Üniversite gerçekten önemli mi?

Her şey üniversite değil diyebiliriz ancak üniversitesine göre değişen bir durum bu. Herhangi bir üniversiteye gitmek her şey değil diyebiliriz o zaman :D
Türkiye'nin sayılı 5-6 üniversitesi var eğitim açısından yeterli olan. Geri kalanı kalifiye eleman yetiştiren açıköğretimden öteye gidemeyen ve bir sınıfa 100-150 kişi alındığı taktirde gidemeyecek yerler. BEnim 90 binde girdiğim bölüme benden sonraki sene 450 binde alınırsa eğer, her sene 400 mezun veriyorsa bir bölüm tabiki de gelişemez o üniversite.

Onların haricinde "youtuber olacağım" saçmalığını bırakın Allah aşkına artık. Git ol arkadaşım bunun için ne üniversite engel ne iş hayatı sana.

Konservatuvara da gidebilirsin ayrıca, üniversite sınavında Güzel sanatlar fakültesi seçilebiliyor, babana gidip "10 sene konservatuvara gideceğim, youtuber olacağım" dersen adam seni tabiki de dinlemez. Ergen düşünceleri bunlar.

Git nota eğitimi ve enstruman eğitimi al bir sene boyunca, güzel sanatlara gidebilirsin eğer iyi çalışmışsan.

Geleceğini üniversiteye bağlamıyor olabilirsin eyvallah da üniversiteye alternatifin YouTube mu? Müzisyen olmak istiyorsan da güzel sanatlara gidebilirsin. Günümüzde istersen bilgisayara takla attır, derya deniz bilgin olsun; diploman olmadıktan sonra seni kimse tiye almaz.

Babam beni hep üniversiteye hazırlamak istiyor fakat benim hedefim ve hayallerim ve istediğim şeyler bunlar değil ki? Ben tanınmış bir YouTuber olmayı, konservatuara gidip 10 sene boyunca sıkı eğitim almak ve kendimi şarkıcılık ve müzik sektöründe geliştirmek (Tabiri caizse gerekirse ses tonumu güzelleştirmek için, ses estetik ameliyatı da olabilirim) ciddi bir meslek olarak ise seslendirmen/dublaj sanatçısı olarak düzenli gelirimi sağlamak istiyorum. İlkokul 4. sınıf seviyesinde matematik bilgim var en fazla ve çalışmak bana zevk vermiyor. Babam bana sürekli diyor ki; "Kulaklığı takıyorsun ve o an dünya ve dış çevre ile bütün bağlantıların kesiliyor ve hiçbir şey yapmıyorsun, senin kime faydan var ki?" diyor bana. Ayrıca birkaç gün önce babam bilgisayarıma el koydu ve şu an bu konuyu Nokia 500 kullanarak zar zor yazıyorum. Ekran boyutu o kadar küçük ki, dokunmatik klavyenin tuşları pirinç tanesi kadar neredeyse. Ayrıca telefon tek çekirdekli ve Symbian.
Ayrıca yatak odamda Digiturk vardı, bütün paketi iptal etti ve ben hiçbir şey izleyemiyorum. Elimdeki şu çöp telefon olmasa, teknolojisiz kalırdım.
Youtube'da bir adam var isim paylaşmak kurallara aykırı mı bilmiyorum ama o You Tube geçici ona değmez falan demiştim

Konservatuvar mezunu biri olarak; Zaten Türkiye'de eli yüzü düzgün bir konservatuvara girmek, normal bir üniversiteye girmekten çok daha zor. Benim girdiğim bölüm senede sadece 3-4 kişi alıyordu. (aynı yıl herhangi biri üninin mühendislik bölümü onlarca öğrenci alıyordu) Girmek için önce ÖSS ye girip, barajı geçmek, sonra genel yetenek sınavını geçmek, en sonunda yetenek ve mülakata girmek gerekiyordu. Bu benim girdiğim bölüm için. Daha ötesi, enstruman bölümleri için, dışardan girmek neredeyse imkansızdı. Yaş sınırı zaten var. Kendi ilkokul liselerinden geçen öğrenciler öncelikli idi. Siz dışardan gelerek girmek istiyorsanız, o öğrencilerin tüm müfredatını sınavda verecek, ve üstüne artı bir performans göstereceksinizki, sizi seçsinler. Girdikten sonrada 15-20 ayrı ders sizi bekliyor.

Ülkede normal bir üniversite okumak kolay. Çalışın gidin girin sınavlara. Sonuçta ezber, yeteneklik bir durum yok. Eğitim seviyeside yerlerde. Girdiği bölüm dışında hayatta başka hiçbir şey bilmeyen, üni diploması olan ama karacahil insanlar yetişiyor. Hepside tornadan çıkmış gibi aynı.

Ben konservatuvardan sonra, hali hazırda üni okuyanlar için, açık öğretime sınavsız girişten yararlandım. Üstüne işletme okudum. Orda da matematik vardı. En son matematik ortaokulda görmüştüm. Ona rağmen 2-3 ayda denklemler, türev, integral, fonksiyon gibi temel genel matematik dersi bitti. Ayrıca İktisat Teorisi, İstatistik gibi derslerde kolayca geçtim. Sonuçta ezber dediğim gibi. Matematiğim kötü diye üzülmene gerek yok yani :)

Konservatuvar mezunu biri olarak; Zaten Türkiye'de eli yüzü düzgün bir konservatuvara girmek, normal bir üniversiteye girmekten çok daha zor. Benim girdiğim bölüm senede sadece 3-4 kişi alıyordu. (aynı yıl herhangi biri üninin mühendislik bölümü onlarca öğrenci alıyordu) Girmek için önce ÖSS ye girip, barajı geçmek, sonra genel yetenek sınavını geçmek, en sonunda yetenek ve mülakata girmek gerekiyordu. Bu benim girdiğim bölüm için. Daha ötesi, enstruman bölümleri için, dışardan girmek neredeyse imkansızdı. Yaş sınırı zaten var. Kendi ilkokul liselerinden geçen öğrenciler öncelikli idi. Siz dışardan gelerek girmek istiyorsanız, o öğrencilerin tüm müfredatını sınavda verecek, ve üstüne artı bir performans göstereceksinizki, sizi seçsinler. Girdikten sonrada 15-20 ayrı ders sizi bekliyor.

Ülkede normal bir üniversite okumak kolay. Çalışın gidin girin sınavlara. Sonuçta ezber, yeteneklik bir durum yok. Eğitim seviyeside yerlerde. Girdiği bölüm dışında hayatta başka hiçbir şey bilmeyen, üni diploması olan ama karacahil insanlar yetişiyor. Hepside tornadan çıkmış gibi aynı.

Ben konservatuvardan sonra, hali hazırda üni okuyanlar için, açık öğretime sınavsız girişten yararlandım. Üstüne işletme okudum. Orda da matematik vardı. En son matematik ortaokulda görmüştüm. Ona rağmen 2-3 ayda denklemler, türev, integral, fonksiyon gibi temel genel matematik dersi bitti. Ayrıca İktisat Teorisi, İstatistik gibi derslerde kolayca geçtim. Sonuçta ezber dediğim gibi. Matematiğim kötü diye üzülmene gerek yok yani :)
Peki acaba sesim Tenor mü Bariton mu? Veya ne tür Tenor veya Bariton?

Ses aralığım: E2 -A4 (Zorlasam C5 ve D5) notalarına çıkıyorum. (Falsetto değil, göğüs sesi... Diyafram kullanmayı bilmiyorum.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Peki acaba sesim Tenor mü Bariton mu? Veya ne tür Tenor veya Bariton?

Ses aralığım: E2 -A4 (Zorlasam C5 ve D5) notalarına çıkıyorum. (Falsetto değil, göğüs sesi... Diyafram kullanmayı bilmiyorum.)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bunun piyano başında, tek tek nota nota denenmesi lazım. Kaldıki mevcut ses registeri çalışmayla biraz daha geliştirilebilir. Hatta sırf yaştan ötürü erkeklerin bass registeri biraz daha düşük seviyeye gelebiliyor. Ses çalışmalarını internetten videolar yardımıyla, ve 5 oktavlık bir klavye ile kendi başına yapabilirsin.

Bunun piyano başında, tek tek nota nota denenmesi lazım. Kaldıki mevcut ses registeri çalışmayla biraz daha geliştirilebilir. Hatta sırf yaştan ötürü erkeklerin bass registeri biraz daha düşük seviyeye gelebiliyor. Ses çalışmalarını internetten videolar yardımıyla, ve 5 oktavlık bir klavye ile kendi başına yapabilirsin.
18 Yaşındayım az önce oktav denemesi yaptım en fazla 3.1 oktav sesim var göğüs sesiyle. Çoğu insanın sesi 2 oktav veya 2.5 oktavken benim ki 3.1 bu iyi bir şey mi? Ayrıca dahada genişletmek mümkün mü?

Ayrıca buradaki çoğu insan sesimi hiç beğenmiyor ton bakımından aşırı tiz ve kötü olduğunu söylüyorlar. Neden?

18 Yaşındayım az önce oktav denemesi yaptım en fazla 3.1 oktav sesim var göğüs sesiyle. Çoğu insanın sesi 2 oktav veya 2.5 oktavken benim ki 3.1 bu iyi bir şey mi? Ayrıca dahada genişletmek mümkün mü?

Ayrıca buradaki çoğu insan sesimi hiç beğenmiyor ton bakımından aşırı tiz ve kötü olduğunu söylüyorlar. Neden?

Sesinin kötü olduğunu değil, diğer seslere göre bir artısı olmadığını belirtiyor herkes.

Sesinin kötü olduğunu değil, diğer seslere göre bir artısı olmadığını belirtiyor herkes.
VEVO şirketiyle anlaşma yapmak istiyorum ki yaptığım çalışmalar ciddi olacağı zaman en azından biraz gelirim olsun ve yükseltsinler diye ama şu an başvuru yaparsam almazlar mı? Erdem Music HD VEVO olması için hani?
1527964149062.png

Ses eğitimi almadan sesinde artısı olan kişiler dünyada %1 diyecek kadar nadir zaten. Çoğu şarkıcıda %1'lik kısımda değil.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı