Üniversite okumadan yazılımcı olmak

Dosya Ekleri

• Isaac Asimov Quote.jpg
    Isaac Asimov Quote.jpg
    186,3 KB · Görüntüleme: 292
"Bilgisayar mı? iş yok abi yeağ"a dönmüş konu, bilgisizce yapılan yorumlar...
Kendini eğittiğin sürece bilgisayar alanında diplomaya ihtiyacın yok. Diploma sahiplerinin iş bulamamasının sebebi sadece diploma almak için bu bölüme gidiyor olmaları. Çevremde birçok örneği var lise mezunu bile olmadan grafiker-web developer olup deli gibi maaş alarak çalışan.. Ki zaten birazcık vizyonun var ise kendin şirket açacak kapasiteye rahatça erişebilirsin.
Unutma, bilgisayar sektöründe isen, iş bulmana gerek yok. İşi kendin yaratmalı, veya zevkine göre iş yapmalısın. (y)

Avrupada olsa okuyup napacan derim, büyük şirketlerin kurucularının büyük çoğunluğu üniversite terk. (Ayrılma nedenleri zeka yada parasızlık değil vizyondur.) Türkiye'de anlamsız bir şekilde yetenek istemezler. Diploma ve nereden aldığına bakarlar. (Özel sektör) Devlet ise çoğu zaman torpil patlatmanı bekler.

Bu devirde 4 yıllık okumazsan hiç yere gelemezsin en minimum 2 yıllık bir myo bitirmen lazım, hatta o bile bazı yerlerde ara elaman olarak görülüyor, okumaktan başka çaren yok.

Dikkate alıp cevaplayan herkese çok teşekkür ediyorum

"Bilgisayar mı? iş yok abi yeağ"a dönmüş konu, bilgisizce yapılan yorumlar...
Kendini eğittiğin sürece bilgisayar alanında diplomaya ihtiyacın yok. Diploma sahiplerinin iş bulamamasının sebebi sadece diploma almak için bu bölüme gidiyor olmaları. Çevremde birçok örneği var lise mezunu bile olmadan grafiker-web developer olup deli gibi maaş alarak çalışan.. Ki zaten birazcık vizyonun var ise kendin şirket açacak kapasiteye rahatça erişebilirsin.
Unutma, bilgisayar sektöründe isen, iş bulmana gerek yok. İşi kendin yaratmalı, veya zevkine göre iş yapmalısın. (y)
Onca yorumun içinden şu yorum beni o kadar motive etti ki, size ayrıca teşekkür etmek isterim. Ben diğer insanlardan da aynı cevabı alacağımı bekliyordum açıkçası. Ancak sadece siz verdiniz. Çevremde o kadar çok sırf "Ben üniversite okuyorum." ya da "Bu meslekte deli maaş varmış o yüzden bu bölümü okuyorum." diyen şahıs var ki, anlatamam. Yani asıl mesele onca diplomalı işe giremiyor değil, o diplomalılar o işe sırf o diplomayı alabilmek için giriyor olmaları. E insan hayatı boyunca sevmediği bir işi yapar mı? Yapmaz. Diplomayı aldıktan sonra mışıl mışıl yatıyorlar. Tabii bu arada kurunun yanında yaş da yanıyor.

Nacizane fikrim böyledir.

Onca yorumun içinden şu yorum beni o kadar motive etti ki, size ayrıca teşekkür etmek isterim. Ben diğer insanlardan da aynı cevabı alacağımı bekliyordum açıkçası. Ancak sadece siz verdiniz. Çevremde o kadar çok sırf "Ben üniversite okuyorum." ya da "Bu meslekte deli maaş varmış o yüzden bu bölümü okuyorum." diyen şahıs var ki, anlatamam. Yani asıl mesele onca diplomalı işe giremiyor değil, o diplomalılar o işe sırf o diplomayı alabilmek için giriyor olmaları. E insan hayatı boyunca sevmediği bir işi yapar mı? Yapmaz. Diplomayı aldıktan sonra mışıl mışıl yatıyorlar. Tabii bu arada kurunun yanında yaş da yanıyor.

Nacizane fikrim böyledir.
Kesinlikle haklısınız.
Yine çevremden bir örnek vereyim, 3 yıl önce benimle birlikte YGS/LYS giren bir arkadaşım 930. oldu. Bilkent Bilgisayar Mühendisliğine girdi. Çocuğun bilgisi sadece bilgisayarın power tuşuna basıp internete girmekten ibaret iken bu bölümü yazdı çünkü puanına göre en iyi okul orasıydı. Bu uç nokta bir örnek. Alt seviyelere inersek yani düşük puanlılara bakarsak dediğiniz gibi yığınla öğrenci var.
Maalesef durum bundan ibaret. Ben kendim ufak tefek işler yaparak aylık 1500-2000TL arasında bir gelir sağlayabiliyorum. Ki aynı zamanda okuyorum. Birkaç ay içerisinde de yaptığım işleri resmileştirip şirket kurma hayalim var :) Peki diploma sahibi miyim? Hayır. Şuan için sadece lise mezunuyum. Üniversitede okuyorum. Mezun olmama 3 yıl var.
Size tavsiyem sunucular ve PHP üzerine uzmanlaşmanız. Freelancer olarak iyi gelir elde edebilirsiniz. Sonrasında ise siber güvenliğe yönelin. Benim tavsiyelerim bu yönde.
Önünüzdeki tek engel sizsiniz. Ne kadar iyi ve sıkı çalışırsanız o kadar iyi öğrenir, iyi kazanır ve iyi bir yazılımcı-bilgisayarcı olursunuz :)

Özellikle siber güvenlik, herkesin burun kıvırdığı bir alan. Bence çok hoş bir alan. İlgin varsa direkt dahil ol. :D

Ama game changer tarzı bir branş arıyorsan, yapay sinir ağlarıdır kardeşim.

Sağlam matematik ister, ama geleceği kucaklarsın. :D

Henüz herkesi şaşırtacak bir algoritma bulunmadı ama belki bir gün bunda bir katkın olur. :D

Bir konuda uzman olabilmenin esası, o konunun temelinden itiberen detaylarıyla öğrenebilmektir.
Yazılımcı gibi bazı mesleklerin ise tek bir temeli yoktur. Birkaç dalda temel eğitim ve belli bir seviyede öğrenim gereklidir.
Yazılımcılığı örnek alırsak.
1 Boole cebri.
Temeli matematiktir. Lise düzeyinde bile ders alınsa yeterli eğitim alınmış sayılmaz.
2 Makina dili.
Temeli yine boole cebri olup, ayrıca elektronik bilgisi gerektirmektedir. Elektronik ise ayrı bir dal olup, lise düzeyinde en azından kapı devrelerinden basit aritmetik işlemcilere kadar yalanılıp yutulması gereklidir.
3 Yazılımın esas eğitimi ve genel kuralları.
Yukardaki temel konularda yeterli seviyede bilgisi olan kişiler ise, normal üniversite seviyesinde yazılımcılığı öğrenip, kendi gayretleri ve azimli çalışması ile, ancak konusunda bilgiliyim diyebilir.
Daha üst seviye eğitim ise, doktora vbg. uzmanlık seviyeleridir ki buralara girmeyelim.
Zaten günümüzde üniversiteye gidip te hiçbir gayret göstermeden, araştırma yapmadan,
''BEN ÜNİVERSİTE MEZUNUYUM İŞ BULAMIYORUM'' diyorlarsa, ''NE İŞ OLSA YAPARIM ABİ'' mantığındadırlar.

Kesinlikle haklısınız.
Yine çevremden bir örnek vereyim, 3 yıl önce benimle birlikte YGS/LYS giren bir arkadaşım 930. oldu. Bilkent Bilgisayar Mühendisliğine girdi. Çocuğun bilgisi sadece bilgisayarın power tuşuna basıp internete girmekten ibaret iken bu bölümü yazdı çünkü puanına göre en iyi okul orasıydı. Bu uç nokta bir örnek. Alt seviyelere inersek yani düşük puanlılara bakarsak dediğiniz gibi yığınla öğrenci var.
Maalesef durum bundan ibaret. Ben kendim ufak tefek işler yaparak aylık 1500-2000TL arasında bir gelir sağlayabiliyorum. Ki aynı zamanda okuyorum. Birkaç ay içerisinde de yaptığım işleri resmileştirip şirket kurma hayalim var :) Peki diploma sahibi miyim? Hayır. Şuan için sadece lise mezunuyum. Üniversitede okuyorum. Mezun olmama 3 yıl var.
Size tavsiyem sunucular ve PHP üzerine uzmanlaşmanız. Freelancer olarak iyi gelir elde edebilirsiniz. Sonrasında ise siber güvenliğe yönelin. Benim tavsiyelerim bu yönde.
Önünüzdeki tek engel sizsiniz. Ne kadar iyi ve sıkı çalışırsanız o kadar iyi öğrenir, iyi kazanır ve iyi bir yazılımcı-bilgisayarcı olursunuz :)

Bundan 1 sene kadar önce html öğrenmiştim, ardından css (tabii kendi imkanlarımla tamamen evde). Kendime özel basit bir site oluşturdum. Her ne kadar tam tamamlanmasada ortada bir şeyle vardı en azından. Ardından bu işin sadece html ile yürümeyeceğini anladım ve php dersleri almaya başladım. Tam öğreniyorum derken bir takım aksilikler oluştu hayatımda. Ve Laptopım ile vedalaşmak zorunda kaldım. Ve neredeyse 1 senedir elime klavye değmedi. Bu arada yukarıdaki dediğim öğrenme site kurma olayları bir ay içerisinde gerçekleşti. Diyeceğim o; eğer güzel gelir varsa severek yapacağım bir dal olur :)
Bu önerinizi değerlendireceğim teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı