Üniversite mezunu işsiz ve askere gitmek istemeyen biri ne yapabilir?

Ne alaka hocam mantıklı karşıt argüman üretemediniz biz şımarık mı olduk ?
Genç dostum anlayacağını düşündüğüm şekilde açıklamaya çalışayım. Yazdıklarınıza bakarak ekonomik olarak bir sıkıntınızın olmadığını görüyorum. Üniveristeyi bitirip yüksek lisans yapmadığınızı da varsayıyorum tecil durumunuza bakarak. Yeni mezun biri nşa askerliği yapıp aradan çıkarmaya çalışır. Her ne kadar istemese de ...

Yasal olarak yapmak zorunda olduğunuz bir işi (Vatani görevi) yapmamak için birbiriyle alakalı olmayan örnekler vererek kendi durumunuzu normalleştiriyorsunuz.

Askerliği yapmamak ya da az yapmak için 2 yol var. 1. si bedelli ile 1 a2. si de halk arasında çürük olarak bilinen askerliğe elverişli olmamak. Eğer siz askerliğe elverişli değilseniz zaten sıkıntı yok. Ama ben 1 ay bile duramam, neden askerlik yapıyoruz, kadın-erkek eşit ama gibi şeyler söylediğinizde bunlar şımarıklık oluyor.

Ayrıca Askerlik Kanununda yazan bir mecburiyeti siz nasıl kadın- erkek haklarına indirgersiniz? Kanun:
Ekran görüntüsü 2023-10-31 175307.png

Ha demiş olsaydınız ki artık düzenli orduya geçilsin, askerlik eğitimi kısa olsun, genel bilgiler verilsin, basitçe silahları falan anlatsınlar. Bu benim için tamamdı. Karşıt argüman üretebileceğim mantıklıbir açıklama göremedim.

Genç dostum anlayacağını düşündüğüm şekilde açıklamaya çalışayım. Yazdıklarınıza bakarak ekonomik olarak bir sıkıntınızın olmadığını görüyorum. Üniveristeyi bitirip yüksek lisans yapmadığınızı da varsayıyorum tecil durumunuza bakarak. Yeni mezun biri nşa askerliği yapıp aradan çıkarmaya çalışır. Her ne kadar istemese de ...

Yasal olarak yapmak zorunda olduğunuz bir işi (Vatani görevi) yapmamak için birbiriyle alakalı olmayan örnekler vererek kendi durumunuzu normalleştiriyorsunuz.

Askerliği yapmamak ya da az yapmak için 2 yol var. 1. si bedelli ile 1 a2. si de halk arasında çürük olarak bilinen askerliğe elverişli olmamak. Eğer siz askerliğe elverişli değilseniz zaten sıkıntı yok. Ama ben 1 ay bile duramam, neden askerlik yapıyoruz, kadın-erkek eşit ama gibi şeyler söylediğinizde bunlar şımarıklık oluyor.

Ayrıca Askerlik Kanununda yazan bir mecburiyeti siz nasıl kadın- erkek haklarına indirgersiniz? Kanun:
Eki Görüntüle 1997868
Ha demiş olsaydınız ki artık düzenli orduya geçilsin, askerlik eğitimi kısa olsun, genel bilgiler verilsin, basitçe silahları falan anlatsınlar. Bu benim için tamamdı. Karşıt argüman üretebileceğim mantıklıbir açıklama göremedim.
Yasal olarak var diye doğru mu oluyor ? Osmanlı zamanında kölelik ve cariyelik de yasal olarak var idi. Kadın erkek eşitliğine aykırı olduğunu belirtiyorum ben . Sadece tek bir cinsiyetin üzerine yüklenmiş zorunluluğun.

Yok o anlamda değil işte birisinden emir alamıyorum falan demişsiniz o anlamda dedim eğer aileniz çok zengin değilse bunlara alışmak zorundasınız. Askerde buna iyi bir adım olur.
Kendi hayatımda neye alışıp alışmayacağımı ben belirlerim.

Kadınlar erkekler kadar güçlü değil çünkü, bazı ülkeler haricinde kadın asker yok. Ayrıca konunun oy hakkıyla ne alakası var onu da anlayamadım.
Güçle ne alakası var ? İsrail ve norveçteki gibi geri hizmet yapabilirler. Onların kadını kadın değil mi ? Oy yani temsil hakkı , sorumluluklar karşılığında verilir. Erkeğin sorumluluğu şuan daha çok diyorum.

Güçle ne alakası var? İsrail ve Norveç'teki gibi geri hizmet yapabilirler. Onların kadını kadın değil mi? Oy yani temsil hakkı, sorumluluklar karşılığında verilir. Erkeğin sorumluluğu şu an daha çok diyorum.
Bizim gittiğimiz yer direkt askerlik eğitimi, doğal olarak güçlü adam lazım. En uygun kişiler zaten erkeklerdir, üstelik kadın ve erkek eşit değildir. Erkek kadından daha üstündür, bunu ben demiyorum dünya genelinde böyle.

Çürük almak dışında yapabileceğin bir şey yok. Bedensel engelin yoksa zihinsel olarak sorunlu olduğunu doktora anlatman lazım. O da ikna olursa ya tecil ettirir ya da direkt çürük verir. Bu şekilde askere gidersen bedelli olmadan çok sıkıntı yaşarsın. Oradayken çürük almak çok daha uzun sürüyor.

Geri
Yukarı