversite sürecinde edinebileceğin tecrübeler, anılar ve güzel arkadaşlıklar varken, sen youtube de çoluk çocuğun ağzından küfürler yiyeceksin, aşağılanacaksın ve en önemlisi youtube'un garantisi yok. Konservatuar dediğin olay da 4 yıllık bir eğitim süreci, kazanabilirsen ne ala adına sevinirim, ama sanal alemi gerçek hayata değişmen ve ondan üstün tutman gerçekten çok kötü. Bu konuda baban çok haklı. Zamanında bana da yasaklar konuldu, telefonuma bilgisayarıma her şeyime el konuldu, sadece okula gidiş geliş parası verildi internet kafelere gitmeyeyim diye, iyi ki de bu yasakları koymuşlar. Bu yasak sürecinde yabancı dil ilgimin olduğunu farkettim ve şimdi yabancı dil okuyorum. Ve hiç bir pişmanlığım kırgınlığım yok. Arkadaşlarımla bir dolu oynadığım oyunlardan daha kıymetli ve eğlenceli vakitler geçirdim ve hepsi benim için çok güzel birer anı oldu. Umarım sen de sanal alemin gerçek hayatın yanında solda sıfır kaldığını ve babanın ne için uğraşıp çalışıp didindiğini anlarsın kardeşim.

Üniversite şart mıdır diyip konservatuarın da bir yüksek öğrenim olduğunu atlaman değişik bir bakış açısı kardeşim. Ben lisede enstrüman yapımı okudum, ve konservatuar sınavına girdim bölümümle ilgili. Sonuç kadronun % 80 ine kendi liselerinden yetiştirdikleri insanları koydular. Önce ritm sınavı sonra enstrüman sınavı sonra solfej vesaire ve liste bir hayli uzun, bu sadece ilk sınavdı. Üniversiteyi küçümseme. Ben lisede bilgisayar bağımlısı bir insandım, üniversiteyi kazanıncaya kadar. Üniversiteye başladıktan sonra sosyal çevren değiştikçe farklı arayış içinde olacaksın emin ol. Bu üniversite sürecinde edinebileceğin tecrübeler, anılar ve güzel arkadaşlıklar varken, sen youtube de çoluk çocuğun ağzından küfürler yiyeceksin, aşağılanacaksın ve en önemlisi youtube'un garantisi yok. Konservatuar dediğin olay da 4 yıllık bir eğitim süreci, kazanabilirsen ne ala adına sevinirim, ama sanal alemi gerçek hayata değişmen ve ondan üstün tutman gerçekten çok kötü. Bu konuda baban çok haklı. Zamanında bana da yasaklar konuldu, telefonuma bilgisayarıma her şeyime el konuldu, sadece okula gidiş geliş parası verildi internet kafelere gitmeyeyim diye, iyi ki de bu yasakları koymuşlar. Bu yasak sürecinde yabancı dil ilgimin olduğunu farkettim ve şimdi yabancı dil okuyorum. Ve hiç bir pişmanlığım kırgınlığım yok. Arkadaşlarımla bir dolu oynadığım oyunlardan daha kıymetli ve eğlenceli vakitler geçirdim ve hepsi benim için çok güzel birer anı oldu. Umarım sen de sanal alemin gerçek hayatın yanında solda sıfır kaldığını ve babanın ne için uğraşıp çalışıp didindiğini anlarsın kardeşim.
Anladım bu arada konuyla alakasız olacak ama profil resmindeki yüz ifaden ile benim profilimdeki yüz ifadem benziyor sanki. :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı