Üniversite okumak boş mu?

Sorduğun yer çok yanlış. Burdakilerin yaş ortalaması en fazla 16'dır Ben bilgisayar müh. Okuyorum aynı zamanda e-ticaret yapıyorum. Okuyacak adam daha ilkokuldan kendini belli ediyor. Baktın kafa okumaya basmıyor zaman kaybetmene gerek yok kendine bir iş imkanı oluştur ve okulu bırak.
Gerçi senin yaş aralığı okul okumayıp saatlerce PUBG oynamak ister ama öyle bir dünya yok. Üniversite sınavına girmeden okulu bırakma.

Boş bölüm okumayacaksan boş. Ne yaptığını, ne istediğini bilerek okuyacaksan boş değil. Sırf mezun olayım kafasındaysan işsiz kalırsın.

Üniversite okumak gereksiz değil. Fakat üniversiteyi Türkiye'de okumak gereksiz bir şey bence. İnsanların birbirini "kundakladığı" bir ülkede akademik kariyer elde etmek veya akademi aracılığı ile iş hayatına girmeye çalışmak bence mantık dışı bir şey. Beni yanlış anlamayın ama ciddi anlamda saçma bölümler var okullarda. Dün "Fidan Eksperliği" diye bir bölüm gördüm mesela. Benim bildiğim bahçelerle ilgilenmek için veya bitkilerle ilgilenmek için diplomanın gerekmiyor. Buna rağmen böyle bir bölüm var. Buna rağmen insanlar zorlatılarak böyle bölümlere çekiliyor ve mezun olduktan sonra işsiz kalıyor, genellikle. İşsiz kalmamak için, kontenjan varsa tabi ya da memur olunacaksa, insanlar devlete girmeye yöneliyor. E zaten bu adam sınava girip okul kazanmadı mı ? Yine mi sınava girip bir "yer" kazanacak bu kişi ?
Ben ezberci eğitim anlayışına da çok karşıyım. Kimse kusura bakmasın ama herkesin ezber yaparak çok iyi bir sıralama elde edebileceği bir sınavdan yüksek puan alıp "iyi bir okula" yerleşmek bence başarı falan değildir. Eskiden o okulların kıymeti vardı, değeri vardı. Artık böyle bir şeyin olduğunu düşünmüyorum. Bu dediğim şeyler Türkiye için geçerli, maalesef. Benzer bir durumun Avrupa'da ya da ABD gibi ülkelerde geçerli olduğunu düşünmüyorum. En azından oralarda akademik bir kariyer yapmak ya da akademi sayesinde iş hayatına atılmak daha iyi gibi geliyor.

Sorduğun yer çok yanlış. Burdakilerin yaş ortalaması en fazla 16'dır Ben bilgisayar müh. Okuyorum aynı zamanda e-ticaret yapıyorum. Okuyacak adam daha ilkokuldan kendini belli ediyor. Baktın kafa okumaya basmıyor zaman kaybetmene gerek yok kendine bir iş imkanı oluştur ve okulu bırak.
Gerçi senin yaş aralığı okul okumayıp saatlerce PUBG oynamak ister ama öyle bir dünya yok. Üniversite sınavına girmeden okulu bırakma.

Siz sanırım DH'den falan geldiniz. Yaş ortalaması tahminini bu kadar küçük düşürücü yapamazdınız normalde? Torunu bile olan koca koca adamlar var... Daha da iyi olan bir şey var aslında: Yaş ortalaması küçük olsa bile yeni neslin teknolojiye merakı olduğu anlamına geliyor.

4 yıllık bir bölüm bitirmen yararına olur. Benimde matematiğim iyi değil ama ingilizce ve rusçanın üzerine düşüyordum üniversitede. Dil fark yaratabilir. Matematiğin kötüyse dil veya sözelin iyidir. TM bölümlerinden birine girersin fazla matematik yapmasan bile. Siyaset bilimi, uluslararası ilişkiler, psikoloji, sosyoloji gibi bir bölüme girebilirsin. Bunlarda pek matematik olmaz.

Siz sanırım DH'den falan geldiniz. Yaş ortalaması tahminini bu kadar küçük düşürücü yapamazdınız normalde? Torunu bile olan koca koca adamlar var... Daha da iyi olan bir şey var aslında: Yaş ortalaması küçük olsa bile yeni neslin teknolojiye merakı olduğu anlamına geliyor.
Bence fazla bile söylemiş.

Bu soruyu soruyorsan senin için maalesef boş... Sana şöyle sorayım. Bir kitap okuduğunda bilge mi oluyorsun? Tabi ki cevap hayır. Bilge olabilmek için belki binlerce kitap okuman gerekiyor. Şöyle düşün ki her okuduğun kitaptan hafızan bir miktar bilgi alıyor. Bu bilgiler beyninde toplanıp seni beceri, tecrübe, muhakeme, karar verme, vs. yönünde geliştirip belli bir düzeye getiriyor. Farz edelim ki sen kendini tanımladığın gibi (Çarpma bölme yapamıyorum.) üniversiteyi bitirdin diplomayı aldın. Emin ol ki sen bir hiçsin. O diploma evinin en güzel köşesini süslemekten başka hiçbir işe yaramaz. Okul ve üniversiteyi okuma yeri olarak görmemelisin. Kendini geliştirme, bir şeyler öğrenebilme fırsatı veren bir yer olarak görmelisin. Ha bu arada herkes okuyacak diye bir kaide yoktur. Ama hayata tutunabilme adına herkes çok çalışıp, kendini bir konuda geliştirme zorunluluğu vardır. Elbet senin de bir yeteneğin vardır. Kendini keşfet. Ve yeteneğin üzerine çok çalış.
Hocam okumak zaten kendimizi geliştirmek demek.

Geri
Yukarı