Üniversite okumak gerçekten boş mu?

Çevrenin söylediğini ciddiye alacaksan işin var. İyi bir üniversite ve bölüm okursan neden boş olsun?
+1

Bende YKS'ye hazırlanıyorum ancak sınavdan sonra üniversiteye gitmeyi pek düşünmüyorum.
Yabancı kaynaklara yönelip fırsatları değerlendirmeye çalışacağım. 👌

Üniversite okumak bence tamamen boş hocam. Ben üniversiteye başlarken kendi işimi kurdum. Kendi kurduğum iş inşaat üzerine bir iş. İnşaat mühendisliği bitirmeme rağmen zerre faydası olmuyor. Okumaya harcadığım zamanı işlerime harcasaydım daha çok param olurdu şimdiye. Benim gözümde okumak tamamen boş. İyi bir üniversite veya kötü üniversite fark etmiyor. İş başvurusuna gelen adama bile sadece dürüst mü diye bakıyorum günümüz şartlarında. Herkes çalmanın çırpmanın peşinde. Genel olarak etrafıma baktığımdaysa durum yine aynı. Herkes sadece güvendiği veya güvenebileceği insanları işe alıyor artık. Adam işi bilmiyor mu? Sorun değil, öğrenir. Durum kısaca bundan ibaret. Bende istedim diplomanın bir önemi olsun ama bunlar zor zamanlar.

İnsanlar üniversitenin anlamını bile bilmiyorlar. Hatta üniversiteye gidenler dahi bilmiyorlar inanki. Üniversiteler bilime, sanata ve siyasete katkıda bulunurlar. Halka hizmet etmek için varlar. Bunun en açık örneği üniversite hastaneleridir. Üniversiteler araştırmayı sorgulamayı ve fayda üretmeyi amaçlar. Mesela ne zaman bir üniversitenin bulunduğu konumda çiftçilerle buluşup onlara destekte bulunduğunu gördün? Üniversitenin anlamını yitirmişiz. Ne öğrenciler ne de öğretim görevlileri hakkını veremiyor. Üniversiteler liseleştirildiği için diplomaların bir değeri olmuyor. Hayatı boyunca bir kez seminere gitmemiş, derste öğrendikleri dışında tek araştırması olmayan, ezbere dayalı eğitimle mezun olan bu üniversite mezunları tabii ki işsiz olacak. Lisans diplomasını alan herkes alanıyla alakalı, alakasız memur olma derdinde. Çünkü aldıkları eğitim ortada güvenleri yok. Olay bundan ibaret.

Üniversite okumak bence tamamen boş hocam. Ben üniversiteye başlarken kendi işimi kurdum. Kendi kurduğum iş inşaat üzerine bir iş. İnşaat mühendisliği bitirmeme rağmen zerre faydası olmuyor. Okumaya harcadığım zamanı işlerime harcasaydım daha çok param olurdu şimdiye. Benim gözümde okumak tamamen boş. İyi bir üniversite veya kötü üniversite fark etmiyor. İş başvurusuna gelen adama bile sadece dürüst mü diye bakıyorum günümüz şartlarında. Herkes çalmanın çırpmanın peşinde. Genel olarak etrafıma baktığımdaysa durum yine aynı. Herkes sadece güvendiği veya güvenebileceği insanları işe alıyor artık. Adam işi bilmiyor mu? Sorun değil, öğrenir. Durum kısaca bundan ibaret. Bende istedim diplomanın bir önemi olsun ama bunlar zor zamanlar.
Hocam konudan bağımsız sorum var. Kendi işinizi nasıl kurdunuz? Şirket mi açtınız?

Arkadaşlar ben bu yıl lise son sınıfım ve YKS'ye hazırlanıyorum hedefim bilgisayar mühendisliği ama çevremdeki bazı insanlar okuyup ne yapacaksın 4 sene sonra bir markette kasiyer olacaksın, iş bulamayacaksın yani boşuna okumuş olacaksın diyor. Bazı arkadaşlarım ise sınava çalışaçağına evde alaylı olarak yazılım (yazılım temelim var) öğren 4 sene boşuna üniversitede de vaktini kaybetme diyor bana bu söylenenler biraz saçma geliyor çünkü iyi bir yazılımcı iş bulur diye düşünüyorum ama kafamda da bir soru işareti kalmadı değil sizce üniversite okumak gerçekten boş mu (Türkiye şartlarında) yoksa üniversite okuyan insanlar kötü bir üniversitenin kıytırık bir bölümünü bitirdiği için mi üniversite mezunları iş bulamıyor deniyor?

Boş değil tabii ki. Nereden çıkıyor bu fikirler.

Arkadaşlar ben bu yıl lise son sınıfım ve YKS'ye hazırlanıyorum hedefim bilgisayar mühendisliği ama çevremdeki bazı insanlar okuyup ne yapacaksın 4 sene sonra bir markette kasiyer olacaksın, iş bulamayacaksın yani boşuna okumuş olacaksın diyor. Bazı arkadaşlarım ise sınava çalışaçağına evde alaylı olarak yazılım (yazılım temelim var) öğren 4 sene boşuna üniversitede de vaktini kaybetme diyor bana bu söylenenler biraz saçma geliyor çünkü iyi bir yazılımcı iş bulur diye düşünüyorum ama kafamda da bir soru işareti kalmadı değil sizce üniversite okumak gerçekten boş mu (Türkiye şartlarında) yoksa üniversite okuyan insanlar kötü bir üniversitenin kıytırık bir bölümünü bitirdiği için mi üniversite mezunları iş bulamıyor deniyor?
Para kazanmak için üniversiteye gidersen is bulamazsın kardeşim. Üniversitenin amacı sana vizyon ve farklı görüşler katmasıdır. Cevrendekilerin çoğu vizyonsuz gibi gözüküyor.

Hedeflediğin bir bölüm ve iyi bir üni. Sana çok iyi tecrübeler kazandırır. Mezun oldun mu direkt iş bulma garantisi kimse veremez Türkiye şartlarında. Fakat adı sayılır bir üniversite ve hocalar sana piyasayı, güncel görmeyi doğru kararlar vermeyi ve tecrübeler edinmeyi sağlar. Bazi arkadaşlar yazar bana bir şey kalmadı üni, neden katmadı nerede okudun diye sorunca adı sapı belli olmayan devlet veya özel üni. Okuduğunu belirtiyor. Üniversite sistemi ülkemizde ne kadar sapsa da hala hayat tecrübesi kazanmak için şart. Ayrıca Türkiye de sevdiğin mesleği okumak diye bir kavram kullanılamaz, Türkiye yaşamak istiyorsan Türkiye şartlarında geçerli ve iş kapısı açabilecek bir bölüm okumak zorundasın, mecbursun. Kimse hikaye anlatmasın.

Yeni konular

Geri
Yukarı